Franciszka Hensel-Szczepańska: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 28: Linia 28:
 
<br/>
 
<br/>
 
=== Szkoła i wykształcenie ===
 
=== Szkoła i wykształcenie ===
Absolwentka niemieckiej szkoły ludowej w Stanclewie oraz Zakładu Kształcenia Piastunek i Opiekunek Dzieci w Królewcu. Praktykę pedagogiczną odbyła pod opieką Otylii Teschner w [[Nowa Kaletka|Nowej Kaletce]]. Po wojnie założyła polską szkołę (1945), która była jedną z pierwszych na [[Warmia|Warmii]]. Nie mając kwalifikacji do nauczania w szkole kontynułowała pracę w przedszkolu.
+
Absolwentka niemieckiej szkoły ludowej w Stanclewie oraz Zakładu Kształcenia Piastunek i Opiekunek Dzieci w Królewcu. Praktykę pedagogiczną odbyła pod opieką Otylii Teschner w [[Nowa Kaletka|Nowej Kaletce]]. Po wojnie założyła polską szkołę (1945), która była jedną z pierwszych na [[Warmia|Warmii]]. Nie mając kwalifikacji do nauczania w szkole kontynuowała pracę w przedszkolu.
 
<br/>
 
<br/>
 
=== Praca ===
 
=== Praca ===
Linia 34: Linia 34:
 
<br/>
 
<br/>
 
=== Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna ===
 
=== Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna ===
Prowadziła aktywną działalność oświatowo-kulturalną. Organizowała gry i zabawy, naukę języka polskiego, opiekowała się bibioteką. Za swoją działalność była odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, odznaka Zasłużonym dla [[Warmi i Mazury|Warmii i Mazur]].
+
Prowadziła aktywną działalność oświatowo-kulturalną. Organizowała gry i zabawy, naukę języka polskiego, opiekowała się biblioteką. Za swoją działalność była odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, odznaka Zasłużonym dla [[Warmia i Mazury|Warmii i Mazur]].
 
<br/>
 
<br/>
  
Linia 53: Linia 53:
 
http://www.purda.pl/index.php?Itemid=68&id=139&option=com_content&task=view[28 XI 2013]
 
http://www.purda.pl/index.php?Itemid=68&id=139&option=com_content&task=view[28 XI 2013]
  
[[Kategoria: szkolnictwo]]
+
[[Kategoria: szkolnictwo]][[Kategoria:Osoba|Hensel-Szczepańska, Franciszka]]
 
[[Użytkownik:Law|Law]] ([[Dyskusja użytkownika:Law|dyskusja]]) 21:48, 2 gru 2013 (CET)
 
[[Użytkownik:Law|Law]] ([[Dyskusja użytkownika:Law|dyskusja]]) 21:48, 2 gru 2013 (CET)

Wersja z 23:16, 31 sty 2014

Franciszka Hensel-Szczepańska

Data i miejsce urodzenia 28 VI 1909 r.
Stanclewo pow. reszelski
Data i miejsce śmierci 29 XI 1981 r.
Ostrowiec Świętokrzyski

Franciszka Hensel-Szczepańska (ur.28 VI 1909 r. w Stanclewie pow. reszelski, zm. 29 XI 1981 r. w Ostrowcu Świętokrzskim) – wychowawczyni przedszkoli.


Życiorys


Szkoła i wykształcenie

Absolwentka niemieckiej szkoły ludowej w Stanclewie oraz Zakładu Kształcenia Piastunek i Opiekunek Dzieci w Królewcu. Praktykę pedagogiczną odbyła pod opieką Otylii Teschner w Nowej Kaletce. Po wojnie założyła polską szkołę (1945), która była jedną z pierwszych na Warmii. Nie mając kwalifikacji do nauczania w szkole kontynuowała pracę w przedszkolu.

Praca

Pracę rozpoczęła od zorganizowania przedszkola we wsi Przykop, a następnie pracowała w polskich przedszkolach w Nowej Kaletce i Uniszewie (pow. Olsztyn)

Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

Prowadziła aktywną działalność oświatowo-kulturalną. Organizowała gry i zabawy, naukę języka polskiego, opiekowała się biblioteką. Za swoją działalność była odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, odznaka Zasłużonym dla Warmii i Mazur.

Ciekawostki

Urodziła się i wychowała w rodzinie majstra drogowego. Córka Franciszka i Franciszki z d. Bielecka. Miała sześcioro rodzeństwa. Okupację wraz z dziećmi przeżyła na Warmii, w skrajnej nędzy, prześladowana przez władze hitlerowskie. Jej mąż został zamordowany przez Niemców w 1939 roku.


Bibliografia

Filipkowski Tadeusz,W obronie polskiego trwania. Nauczyciele polscy na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach międzywojennych, Olsztyn 1989, s. 47-48.
Oracki Tadeusz,Słownik biograficzny Warmii, Mazur i Powiśla (od połowy XV w. do 1945 roku), Warszawa 1963, s. 280.



Zobacz też

http://www.purda.pl/index.php?Itemid=68&id=139&option=com_content&task=view[28 XI 2013]Law (dyskusja) 21:48, 2 gru 2013 (CET)