Eugeniusz Szulc

Z Encyklopedia Warmii i Mazur

Eugeniusz Szulc (ur. 21 października 1936 w Olsztynie), w wieku 16 lat rozpoczął treningi kolarskie w miejscowej Gwardii. Kontynuował je w Olimpii Olsztynek, której został szkoleniowcem w latach 60.

Eugeniusz Szulc

Eugeniusz Szulc
Imię i nazwisko Eugeniusz Szulc
Data i miejsce urodzenia 21 października 1936 r., Olsztyn
Dyscyplina Kolarstwo
Największy sukces Wychowawca plejady znakomitych kolarzy z Warmii i Mazur

Trenerzy

W latach 1967-93 organizował szkolenie w Zjednoczonych Olsztyn – klubie, który liczył się w Polsce i wychował wielu znakomitych zawodników. W międzyczasie przez trzy lata (1978-81) udzielał się w Agrokompleksie Kętrzyn. Duże doświadczenie w pracy szkoleniowca oraz jednoczesna działalność na polu organizacyjnym sprawiły, że trudno rozgraniczyć jego rolę trenera i działacza. Obie funkcje spełniał doskonale, a wspominana praktyka pozwoliła mu przez wiele lat piastować funkcję prezesa Warmińsko-Mazurskiego Związku Kolarskiego. Działając tak długo na polu kolarstwa, czuł się zawsze odpowiedzialny za jego kondycję na Warmii i Mazurach. Do dziś jest osobą bardzo szanowaną w tym środowisku. Kolejni prezesi PZKol., podejmując ważne decyzje, często zasięgali jego opinii.

Szulc nigdy nie ograniczał się tylko do profesji szkoleniowej. Wychował wielu zawodników najwyższej klasy. Spośród nich najczęściej wspomina Jerzego Żwirko, który, będąc już w kadrze narodowej Henryka Łasaka, zginął z nim w wypadku samochodowym, jadąc na zgrupowanie do Zakopanego.

Byli następni, którzy uczyli się kolarstwa na szosach Warmii i Mazur pod okiem Szulca i rozpoczynali kariery światowe. Szulc dbał o ich rozwój, za co był doceniany.

Szulc był organizatorem wielu wyścigów w regionie, m.in. próbował reaktywować tour dokoła Warmii i Mazur. Wobec braku sponsorów impreza odbyła się jeden raz.

Bibliografia