Gimnazjum nr 5 w Elblągu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 9: Linia 9:
 
}}
 
}}
  
''' Gimnazjum nr 5 w Elblągu ''' – Placówka oświatowa w województwie [[warmińsko-mazurski|warmińsko-mazurskim]]. Dyrektorem Gimnazjum jest...<br/>
+
''' Gimnazjum nr 5 w Elblągu ''' – Placówka oświatowa w województwie [[warmińsko-mazurski|warmińsko-mazurskim]]. Dyrektorem Gimnazjum jest [[mgr Małgorzata Kawiecka]]<br/>
 
== Historia ==
 
== Historia ==
Gimnazjum nr 5 w [[Elbląg|Elblągu]] mieści się w budynku,  który powstał w 1929 roku na potrzeby Jahnschule, szkoły dla chłopców. ''szkoła otrzymała nowoczesną formę górującej nad otoczeniem  bryły, zwieńczonej ekspresyjną iglicą, do której prowadzą monumentalne schody, rozłożone na trzech tarasach na dole po obu stronach schodów, mniej więcej w tym samym czasie wybudowano kamieniczki" "Od zachodu posadzono ogród botaniczny z rzadkimi gatunkami drzew m.in. rosnącym do dziś orzechem tureckim". Od 1943 w obiekcie zorganizowano szpital. Po wojnie w budynku utworzono Szkołę Podstawową Nr 3, do której uczęszczało 140 uczniów, a pracowało 4 nauczycieli. Pierwszym dyrektorem został Andrzej Sowa. w 1969 roku szkoła otrzymała imię Tadeusza Kościuszki. W 1976 roku nadano jej status szkoły sportowej i rozpoczęto budowę nowoczesnego kompleksu sportowego.
+
Gimnazjum nr 5 w [[Elbląg|Elblągu]] mieści się w budynku,  który powstał w 1929 roku na potrzeby Jahnschule, szkoły dla chłopców. Był to budynek o nowoczesnej formie zakończonej iglica, do którego prowadziły schody, rozłożone na trzech tarasach. Szkoła od strony zachodniej otoczono była ogrodem botanicznym, którego niektóre rzadkie gatunki drzew przetrwały do naszych czasów. Szkoła posiadała także stadion z bieżnię i boisko ćwiczeniowe piłki nożnej. Od 1943 - 1945 roku w obiekcie funkcjonował szpital. Po wojnie w budynku utworzono Szkołę Podstawową Nr 3, do której uczęszczało 140 uczniów, a pracowało 4 nauczycieli. Pierwszym dyrektorem został [[Andrzej Sowa]]. W 1969 roku szkoła otrzymała imię Tadeusza Kościuszki. W 1976 roku nadano jej status szkoły sportowej i rozpoczęto budowę nowoczesnego kompleksu sportowego.
 
Od 1999 roku budynek był siedzibą dwóch szkół tzn.  Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 3 i Gimnazjum Nr 5. Od 2004 roku w budynku mieści się Gimnazjum Nr 5, które szukając swojej drogi czerpało z dorobku Jahnschule i SP 3 w zakresie działalności sportowej. Wiele lat temu podjęto starania, aby Gimnazjum Nr 5 nosiło imię Polskich Olimpijczyków.  
 
Od 1999 roku budynek był siedzibą dwóch szkół tzn.  Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 3 i Gimnazjum Nr 5. Od 2004 roku w budynku mieści się Gimnazjum Nr 5, które szukając swojej drogi czerpało z dorobku Jahnschule i SP 3 w zakresie działalności sportowej. Wiele lat temu podjęto starania, aby Gimnazjum Nr 5 nosiło imię Polskich Olimpijczyków.  
 
    
 
    

Wersja z 21:56, 22 paź 2014

Gimnazjum nr 5 w Elblągu

...Wymagane...
...Wymagane...
Data założenia: 1999
Poziom szkoły: ponadpodstawowy
Podtyp szkoły: gimnazjum
Adres: ul. Agrykola 6, 82-300 Elbląg


Gimnazjum nr 5 w Elblągu – Placówka oświatowa w województwie warmińsko-mazurskim. Dyrektorem Gimnazjum jest mgr Małgorzata Kawiecka

Historia

Gimnazjum nr 5 w Elblągu mieści się w budynku, który powstał w 1929 roku na potrzeby Jahnschule, szkoły dla chłopców. Był to budynek o nowoczesnej formie zakończonej iglica, do którego prowadziły schody, rozłożone na trzech tarasach. Szkoła od strony zachodniej otoczono była ogrodem botanicznym, którego niektóre rzadkie gatunki drzew przetrwały do naszych czasów. Szkoła posiadała także stadion z bieżnię i boisko ćwiczeniowe piłki nożnej. Od 1943 - 1945 roku w obiekcie funkcjonował szpital. Po wojnie w budynku utworzono Szkołę Podstawową Nr 3, do której uczęszczało 140 uczniów, a pracowało 4 nauczycieli. Pierwszym dyrektorem został Andrzej Sowa. W 1969 roku szkoła otrzymała imię Tadeusza Kościuszki. W 1976 roku nadano jej status szkoły sportowej i rozpoczęto budowę nowoczesnego kompleksu sportowego. Od 1999 roku budynek był siedzibą dwóch szkół tzn. Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 3 i Gimnazjum Nr 5. Od 2004 roku w budynku mieści się Gimnazjum Nr 5, które szukając swojej drogi czerpało z dorobku Jahnschule i SP 3 w zakresie działalności sportowej. Wiele lat temu podjęto starania, aby Gimnazjum Nr 5 nosiło imię Polskich Olimpijczyków.


Cele i zadania

...

Kadra pedagogiczna

...

Osiągnięcia

Uczniowie Gimnazjum nr 5 zdobyli nagrody i medale w rozgrywkach sportowych, a także brali udział w pozaszkolnych konkursach przedmiotowych. Gimnazjum organizuje imprezy międzyszkolnych dla uczniów z Elbląga i spoza miasta.

Absolwenci

...

Ciekawostki

...

Bibliografia


Gm[22.10.2014]