Daniele: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja zweryfikowana][wersja zweryfikowana]
(Zobacz też)
Linia 29: Linia 29:
 
  |www                  =
 
  |www                  =
 
}}<br/>
 
}}<br/>
''' Daniele ''' (niem. ''Daniellen'') – [[wieś niesołecka]] położona w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], w [[powiat olecki|powiecie oleckim]], w [[gmina Kowale Oleckie|gminie Kowale Oleckie]], w sołectwie [[Gorczyce (gm. Kowale Oleckie)|Gorczyce]]. W latach 1975-1998 miejscowość należała [[podział administracyjny|administracyjnie]] do [[województwo suwalskie|województwa suwalskiego]]. W latach 1999-2001 wieś wchodziła w skład [[powiat olecko-gołdapski|powiatu olecko-gołdapskiego]].
+
''' Daniele ''' (niem. ''Daniellen'') – [[wieś niesołecka]] położona w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], w [[powiat olecki|powiecie oleckim]], w [[Kowale Oleckie (gmina wiejska)|gminie Kowale Oleckie]], w sołectwie [[Gorczyce (gmina Kowale Oleckie)|Gorczyce]]. W latach 1975-1998 miejscowość należała [[podział administracyjny|administracyjnie]] do [[województwo suwalskie|województwa suwalskiego]]. W latach 1999-2001 wieś wchodziła w skład [[powiat olecko-gołdapski|powiatu olecko-gołdapskiego]].
  
Miejscowość w 2010 roku liczyła 121 mieszkańców. Wieś wchodzi w skład sołectwa [[Gorczyce (gm. Kowale Oleckie)|Gorczyce]], w którym funkcję sołtysa sprawuje obecnie [[Szymon Marcinkiewicz]]<ref>http://bip.gmina.kowale.fr.pl/jednostki_pomocnicze/1/solectwa [data dostępu: 5.12.2013]</ref>.
+
Miejscowość w 2010 roku liczyła 121 mieszkańców. Wieś wchodzi w skład sołectwa [[Gorczyce (gmina Kowale Oleckie)|Gorczyce]], w którym funkcję sołtysa sprawuje obecnie [[Szymon Marcinkiewicz]]<ref>http://bip.gmina.kowale.fr.pl/jednostki_pomocnicze/1/solectwa [data dostępu: 5.12.2013]</ref>.
  
 
<br/>
 
<br/>
Linia 41: Linia 41:
  
 
== Dzieje miejscowości ==
 
== Dzieje miejscowości ==
Wieś powstała w ramach kolonizacji północno-wschodnich terenów [[Prusy Książęce|Prus Książęcych]], najprawdopodobniej w połowie XVI wieku. W 1562 roku dobra w Danielach zostały nadane Jerzemu von Kitlitzowi; obejmowały wówczas 30 łanów (na nieznanym prawie) z obowiązkiem jednej służby wojskowej. W 1581 roku była tutaj wieś czynszowa, w dalszym ciągu w posiadaniu rodziny von Kitlitzów, a około 1601 roku przeszła na własność rodziny von Hohendorffów. Z czasem areał wsi nieco się zmniejszył i w 1618 roku wynosił 25 łanów. Pod koniec XVIII wieku znajdowały się tu dwór i wieś szlachecka. W 1888 roku majątek należał do rodziny von Batockich-Bledau i obejmował wówczas 480 ha; był to jeden z największych majątków na terenie powiatu oleckiego. Daniele należały do [[parafia ewangelicka w Szarejkach|parafii ewangelickiej w Szarejkach]].
+
Wieś powstała w ramach kolonizacji północno-wschodnich terenów [[Prusy Książęce|Prus Książęcych]], najprawdopodobniej w połowie XVI wieku. W 1562 roku dobra w Danielach zostały nadane Jerzemu von Kitlitzowi; obejmowały wówczas 30 łanów (na nieznanym prawie) z obowiązkiem jednej służby wojskowej. W 1581 roku była tutaj wieś czynszowa, w dalszym ciągu w posiadaniu rodziny von Kitlitzów, a około 1601 roku przeszła na własność rodziny von Hohendorffów. Z czasem areał wsi nieco się zmniejszył i w 1618 roku wynosił 25 łanów. Pod koniec XVIII wieku znajdowały się tu dwór i wieś szlachecka. W 1888 roku majątek należał do rodziny von Batockich-Bledau i obejmował wówczas 480 ha; był to jeden z największych majątków na terenie powiatu oleckiego. Daniele należały do [[Parafia ewangelicka w Szarejkach|parafii ewangelickiej w Szarejkach]].
  
Po [[II wojna światowa|II wojnie światowej]] na bazie majątku uruchomiono we wsi [[Państwowe Gospodarstwo Rolne Daniele]].
+
Po [[II wojna światowa na Warmii i Mazurach|II wojnie światowej]] na bazie majątku uruchomiono we wsi [[Państwowe Gospodarstwo Rolne Daniele]].
  
  
Linia 51: Linia 51:
  
 
1988 - 92 osoby
 
1988 - 92 osoby
 +
 +
<br/>
 +
 +
== Religia ==
 +
Wieś znajduje się na terenie [[Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Kowalach Oleckich|parafii rzymskokatolickiej pw. św. Jana Chrzciciela w Kowalach Oleckich]].
  
 
<br/>
 
<br/>
Linia 74: Linia 79:
 
<br/>
 
<br/>
  
 
+
[[Kategoria: Powiat olecki]]  
[[Kategoria: Miejscowość]] [[Kategoria: Powiat olecki]] [[Kategoria: Gmina Kowale Oleckie]] [[Kategoria: Wieś niesołecka]]
+
[[Kategoria: Kowale Oleckie (gmina wiejska)]]  
 +
[[Kategoria: Wsie niesołeckie]]
 +
[[Kategoria: 1501-1600]]

Wersja z 06:51, 7 lip 2014

Daniele

Panorama okolic Danieli
Panorama okolic Danieli
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olecki
Gmina Kowale Oleckie
Sołectwo Gorczyce
Liczba ludności (2010) 121 (łącznie Daniele i Borysowo)
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Daniele
Daniele
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Daniele
Daniele
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }


Daniele (niem. Daniellen) – wieś niesołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Kowale Oleckie, w sołectwie Gorczyce. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa suwalskiego. W latach 1999-2001 wieś wchodziła w skład powiatu olecko-gołdapskiego.

Miejscowość w 2010 roku liczyła 121 mieszkańców. Wieś wchodzi w skład sołectwa Gorczyce, w którym funkcję sołtysa sprawuje obecnie Szymon Marcinkiewicz[1].


Położenie

Wieś położona jest w północno-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na Mazurach Garbatych (Wzgórza Szeskie), we wschodniej części Pojezierza Zachodniosuwalskiego, 13 km na północ od Olecka i 2 km na południe od Kowali Oleckich; przebiega przez nią droga krajowa nr 65 w kierunku Gołdapi.


Dzieje miejscowości

Wieś powstała w ramach kolonizacji północno-wschodnich terenów Prus Książęcych, najprawdopodobniej w połowie XVI wieku. W 1562 roku dobra w Danielach zostały nadane Jerzemu von Kitlitzowi; obejmowały wówczas 30 łanów (na nieznanym prawie) z obowiązkiem jednej służby wojskowej. W 1581 roku była tutaj wieś czynszowa, w dalszym ciągu w posiadaniu rodziny von Kitlitzów, a około 1601 roku przeszła na własność rodziny von Hohendorffów. Z czasem areał wsi nieco się zmniejszył i w 1618 roku wynosił 25 łanów. Pod koniec XVIII wieku znajdowały się tu dwór i wieś szlachecka. W 1888 roku majątek należał do rodziny von Batockich-Bledau i obejmował wówczas 480 ha; był to jeden z największych majątków na terenie powiatu oleckiego. Daniele należały do parafii ewangelickiej w Szarejkach.

Po II wojnie światowej na bazie majątku uruchomiono we wsi Państwowe Gospodarstwo Rolne Daniele.


Liczba mieszkańców

1857 - 134 osoby

1988 - 92 osoby


Religia

Wieś znajduje się na terenie parafii rzymskokatolickiej pw. św. Jana Chrzciciela w Kowalach Oleckich.


Zabytki

  • Pozostałości zespołu dworskiego z przełomu XIX i XX wieku: dwie obory, spichlerz i park; obory są obecnie własnością prywatną
  • Cmentarz rodowy na skraju parku
  • Cmentarz ewangelicki z XIX wieku


Bibliografia

  1. Białuński Grzegorz, Kolonizacja "Wielkiej Puszczy" (do 1568 roku) - starostwa piskie, ełckie, straduńskie, zelkowskie i węgoborskie (węgorzewskie), Olsztyn 2002.
  2. Olecko. Z dziejów miasta i powiatu, red. Andrzej Wakar i in., Olsztyn 1974.
  3. Statistisch-Topographisches Adreß-Handbuch von Ostpreussen, Commission bei Wilhelm Koch, Königsberg 1857.
  4. Gminna Ewidencja Zabytków w: |Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kowale Oleckie [data dostępu: 12.11.2013]
  5. Bank Danych Lokalnych GUS [data dostępu: 12.11.2013]


Przypisy