Depresja w Raczkach Elbląskich: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Bibliografia)
Linia 1: Linia 1:
''' Depresja w Raczkach Elbląskich''' – najniżej położony punkt Polski. [[Raczki Elbląskie]] – wieś w Polsce położona, w [[powiat elbląski|powiecie elbląskim]], w [[gmina Elbląg|gminie Elbląg]]. Wieś leży na [[Żuławy Elbląskie|Żuławach Elbląskich]] w pobliżu [[Jezioro Druzno|jeziora Druzno]] około 4 km na południowy zachód od [[Elbląg|Elbląga]], na trasie w kierunku wsi [[Żurawiec]].
+
''' Depresja w Raczkach Elbląskich''' – najniżej położony punkt Polski. [[Raczki Elbląskie]] – wieś w Polsce położona, w [[powiat elbląski|powiecie elbląskim]], w [[Elbląg (gmina wiejska)|gminie Elbląg]]. Wieś leży na [[Żuławy Elbląskie|Żuławach Elbląskich]] w pobliżu [[Jezioro Druzno|jeziora Druzno]] około 4 km na południowy zachód od [[Elbląg|Elbląga]], na trasie w kierunku wsi [[Żurawiec]].
 
<br/><br/>
 
<br/><br/>
  

Wersja z 22:34, 23 lut 2015

Depresja w Raczkach Elbląskich – najniżej położony punkt Polski. Raczki Elbląskie – wieś w Polsce położona, w powiecie elbląskim, w gminie Elbląg. Wieś leży na Żuławach Elbląskich w pobliżu jeziora Druzno około 4 km na południowy zachód od Elbląga, na trasie w kierunku wsi Żurawiec.

Słup informacyjny o depresji. Źródło: www.emazury.com
Krajobraz żuławski. © Stanisław Kuprjaniuk

Opis

Według danych Instytutu Geodezji i Kartografii na terenie Raczek Elbląskich znajduje się najniżej położony punkt Polski – depresja 1,8 m p.p.m. W 2002 r. władze gminy Elbląg, na terenie której są położone Raczki Elbląskie, dzięki pomocy członków elbląskiego oddziału PTTK oraz Klubu Turystów Pieszych Delta, ustawiły słup informacyjny o depresji. Symboliczne niebieskie fale umieszczone na czerwonym słupie oznaczają poziom morza, podczas gdyż leżące wokół słupa kamienie znajdują się już poniżej jego poziomu.

Ciekawostki

Obecne najniżej położone miejsce w Polsce jest kwestionowane przez nieoficjalne dane wskazujące, że w znajdującej się na Żuławach Nowodworskich wsi Marzęcino jest punkt położony jeszcze niżej, nawet 2,0 m p.p.m. Jak na razie nie zostało to potwierdzone. Zaznaczyć przy tym należy, że jakakolwiek działalność człowieka na tym terenie powoduje powstanie sztucznych depresji, jak to miało miejsce w Wikrowie, gdzie pozyskiwano z terenu torf.

Obserwacja otoczenia i dostrzeżenie w krajobrazie Żuław Wiślanych: stacji pomp, kanałów odprowadzających nadmiar wody, wały, drogi wysadzane wierzbami oraz specyficzny czarnoziem, uświadamia o depresyjnej specyfice terenu.

Bibliografia

Mieczkowski Krzysztof, Tomaszewski Marian, Rowerem po Krainie Kanału Elbląskiego. Przewodnik po szlakach rowerowych, Elbląg 2010.