Gimnazjum nr 2 im. 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Ornecie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
m (JoGa przeniósł stronę Gimnazjum nr 2 im. 29 Pułku lotnictwa Myśliwskiego w Ornecie na Gimnazjum nr 2 w Ornecie im. 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego, bez pozostawienia przekierowania pod starym tytułem)
(Osiągnięcia)
 
(Nie pokazano 7 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
{{Szkolnictwo infobox  
 
{{Szkolnictwo infobox  
|Nazwa_instytucji =  Gimnazjum nr 2 w Ornecie im. 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego
+
|Nazwa_instytucji =  Gimnazjum nr 2 im. 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Ornecie
|Grafika          =  Koala.jpg (nazwa zdjęcia)... opcja
+
|Grafika          =   
|Opis_grafiki    =  ...Wymagane...
+
|Opis_grafiki    =   
|Data_założenia  =  1999
+
|Data_założenia  =  1999 r.
 
|Poziom_szkoły    =  ponadpodstawowy
 
|Poziom_szkoły    =  ponadpodstawowy
 
|Podtyp_szkoły    =  gimnazjum
 
|Podtyp_szkoły    =  gimnazjum
Linia 9: Linia 9:
 
|Patron          =  29 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego
 
|Patron          =  29 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego
 
}}
 
}}
 
+
''' Gimnazjum nr 2 im. 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Ornecie ''' – placówka oświatowa w województwie [[województwo warmińsko-mazurskie|warmińsko-mazurskim]]. Dyrektorem Gimnazjum jest mgr [[Krystyna Badyda]].<br/><br/>
''' Gimnazjum nr 2 w Ornecie im. 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego Ornecie ''' – Placówka oświatowa w województwie [[warminsko-mazurskie|warmińsko-mazurskim]]. Dyrektorem Gimnazjum jest mgr [[Krystyna Badyda]].<br/>
+
 
== Historia ==
 
== Historia ==
Gimnazjum funkcjonuje od 1 września 1999 r. Jego siedzibą jest budynek „szkoły tysiąclecia”, wybudowany w 1962 r. w pobliżu osiedla wojskowego, na którym mieszkali oficerowie i żołnierze 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. Ich dzieci uczęszczały do nowej szkoły, a żony wielu z nich związały się z nią zawodowo.
+
Gimnazjum funkcjonuje od 1 września 1999 roku w budynku "szkoły tysiąclecia" wybudowanej w 1963 roku w pobliżu osiedla wojskowego żołnierzy 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. Uczniami i pracownikami szkoły były dzieci i żony pilotów. Jednostkę przeniesiono, ale współpraca między szkołą, a jednostką wojskową istniała nadal. W 1998 roku Klub Byłych Żołnierzy 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego podarował szkole samolot MIG-21 MF8704. Starszy sztabowy [[Stanisław Orłowski]] wraz z burmistrzem  [[Orneta|Ornety]] [[Andrzej Ołtuszewski|Andrzejem Ołtuszewskim]] odsłonili tablicę pamiątkową.  
  
 +
10 czerwca 2005 roku Gimnazjum nr 2 otrzymało imię 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego, zaś w 2008 roku sztandar.
 +
<br/>
  
7 stycznia 1963 r. zabrzmiał pierwszy dzwonek w orneckiej „tysiąclatce” – Szkole Podstawowej nr 2. Wówczas rozpoczęła się przyjaźń i współpraca z orneckimi lotnikami.
 
 
 
Jednostka stała się instytucją opiekującą się szkołą, wspierała pracami na jej rzecz i pomocą finansową.
 
 
 
Kiedy w 1968 r. jednostka lotnicza wyprowadzała się z Ornety, żegnano ją z niekłamanym żalem. Patronat nad szkołą przejęła jednostka wojsk lądowych, którą w 1996 r., również rozformowano.
 
 
 
Sympatia lotników do szkoły i miasta, mimo upływu lat, nie wygasła.
 
 
 
W Malborku przy 41 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego powstał Klub Byłych Żołnierzy 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego, który w celu przypieczętowania przyjaźni podarował szkole samolot MIG-21 MF8704. Uroczyste przekazanie tego daru i odsłonięcie okolicznościowej tablicy nastąpiło 7 stycznia 1998 r., dokładnie w dniu 35 jubileuszu pierwszego dzwonka w szkole. Aktu przekazania samolotu władzom szkolnym i miastu dokonał inicjator powstania klubu i fundacji samolotu, ornecianin, starszy sztabowy Stanisław Orłowski, który wraz z burmistrzem Andrzejem Ołtuszewskim odsłonił tablicę pamiątkową.
 
 
 
Gimnazjum nr 2 podtrzymało tradycję współpracy z 29 Pułkiem Lotnictwa Myśliwskiego.
 
 
 
Od 2002 r. rozpoczęła się praca nad nadaniem imienia szkole. W listopadzie i grudniu 2003 r. odbyło się referendum. Młodzież szkolna, rodzice i nauczyciele mieli do wyboru pięć propozycji. Najwięcej głosów otrzymał 29 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego.
 
 
 
10 czerwca 2005 r. odbyła się uroczystość nadania imienia szkole. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz miasta, dyrekcja szkoły, grono pedagogiczne, uczniowie, mieszkańcy Ornety, przedstawiciele Klubu Byłych Żołnierzy 29 PLM.
 
 
 
29 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego sformowano na mocy rozkazu Ministra Obrony Narodowej z 11 grudnia 1951 r. Formowano go na lotnisku w Malborku. Docelowym miejscem stacjonowania pułku miała być Orneta, dlatego po zakończeniu programu szkolenia Rozkazem Ministra Obrony Narodowej z 19 listopada 1952 r., przebazowano go na lotnisko w Ornecie. Rozkaz nakazywał bazowanie pułku od 1 stycznia 1953 r. Od początku swego istnienia 29 PLM wchodził w skład 9 DLM, a od 1967 r. – PDLM w Malborku, przeznaczonej do osłony wojsk na polu walki. Początkowo wyposażony został w samoloty „Jak 9 p”, które wkrótce zastąpiono samolotami odrzutowymi.
 
 
 
Od 2006 r. rozpoczęto w Gimnazjum nr 2 działania nad pozyskaniem środków finansowych z przeznaczeniem na wykonanie sztandaru szkoły, a także wyborem jego symboli. Ogłoszono konkurs plastyczny „Sztandar”, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie. Pomysły z najciekawszych prac wykorzystano przy tworzeniu sztandaru, którego uroczyste przekazanie szkole odbyło się 10 czerwca 2008 r.
 
 
Andrzej Łabaszewski Dyrektor Gimnazjum nr 2 w Ornecie w latach 1999 - 2009
 
<br/>
 
 
== Cele i zadania ==
 
== Cele i zadania ==
"Gimnazjum nr 2 w Ornecie im 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego to szkoła, w której szanuje się każdego człowieka, kształci umysł i osobowość, uczy jak żyć w zmieniającym się świecie i pielęgnuje wartości nieprzemijające.
+
Gimnazjum nr 2 w Ornecie im 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego to szkoła, w której szanuje się każdego człowieka, kształci umysł i osobowość, uczy jak żyć w zmieniającym się świecie i pielęgnuje wartości nieprzemijające.
 
<br/>
 
<br/>
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
== Kadra pedagogiczna ==
Linia 66: Linia 36:
 
* religia - Bura Teresa
 
* religia - Bura Teresa
 
* technika - Łabaszewski Andrzej
 
* technika - Łabaszewski Andrzej
* wdż - Kucznier Barbara
+
* wychowanie do życia w rodzinie - Kucznier Barbara
* wos.- Badyda Krystyna, Kucznier Barbara
+
* WOS – Badyda Krystyna, Kucznier Barbara
* wych. fizyczne - Ciunajtis Beata, Ejkszto Ryszard, Makowski Leszek
+
* wychowanie fizyczne - Ciunajtis Beata, Ejkszto Ryszard, Makowski Leszek
 
* zajęcia artystyczne - Kucznier Barbara, Iwona Dombek- Rybczyńska
 
* zajęcia artystyczne - Kucznier Barbara, Iwona Dombek- Rybczyńska
 
<br/>
 
<br/>
 
== Osiągnięcia ==
 
== Osiągnięcia ==
Uczniowie Gimnazjum osiągają znaczące wyniki w nauce i sporcie. Na przykład uczennica kl. I Wiktoria Rutkowska wygrała bieg na 60 m i ustanowiła nowy rekord szkoły – 8,1 podczas eliminacji do wojewódzkich zawodów lekkoatletycznych.  
+
Uczniowie Gimnazjum osiągają znaczące wyniki w nauce i sporcie, min. uczennica kl. I, Wiktoria Rutkowska, wygrała bieg na 60 m i ustanowiła nowy rekord szkoły – 8,1 podczas eliminacji do wojewódzkich zawodów lekkoatletycznych.  
 
<br/>
 
<br/>
  
 
== Ciekawostki ==
 
== Ciekawostki ==
Uczniowie Gimnazjum biorą udział w następujących projektach: "Akademia młodych Noblistów", "Akademia Uczniowska", "Jestem w ruchu" itd.
+
Uczniowie Gimnazjum biorą udział w następujących projektach: "Akademia młodych Noblistów", "Akademia Uczniowska", "Jestem w ruchu".
 
+
 
<br/>
 
<br/>
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
<br/>
+
[http://www.gimnazjum2orneta.pl/ Gimnazjum nr 2 w Ornecie im. 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego] [20.10.2014]
[http://www.gimnazjum2orneta.pl/ Gm][20.10.2014]
+
 
<br/>
 
<br/>
  
[[Kategoria: Szkolnictwo]][[Kategoria: Gimnazjum]]<br />
+
[[Kategoria: Szkolnictwo]][[Kategoria: Gimnazja]] [[kategoria:Powiat lidzbarski]] [[Kategoria:Orneta (gmina miejsko-wiejska)]]<br />

Aktualna wersja na dzień 21:55, 4 mar 2015

Gimnazjum nr 2 im. 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Ornecie

Data założenia: 1999 r.
Poziom szkoły: ponadpodstawowy
Podtyp szkoły: gimnazjum
Adres: ul. Warmińska 11, 11-130 Orneta
Patron: 29 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego

Gimnazjum nr 2 im. 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Ornecie – placówka oświatowa w województwie warmińsko-mazurskim. Dyrektorem Gimnazjum jest mgr Krystyna Badyda.

Historia

Gimnazjum funkcjonuje od 1 września 1999 roku w budynku "szkoły tysiąclecia" wybudowanej w 1963 roku w pobliżu osiedla wojskowego żołnierzy 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. Uczniami i pracownikami szkoły były dzieci i żony pilotów. Jednostkę przeniesiono, ale współpraca między szkołą, a jednostką wojskową istniała nadal. W 1998 roku Klub Byłych Żołnierzy 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego podarował szkole samolot MIG-21 MF8704. Starszy sztabowy Stanisław Orłowski wraz z burmistrzem Ornety Andrzejem Ołtuszewskim odsłonili tablicę pamiątkową.

10 czerwca 2005 roku Gimnazjum nr 2 otrzymało imię 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego, zaś w 2008 roku sztandar.

Cele i zadania

Gimnazjum nr 2 w Ornecie im 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego to szkoła, w której szanuje się każdego człowieka, kształci umysł i osobowość, uczy jak żyć w zmieniającym się świecie i pielęgnuje wartości nieprzemijające.

Kadra pedagogiczna

 • biologia - Frankowska Agnieszka
 • chemia - Frankowska Agnieszka
 • fizyka - Łabaszewski Andrzej
 • edukacja dla bezpieczeństwa - Wocial Monika
 • geografia - Wocial Monika
 • historia - Badyda Krystyna, Piekarski Arkadiusz
 • informatyka - Łabaszewski Andrzej, Matak Paweł
 • j.angielski - Kucińska Justyna, Piekarski Arkadiusz
 • j.polski - Butkiewicz Beata, Junko Anetta
 • j. niemiecki - Kucznier Barbara
 • j. rosyjski - Kowalska Maria, Kowalska Maria
 • matematyka - Bielicka Agnieszka, Matak Paweł
 • muzyka - Kucznier Barbara
 • plastyka - Iwona Dombek- Rybczyńska
 • religia - Bura Teresa
 • technika - Łabaszewski Andrzej
 • wychowanie do życia w rodzinie - Kucznier Barbara
 • WOS – Badyda Krystyna, Kucznier Barbara
 • wychowanie fizyczne - Ciunajtis Beata, Ejkszto Ryszard, Makowski Leszek
 • zajęcia artystyczne - Kucznier Barbara, Iwona Dombek- Rybczyńska


Osiągnięcia

Uczniowie Gimnazjum osiągają znaczące wyniki w nauce i sporcie, min. uczennica kl. I, Wiktoria Rutkowska, wygrała bieg na 60 m i ustanowiła nowy rekord szkoły – 8,1 podczas eliminacji do wojewódzkich zawodów lekkoatletycznych.

Ciekawostki

Uczniowie Gimnazjum biorą udział w następujących projektach: "Akademia młodych Noblistów", "Akademia Uczniowska", "Jestem w ruchu".

Bibliografia

Gimnazjum nr 2 w Ornecie im. 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego [20.10.2014]