Dworzec w Tolkmicku: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 29: Linia 29:
 
  |www                  =
 
  |www                  =
 
}}
 
}}
'''Dworzec w Tolkmicku''' – zalicza się do najciekawszych architektonicznie dworców regionie, znajduje się na trasie tzw. kolei nadzalewowej.
+
'''Dworzec w Tolkmicku''' – jeden z najciekawszych architektonicznie dworców w regionie, znajduje się na trasie tzw. kolei nadzalewowej.
 
<br/><br/>
 
<br/><br/>
 
== Historia i opis==  
 
== Historia i opis==  
Dworzec został wzniesiony w konstrukcji szkieletowej z wypełnieniem ceglanym. Znajduje się na trasie kolei nadzalewowej Elbląg – Braniewo, która funkcjonowała od 1899 r. Linia ta obsługiwała m.in. największe elbląskie zakłady przemysłowe Schichaua i Komnicka oraz ruch osobowy. Ceniona przez podróżnych za możliwość podziwiania widoku Zalewu Wiślanego, wzdłuż wybrzeża którego została poprowadzona. Na trasie kolei nadzalewowej istniały podobne dworce, wzniesione także w konstrukcji tzw. muru pruskiego, w Braniewie i Fromborku.
+
Dworzec został wzniesiony w konstrukcji szkieletowej z wypełnieniem ceglanym. Znajduje się na trasie kolei nadzalewowej [[Elbląg]] [[Braniewo]], która funkcjonowała od 1899 r. Linia ta obsługiwała m.in. największe elbląskie zakłady przemysłowe [[Ferdinand Schichau| F. Schichaua]] i Komnicka oraz ruch osobowy. Była ceniona przez podróżnych za możliwość podziwiania widoku [[Zalew Wiślany|Zalewu Wiślanego]], wzdłuż wybrzeża którego została poprowadzona.  
Obecnie linia uruchamiana sezonowo dla celów turystycznych. Dworzec w Tolkmicku wpisany jest do rejestru zabytków.
+
  
 +
Na trasie kolei nadzalewowej istniały podobne dworce, wzniesione także w konstrukcji tzw. muru pruskiego, w [[Braniewo|Braniewie]] i [[Frombork|Fromborku]].
 +
 +
Obecnie linia uruchamiana jest sezonowo dla celów turystycznych. Dworzec w Tolkmicku wpisany jest do rejestru zabytków.
  
[[Kategoria: Turystyka]] [[Kategoria: Zabytki]] [[Kategoria: Zabytki techniki]] [[Kategoria: gmina Tolkmicko]] [[Kategoria: powiat elbląski]]
+
[[Kategoria: Turystyka]] [[Kategoria: 1801-1918]] [[Kategoria: Zabytki techniki]] [[Kategoria: Tolkmicko (gmina miejsko-wiejska)]] [[Kategoria: Powiat elbląski]]

Wersja z 14:11, 8 lut 2015

Tolkmicko

Dworzec w Tolkmicku
Dworzec w Tolkmicku
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat elbląski
Gmina Tolkmicko
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Tolkmicko
Tolkmicko
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Tolkmicko
Tolkmicko
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }

Dworzec w Tolkmicku – jeden z najciekawszych architektonicznie dworców w regionie, znajduje się na trasie tzw. kolei nadzalewowej.

Historia i opis

Dworzec został wzniesiony w konstrukcji szkieletowej z wypełnieniem ceglanym. Znajduje się na trasie kolei nadzalewowej ElblągBraniewo, która funkcjonowała od 1899 r. Linia ta obsługiwała m.in. największe elbląskie zakłady przemysłowe F. Schichaua i Komnicka oraz ruch osobowy. Była ceniona przez podróżnych za możliwość podziwiania widoku Zalewu Wiślanego, wzdłuż wybrzeża którego została poprowadzona.

Na trasie kolei nadzalewowej istniały podobne dworce, wzniesione także w konstrukcji tzw. muru pruskiego, w Braniewie i Fromborku.

Obecnie linia uruchamiana jest sezonowo dla celów turystycznych. Dworzec w Tolkmicku wpisany jest do rejestru zabytków.