Eugeniusz Szulc

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Eugeniusz Szulc

Eugeniusz Szulc
Imię i nazwisko Eugeniusz Szulc
Data i miejsce urodzenia 21 października 1936 r., Olsztyn
Dyscyplina Kolarstwo
Największy sukces Wychowawca plejady znakomitych kolarzy z Warmii i Mazur

Eugeniusz Szulc (ur. 21 października 1936 w Olsztynie), w wieku 16 lat rozpoczął treningi kolarskie w olsztyńskiej Gwardii. Kontynuował je w Olimpii Olsztynek, której został szkoleniowcem w latach 60.

Trenerzy

W latach 1967-93 organizował szkolenie w Zjednoczonych Olsztyn – klubie, który liczył się w Polsce i wychował wielu znakomitych zawodników. Jednocześnie przez trzy lata (1978-81) udzielał się w Agrokompleksie Kętrzyn.

Duże doświadczenie w pracy szkoleniowca oraz działalność na polu organizacyjnym sprawiły, że trudno rozgraniczyć jego rolę trenera i działacza. Obie funkcje spełniał doskonale, a wspomniana praktyka pozwoliła mu przez wiele lat piastować funkcję prezesa Warmińsko-Mazurskiego Związku Kolarskiego. W trakcie swojej wieloletniej działalności w kolarstwie czuł się zawsze odpowiedzialny za jego kondycję na Warmii i Mazurach. Do dziś jest osobą bardzo szanowaną w tym środowisku, jego opinia była znacząca w trakcie podejmowania wielu decyzji przez Polski Związek Kolarstwa.

Szulc nigdy nie ograniczał się tylko do profesji szkoleniowej. Wychował wielu zawodników najwyższej klasy. Spośród nich najczęściej wspomina Jerzego Żwirko, który będąc już w kadrze narodowej Henryka Łasaka, zginął z nim w wypadku samochodowym, jadąc na zgrupowanie do Zakopanego.

Szulc odpowiada za wychowanie całej plejady zawodników, którzy swą karierę rozpoczynali na Warmii i Mazurach. Zaangażowanie w ich rozwój przyniosło mu docenienie i status mentora w środowisku kolarskim.

Szulc był organizatorem wielu wyścigów w regionie, m.in. próbował reaktywować tour dokoła Warmii i Mazur. Wobec braku sponsorów impreza odbyła się jeden raz.

Bibliografia

Wama-Sport.pl