Eksport towarów z branży chemicznej

Z Encyklopedia Warmii i Mazur

Eksport towarów z branży chemicznej – eksport wyrobów z tworzyw sztucznych.

Ogólna charakterystyka

Wyroby producentów z Warmii i Mazur są cenione i uznane nie tylko na rynku polskim, ale również na rynkach zagranicznych. Firmy oferują swoje produkty m.in. w Niemczech, Rosji, Wielkiej Brytanii i Włoszech.

Produkcja towarów z branży chemicznej w województwie warmińsko-mazurskim jest bardzo zróżnicowania i obejmuje m.in. półfabrykaty z tworzyw sztucznych (płyty, arkusze) oraz wyroby gotowe – worki i taśmy z folii, taśmy pakowe, torby reklamowe, pojemniki na żywność, butelki, puszki, rury, kanistry, materiały izolacyjne, drzwi, okna, ramy, żaluzje, podłogi plastykowe, artykuły sanitarne, a także inne wyroby z tworzyw sztucznych stanowiące wyposażenie kuchni, łazienek i elementy oświetleniowe. W województwie funkcjonują także przedsiębiorstwa oferujące maszyny i urządzenia do pakowania, spinania taśmą, owijarki do palet oraz przedsiębiorstwa zajmujące się dystrybucją wyrobów z tworzyw sztucznych.

Odbiorcami wyrobów z tworzyw sztucznych są głównie podmioty sektora budowlanego, spożywczego i kosmetycznego. Produkty znajdują także zastosowanie w reklamie.

Znaczenie dla regionu

W branży chemicznej w województwie warmińsko-mazurskim dominuje przede wszystkim Grupa Michelin obecna w Polsce od 1994 r. i zatrudniająca ponad 4 500 osób. W skład Grupy Michelin wchodzi fabryka w Olsztynie, w której mieści się siedziba Spółki (będąca jedną z największych struktur Grupy Michelin w Europie) oraz Dyrekcja Handlowa znajdująca się w Warszawie. W regionie działają ponadto liczne małe i średnie przedsiębiorstwa produkujące różnego rodzaju opakowania oraz maszyny do pakowania. Na eksport przeznaczone są takie produkty jak: worki i taśmy do pakowania produktów sypkich, torby reklamowe, taśmy do laminacji i nadruku, worki przemysłowe.

Przedsiębiorstwa eksportowe i ich rynki zbytu:

Czechy, Litwa, Niemcy, Rosja

Niemcy, Holandia, Anglia, Czechy, Hiszpania, Tajlandia, Szwajcaria, Węgry

  • Total Pack Sp. z o.o. (Olsztyn)

Łotwa, Estonia, Litwa, Rosja, Ukraina, Niemcy, Włochy

  • UNICORN Sp. z o.o. (Olsztyn)

Rosja, Litwa

Bibliografia

Możliwości eksportowe województwa warmińsko-mazurskiego, [Katalog eksportowy z lat 2009, 2010, 2011, 2012], Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego SA w Olsztynie.