Drabinowiec mroczny

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Drabinowiec mroczny

Cinclidium stygium
Sw.
Drabinowiec mroczny.Fot. Kristian Peters. Źródło: pl.wikipedia.org [10.07.2014]
Drabinowiec mroczny.
Fot. Kristian Peters. Źródło: pl.wikipedia.org [10.07.2014]
Systematyka
Królestwo rośliny
Gromada mchy
Klasa prątniki
Rząd prątnikowce
Rodzina merzykowate
Rodzaj drabinowiec
Gatunek drabinowiec mroczny
Synonimy

Drabinowiec mroczny, drabinowiec torfowy (Cinclidium stygium Sw.) – gatunek mchu należący do rodziny merzykowatych (Mniaceae). Dawniej klasyfikowany w rodzinie drabinowcowatych (Cinclidiaceae).

Morfologia

Roślina o wysokości do 10-12 cm, tworząca luźne bądź gęste, czarniawe lub brunatne darnie. Łodyżki gametofitu czerwone, gęsto okryte brązowymi, gładkimi chwytnikami. Liście całobrzegie, długości 4-4,5 mm, szerokości 2,5-3,5 mm, na szczycie zaokrąglone i nagle zwężone w krótki, prosty kończyk. Brzeg liścia tworzy 2-5 rzędów brązowoczerwonych komórek. Komórki blaszki liścia porowate. Ość liścia czerwonawa. Seta sporofitu brązowawa, długości do 8 cm, puszka jajowata, zwieszająca się, brązowa, długości 3 i szerokości 1,5 mm.

Rozmieszczenie i ekologia

Występuje w strefie klimatów chłodnych Eurazji i Ameryki Północnej. W Polsce występuje rzadko na niżu, częściej na północy kraju.

Spotykany jest na bagnistych łąkach oraz torfowiskach niskich i przejściowych. Obecnie to gatunek bardzo rzadki, ginący. Zarodnikowanie w Polsce odbywa się w lipcu i sierpniu.

Na Warmii i Mazurach gatunek ten występuje m.in. w rezerwacie Sołtysek koło Szczytna.

Wartość użytkowa

Roślina objęta jest w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.

Bibliografia

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 5 stycznia 2012 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin, Internetowy System Aktów Prawnych
pl.wikipedia.org, drabinowiec mroczny [20.05.2014]