Eugeniusz Szulc

Z Encyklopedia Warmii i Mazur

Eugeniusz Szulc (ur. 21 października 1936 w Olsztynie),w wieku 16 lat rozpoczął treningi kolarskie w miejscowej Gwardii. Kontynuował je w Olimpii Olsztynek, której został szkoleniowcem w latach 60.

Eugeniusz Szulc

Eugeniusz Szulc
Imię i nazwisko Eugeniusz Szulc
Data i miejsce urodzenia 21 października 1936 r., Olsztyn
Dyscyplina Kolarstwo
Największy sukces Wychowawca plejady znakomitych kolarzy z Warmii i Mazur

Trenerzy

W latach 1967-93 organizował szkolenie w Zjednoczonych Olsztyn – klubie, który liczył się w Polsce i wychował wielu znakomitych zawodników. W międzyczasie przez trzy lata (1978-81) udzielał się w Agrokompleksie Kętrzyn. Duże doświadczenie w sprawach szkoleniowych, a w międzyczasie załatwianie wielu spraw organizacyjnych sprawiało, że tak naprawdę nie wiadomo kiedy był trenerem, a kiedy działaczem. Obie role opanował do perfekcji, a wspominana praktyka pozwoliła mu przez wiele lat piastować funkcję prezesa Warmińsko-Mazurskiego Związku Kolarskiego. Działając tak długo na polu kolarstwa, czuł się zawsze odpowiedzialny za jego kondycję na Warmii i Mazurach. Do dziś jest osobą bardzo szanowaną w tym środowisku. Kolejni prezesi PZKol., podejmując ważne decyzje często zasięgali jego opinii. Szulc nigdy nie zamykał się tylko w profesji szkoleniowej.

Wychował wielu zawodników najwyższej klasy, spośród których najczęściej wspomina Jerzego Żwirko, który, będąc już w kadrze narodowej Henryka Łasaka, zginął z nim w wypadku samochodowym, jadąc na zgrupowanie do Zakopanego. Byli następni, którzy uczyli się kolarstwa na szosach Warmii i Mazur, a potem ruszali w świat. Szulc pomagał kierować ich sportowym losem by kariery rozwijały się jak najlepiej. Był doceniany. Nie raz przyjeżdżali do domu Szulca by pomógł im rozwiązać sportowe i życiowe dylematy. Był organizatorem wielu wyścigów w regionie m.in. próbował reaktywować tour dokoła Warmii i Mazur, ale wobec braku sponsorów skończyło się na jednej próbie.

Bibliografia