Elżbieta Topolnicka-Niemcewicz: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 1: Linia 1:
nnnnn
+
 
 +
 
 
<br/>
 
<br/>
== Linki zewnętrzne ==
+
''' Elżbieta Topolnicka-Niemcewicz ''' - historyk sztuki, działacz społeczno-kulturalny.
http://piecekaflowe.republika.pl
+
<br/>
 +
 
 +
== Życiorys ==  
 +
Elżbieta Topolnicka-Niemcewicz urodziła się 1947 r. Pochodzi z rodziny kresowej. Do roku 1973 mieszkała w [[Olsztyn|Olsztynie]]. W latach 1967–1973 pracowała w [[Oddział Warmińsko-Mazurski PTTK Oddział w Olsztynie|Oddziale Warmińsko-Mazurskim PTTK w Olsztynie]], była przewodnikiem po województwie olsztyńskim, Społecznym Opiekunem Zabytków. Wspomnieniami z tamtego okresu podzieliła się w artykule poświęconym [[Władysław Ogrodziński|Władysławowi Ogrodzińskiemu]], wieloletniemu prezesowi Oddziału PTTK w Olsztynie, pt. ''Spod Wysokiej Bramy'', wydanym w opracowaniu [[Jan Chłosta|Jana Chłosty]] – ''Nigdy nie wypuszczał pióra z ręki''.Była członkiem [[SSK „Pojezierze”]] w Olsztynie.
 +
<br/>
 +
== Praca ==
 +
Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim podjęła pracę w [[Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku]], gdzie zorganizowała kilkadziesiąt wystaw, w tym jedną z największych w Polsce, poświęconą [[Mikołaj Kopernik|Mikołajowi Kopernikowi]] pt. ''Niebo widziane z Ziemi'' (1983), autorka katalogów poświęconych sztuce współczesnej.
 +
<br/>
 +
=== Działalność społeczna, kulturalna, naukowa ===
 +
Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i prezesem [[Fundacja im. Mikołaja Kopernika we Fromborku|Fundacji im. Mikołaja Kopernika we Fromborku]], która działalnością swoją obejmuje prowadzenie [[Izba Dziedzictwa Kulturowego we Fromborku|Izby Dziedzictwa Kulturowego we Fromborku]], wydawnictwo czasopisma [[''Folia Fromborcensia'']], pod red. [[Andrzeje Andrzeja Rzempołucha]], gromadzenie sztuki współczesnej na rzecz regionu. Publikuje artykuły poświęcone artystycznej przeszłości [[Warmia|Warmii]] oraz artystom współczesnym. Jest autorem opracowania ''Skarby z poddasza'', kolekcji dziedzictwa kulturowego we [[Frombork|Fromborku]]. Opracowała dorobek artystyczny [[Barbara Hulanicka|Barbary Hulanickiej]], tkaczki uprawiającej tkaninę dwuosnowową i gobelin. Podróżowała po krajach Europy Zachodniej i USA, który to wyjazd zaowocował cyklem artykułów prasowych pt. ''Sycomore Station''. Jest członkiem NFZZ „Solidarność” od momentu założenia. Była współorganizatorem trzech dużych wystaw rocznicowych upamiętniającym historię związku, które miały miejsce w [[Braniewo|Braniewie]] i we Fromborku, gdzie wystawa prezentowała niezależną działalność wydawniczą w okresie stanu wojennego, głównie ze zbioru [[Jana Borowskiego|Jana Borowskiego]]. W latach 1978–2006 była członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki, obecnie członek Stowarzyszenia Muzealników Polskich oraz [[Towarzystwo Naukowe im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie|Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie]].
 +
<br/>
 +
== Nagrody i wyróżnienia ==
 +
 
 +
Odznaczenia:
 +
 
 +
Zasłużony dla Warmii i Mazur;
 +
 
 +
Zasłużony dla Kultury Polskiej;
 +
 
 +
Złoty Krzyż Zasługi;
  
http://www.kominki.org/blogi/piecoblog
+
Srebrna Odznaka PTTK.
 
<br/>
 
<br/>
[[Kategoria: Turystyka]] [[Kategoria: Ludzie turystyki|Semków, Jagoda Jadwiga]] [[Kategoria: Konserwatorzy zabytków i muzealnicy]]
+
[[Kategoria: Turystyka|Topolnicka-Niemcewicz, Elżbieta]] [[Kategoria: Ludzie turystyki|Topolnicka-Niemcewicz, Elżbieta]] [[Kategoria: Konserwatorzy zabytków i muzealnicy|Topolnicka-Niemcewicz, Elżbieta]][[Kategoria: Zabytki|Topolnicka-Niemcewicz, Elżbieta]]
[[Kategoria: Zabytki]]
+
 
<br/>
 
<br/>

Wersja z 18:34, 3 lut 2014Elżbieta Topolnicka-Niemcewicz - historyk sztuki, działacz społeczno-kulturalny.

Życiorys

Elżbieta Topolnicka-Niemcewicz urodziła się 1947 r. Pochodzi z rodziny kresowej. Do roku 1973 mieszkała w Olsztynie. W latach 1967–1973 pracowała w Oddziale Warmińsko-Mazurskim PTTK w Olsztynie, była przewodnikiem po województwie olsztyńskim, Społecznym Opiekunem Zabytków. Wspomnieniami z tamtego okresu podzieliła się w artykule poświęconym Władysławowi Ogrodzińskiemu, wieloletniemu prezesowi Oddziału PTTK w Olsztynie, pt. Spod Wysokiej Bramy, wydanym w opracowaniu Jana ChłostyNigdy nie wypuszczał pióra z ręki.Była członkiem SSK „Pojezierze” w Olsztynie.

Praca

Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim podjęła pracę w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, gdzie zorganizowała kilkadziesiąt wystaw, w tym jedną z największych w Polsce, poświęconą Mikołajowi Kopernikowi pt. Niebo widziane z Ziemi (1983), autorka katalogów poświęconych sztuce współczesnej.

Działalność społeczna, kulturalna, naukowa

Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i prezesem Fundacji im. Mikołaja Kopernika we Fromborku, która działalnością swoją obejmuje prowadzenie Izby Dziedzictwa Kulturowego we Fromborku, wydawnictwo czasopisma ''Folia Fromborcensia'', pod red. Andrzeje Andrzeja Rzempołucha, gromadzenie sztuki współczesnej na rzecz regionu. Publikuje artykuły poświęcone artystycznej przeszłości Warmii oraz artystom współczesnym. Jest autorem opracowania Skarby z poddasza, kolekcji dziedzictwa kulturowego we Fromborku. Opracowała dorobek artystyczny Barbary Hulanickiej, tkaczki uprawiającej tkaninę dwuosnowową i gobelin. Podróżowała po krajach Europy Zachodniej i USA, który to wyjazd zaowocował cyklem artykułów prasowych pt. Sycomore Station. Jest członkiem NFZZ „Solidarność” od momentu założenia. Była współorganizatorem trzech dużych wystaw rocznicowych upamiętniającym historię związku, które miały miejsce w Braniewie i we Fromborku, gdzie wystawa prezentowała niezależną działalność wydawniczą w okresie stanu wojennego, głównie ze zbioru Jana Borowskiego. W latach 1978–2006 była członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki, obecnie członek Stowarzyszenia Muzealników Polskich oraz Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.

Nagrody i wyróżnienia

Odznaczenia:

Zasłużony dla Warmii i Mazur;

Zasłużony dla Kultury Polskiej;

Złoty Krzyż Zasługi;

Srebrna Odznaka PTTK.