Gimnazjum nr 2 im. 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Ornecie
Gimnazjum nr 2 w Ornecie im. 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego | |
| |
...Wymagane... ...Wymagane...
| |
Data założenia: | 1999 |
Poziom szkoły: | ponadpodstawowy |
Podtyp szkoły: | gimnazjum |
Adres: | ul. Warmińska 11, 11-130 Orneta |
Patron: | 29 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego |
Gimnazjum nr 2 w Ornecie im. 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego Ornecie – Placówka oświatowa w województwie warmińsko-mazurskim. Dyrektorem Gimnazjum jest mgr Krystyna Badyda.
Spis treści
Historia
Gimnazjum funkcjonuje od 1 września 1999 r. Jego siedzibą jest budynek „szkoły tysiąclecia”, wybudowany w 1962 r. w pobliżu osiedla wojskowego, na którym mieszkali oficerowie i żołnierze 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. Ich dzieci uczęszczały do nowej szkoły, a żony wielu z nich związały się z nią zawodowo.
7 stycznia 1963 r. zabrzmiał pierwszy dzwonek w orneckiej „tysiąclatce” – Szkole Podstawowej nr 2. Wówczas rozpoczęła się przyjaźń i współpraca z orneckimi lotnikami.
Jednostka stała się instytucją opiekującą się szkołą, wspierała pracami na jej rzecz i pomocą finansową.
Kiedy w 1968 r. jednostka lotnicza wyprowadzała się z Ornety, żegnano ją z niekłamanym żalem. Patronat nad szkołą przejęła jednostka wojsk lądowych, którą w 1996 r., również rozformowano.
Sympatia lotników do szkoły i miasta, mimo upływu lat, nie wygasła.
W Malborku przy 41 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego powstał Klub Byłych Żołnierzy 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego, który w celu przypieczętowania przyjaźni podarował szkole samolot MIG-21 MF8704. Uroczyste przekazanie tego daru i odsłonięcie okolicznościowej tablicy nastąpiło 7 stycznia 1998 r., dokładnie w dniu 35 jubileuszu pierwszego dzwonka w szkole. Aktu przekazania samolotu władzom szkolnym i miastu dokonał inicjator powstania klubu i fundacji samolotu, ornecianin, starszy sztabowy Stanisław Orłowski, który wraz z burmistrzem Andrzejem Ołtuszewskim odsłonił tablicę pamiątkową.
Gimnazjum nr 2 podtrzymało tradycję współpracy z 29 Pułkiem Lotnictwa Myśliwskiego.
Od 2002 r. rozpoczęła się praca nad nadaniem imienia szkole. W listopadzie i grudniu 2003 r. odbyło się referendum. Młodzież szkolna, rodzice i nauczyciele mieli do wyboru pięć propozycji. Najwięcej głosów otrzymał 29 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego.
10 czerwca 2005 r. odbyła się uroczystość nadania imienia szkole. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz miasta, dyrekcja szkoły, grono pedagogiczne, uczniowie, mieszkańcy Ornety, przedstawiciele Klubu Byłych Żołnierzy 29 PLM.
29 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego sformowano na mocy rozkazu Ministra Obrony Narodowej z 11 grudnia 1951 r. Formowano go na lotnisku w Malborku. Docelowym miejscem stacjonowania pułku miała być Orneta, dlatego po zakończeniu programu szkolenia Rozkazem Ministra Obrony Narodowej z 19 listopada 1952 r., przebazowano go na lotnisko w Ornecie. Rozkaz nakazywał bazowanie pułku od 1 stycznia 1953 r. Od początku swego istnienia 29 PLM wchodził w skład 9 DLM, a od 1967 r. – PDLM w Malborku, przeznaczonej do osłony wojsk na polu walki. Początkowo wyposażony został w samoloty „Jak 9 p”, które wkrótce zastąpiono samolotami odrzutowymi.
Od 2006 r. rozpoczęto w Gimnazjum nr 2 działania nad pozyskaniem środków finansowych z przeznaczeniem na wykonanie sztandaru szkoły, a także wyborem jego symboli. Ogłoszono konkurs plastyczny „Sztandar”, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie. Pomysły z najciekawszych prac wykorzystano przy tworzeniu sztandaru, którego uroczyste przekazanie szkole odbyło się 10 czerwca 2008 r.
Andrzej Łabaszewski Dyrektor Gimnazjum nr 2 w Ornecie w latach 1999 - 2009
Cele i zadania
"Gimnazjum nr 2 w Ornecie im 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego to szkoła, w której szanuje się każdego człowieka, kształci umysł i osobowość, uczy jak żyć w zmieniającym się świecie i pielęgnuje wartości nieprzemijające.
Kadra pedagogiczna
- biologia - Frankowska Agnieszka
- chemia - Frankowska Agnieszka
- fizyka - Łabaszewski Andrzej
- edukacja dla bezpieczeństwa - Wocial Monika
- geografia - Wocial Monika
- historia - Badyda Krystyna, Piekarski Arkadiusz
- informatyka - Łabaszewski Andrzej, Matak Paweł
- j.angielski - Kucińska Justyna, Piekarski Arkadiusz
- j.polski - Butkiewicz Beata, Junko Anetta
- j. niemiecki - Kucznier Barbara
- j. rosyjski - Kowalska Maria, Kowalska Maria
- matematyka - Bielicka Agnieszka, Matak Paweł
- muzyka - Kucznier Barbara
- plastyka - Iwona Dombek- Rybczyńska
- religia - Bura Teresa
- technika - Łabaszewski Andrzej
- wdż - Kucznier Barbara
- wos.- Badyda Krystyna, Kucznier Barbara
- wych. fizyczne - Ciunajtis Beata, Ejkszto Ryszard, Makowski Leszek
- zajęcia artystyczne - Kucznier Barbara, Iwona Dombek- Rybczyńska
Osiągnięcia
Uczniowie Gimnazjum osiągają znaczące wyniki w nauce i sporcie. Na przykład uczennica kl. I Wiktoria Rutkowska wygrała bieg na 60 m i ustanowiła nowy rekord szkoły – 8,1 podczas eliminacji do wojewódzkich zawodów lekkoatletycznych.
Ciekawostki
Uczniowie Gimnazjum biorą udział w następujących projektach: "Akademia młodych Noblistów", "Akademia Uczniowska", "Jestem w ruchu" itd.
Bibliografia
Gm[20.10.2014]

