Droga krzyżowa na cmentarzu w Lidzbarku Warmińskim: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Opis)
(Linki zewnętrzne)
Linia 33: Linia 33:
 
http://www.kapliczkiwarmii.republika.pl/
 
http://www.kapliczkiwarmii.republika.pl/
 
<br/>
 
<br/>
[[Kategoria:Turystyka]][[Kategoria: Architektura]][[Kategoria: Budownictwo ludowe]][[Kategoria: Zabytki]]
+
[[Kategoria:Turystyka]][[Kategoria: Architektura]][[Kategoria: Budownictwo ludowe]][[Kategoria: Zabytki]][[Kategoria: gmina Lidzbark Warmiński]][[Kategoria: powiat lidzbarski]]  
 
<br/>
 
<br/>

Wersja z 13:28, 4 lut 2014

Mała architektura sakralna

typ obiektu: kapliczki drogi krzyżowej
lokalizacja: cmentarne
datacja: 1927
powiat: lidzbarski
gmina: Lidzbark Warmiński
miejscowość: Lidzbark Warmiński

Droga krzyżowa na cmentarzu w Lidzbarku Warmińskim

Położenie

Stacja XII Ukrzyżowania drogi krzyżowej na cmentarzu w Lidzbarku Warmińskim. © Stanisław Kuprjaniuk
Stacja VIII drogi krzyżowej na cmentarzu w Lidzbarku Warmińskim. © Stanisław Kuprjaniuk
Płaskorzeźba stacji V drogi krzyżowej na cmentarzu w Lidzbarku Warmińskim. © Stanisław Kuprjaniuk

Droga krzyżowa znajduje się na terenie cmentarza miejskiego, położonego w centrum Lidzbarka Warmińskiego. Jest to jedna z dwóch, obok Głotowa, "historycznych" dróg krzyżowych na Warmii, jakie powstały przed 1945 rokiem.

Opis

Lidzbarski cmentarz miejski nosił niegdyś nazwę Cmentarza Leśnego. Znajduje się on w miejscu, gdzie kiedyś istniały ogrody biskupa Ignacego Krasickiego. Cmentarz położony jest niezwykle malowniczo, na pagórkowatym, w całości zalesionym terenie. Jest niepodobny do współczesnych cmentarzy z geometrycznym podziałem na kwatery i alejkami krzyżującymi się pod kątem prostym. Te cechy stały się argumentem za stwierdzeniem, że jest to jeden z najpiękniej położonych cmentarzy w Polsce. Wchodząc na jego teren bramą północną napotyka się zabytkowe stacje drogi krzyżowej, które zostały wzniesione w 1927 roku. Wykonane zostały przez F. Drexlera w Monachium. Są one całkiem odmienne w swojej formie. Część z 14 stacji kalwaryjnych jest w formie murowanych, zadaszonych wnęk na wysokich cokołach z płaskorzeźbionymi i polichromowanymi scenami. Wśród wszystkich wyróżnia się najokazalsza stacja XIII „Zdjęcie z Krzyża”, wzniesiona w formie kaplicy z białymi, wykonanymi ze sztucznego kamienia, pełnoplastycznymi figurami (jako Pietá). Także na uwagę zasługuje stacja XIV „Złożenie do grobu”, która jest rodzajem groty, znajdującej się pod stacją XIII. W centralnej części cmentarza, w najwyższym punkcie wzniesienia zbudowana została, w formie łuku triumfalnego, stacja XII „Ukrzyżowanie”. Pod tym łukiem został wzniesiony krzyż z postacią Chrystusa, zaś w niszach filarów łuku umieszczono figury Matki Bożej i św. Jana Ewangelisty.

Bibliografia

Bogucki Stanisław, Kościoły i kaplice oraz kapliczki i krzyże przydrożne na terenie parafii Lidzbark Warmiński, dokumentacja fotograficzna, 1978.

Kopiczko Andrzej, Historia parafii rzymskokatolickiej do końca XVIII wieku, [w:] Historia Lidzbarka Warmińskiego, t. 1, red. K. Mikulski i E. Borodij, Lidzbark Warmiński 2008.

Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.

Piskorska Józefa, Lidzbark Warmiński. Inwentarz ruchomych zabytków sztuki kościelnej diecezji warmińskiej według stanu z 1980 r., „Studia Warmińskie”, t. 19, 1982.

Linki zewnętrzne

http://www.kapliczkiwarmii.republika.pl/