Chrysto Izworski

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Chrysto Izworski

Data i miejsce urodzenia 29 marca 1878 r.
Akubunar
Data i miejsce śmierci 7 września 1955 r.
Cieszyn
Zawód nauczyciel akademicki

Chrysto Izworski (ur. 29 marca 1878 r. w Akubunar, zm. 7 września 1955 r. w Cieszynie) – nauczyciel akademicki.

Życiorys

Chrysto Izworski urodził się 29 marca 1878 roku w Akubunar niedaleko Adrianopola. Jego rodzicami byli Dymitr i Diana Teodorow. We wczesnym dzieciństwie stracił ojca. Trudna sytuacja rodzinna sprawiła, iż matka oddała małego Chrysto do Polskiego Misyjnego Zakładu Księży Zmartwychwstańców w Adrianopolu. W 1896 roku ukończył tam szkołę średnią, by następnie podjąć pracę jako nauczyciel.

W Adrianopolu nauczał przez 6 lat. Zaoszczędzone fundusze pozwoliły mu na wyjazd do Lwowa, gdzie podjął studia chemiczne na politechnice. Ukończył je w 1905 roku, po czym wyjechał do Bułgarii w poszukiwaniu pracy, której nie mógł znaleźć we Lwowie. Przez 2 lata pracował jako kontroler produktów spożywczych w Sofii. Następnie uzyskał zatrudnienie w Plewnie jako kierownik stacji doświadczalnej. Ciężka praca zaowocowała obronieniem doktoratu, co ułatwiło Izworskiemu objęcie funkcji nauczyciela akademickiego w Państwowej Wyższej Szkole Gospodarstwa Wiejskiego w Cieszynie. Swoje obowiązki pełnił do 1939 roku, do momentu wkroczenia armii niemieckiej. Po wyjeździe z Polski udał się ponownie do Lwowa, gdzie podjął pracę w zawodzie.

Po zakończeniu wojny powrócił do Cieszyna i podjął pracę na dawnym stanowisku. Po zamknięciu Państwowej Wyższej Szkoły w 1950 roku wprawdzie nie przeniósł się na stałe do Olsztyna, niemniej przyjeżdżał na Warmię, aby jego dawni studenci mogli zaliczyć zaległe egzaminy. Zmarł 7 września 1955 roku w Cieszynie.

Bibliografia

J. Chłosta, Ludzie godni pamięci. Warmińsko-mazurscy patroni olsztyńskich ulic, Olsztyn 1997.