Glitajny (gmina Bartoszyce): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Bibliografia)
(Dzieje miejscowości)
Linia 40: Linia 40:
  
 
== Dzieje miejscowości ==
 
== Dzieje miejscowości ==
[[File:Dwór w Glitajnach w XIX wieku.jpg|thumb|250 px|left|Dwór w Glitajnach w XIX wieku]]Brak jest informacji na temat okoliczności i daty powstania wsi. Prawdopodobnie przez większość swoich dziejów był to niewielki majątek szlachecki. W 1857 roku Glitajny liczyły 77 mieszkańców. Pod koniec XIX wieku wraz z folwarkami [[Węgoryty]] i [[Witoszyn]] majątek obejmował obszar 583 ha, zaliczał się więc do dóbr średniej wielkości. Często zmieniał on właścicieli; w latach 20. XX wieku znajdował się w rękach Georga Borrmanna. Glitajny do 1945 roku należały do [[parafia ewangelicka w Bartoszycach|parafii ewangelickiej w Bartoszycach]].
+
[[File:Dwór w Glitajnach w XIX wieku.jpg|thumb|250 px|left|Dwór w Glitajnach w XIX wieku]]Brak jest informacji na temat okoliczności i daty powstania wsi. Prawdopodobnie przez większość swoich dziejów był to niewielki majątek szlachecki. Do roku 1816 Glitajny miały stanowić własność rodu [[von Eulenburg]]. Między 1816 a 1834 rokiem należały do rodziny [[von Negerlein]]. Od 1834 roku przez kolejnych 21 lat Glitajny były w posiadaniu rodziny Goebel. W 1857 roku Glitajny liczyły 77 mieszkańców. Pod koniec XIX wieku wraz z folwarkami [[Węgoryty]] i [[Witoszyn]] majątek obejmował obszar 583 ha, zaliczał się więc do dóbr średniej wielkości. W 1905 roku majątek kupił Bruno Vonberg, który zajął się w Glitajnach hodowlą bydła rasy holenderskiej. W latach 20. XX wieku znajdował się w rękach Georga Bormanna - męża Gertrudy Vonberg, córki Bruna. Małżeństwo mieszkało w majątku do 1945 roku. Glitajny do 1945 roku należały do [[parafia ewangelicka w Bartoszycach|parafii ewangelickiej w Bartoszycach]].
  
 
Po [[II wojna światowa|II wojnie światowej]] wieś weszław skład sołectwa Węgoryty. Na bazie dawnego majątku uruchomiono tu [[Państwowe Gospodarstwo Rolne Glitajny|państwowe gospodarstwo rolne]]; jego organizatorem i kierownikiem był [[Stefan Błociszewski]]. Według spisu powszechnego z 1983 roku pegeer tworzyły 23 budynki mieszkalne stojące w zwartej zabudowie. We wsi działały klub i świetlica. Glitajny liczyły wówczas 58 mieszkańców. Szkołę we wsi założono po [[II wojna światowa|II wojnie światowej]], a zlikwidowano w latach 70.
 
Po [[II wojna światowa|II wojnie światowej]] wieś weszław skład sołectwa Węgoryty. Na bazie dawnego majątku uruchomiono tu [[Państwowe Gospodarstwo Rolne Glitajny|państwowe gospodarstwo rolne]]; jego organizatorem i kierownikiem był [[Stefan Błociszewski]]. Według spisu powszechnego z 1983 roku pegeer tworzyły 23 budynki mieszkalne stojące w zwartej zabudowie. We wsi działały klub i świetlica. Glitajny liczyły wówczas 58 mieszkańców. Szkołę we wsi założono po [[II wojna światowa|II wojnie światowej]], a zlikwidowano w latach 70.
  
 
Źródła podają, iż do roku 1816 dobra były własnością rodu von Eulenburg, a w latach 1816- 1834 należały do rodu von Negerlein.  Po Negerleinach, majątek w latach 1834- 1855 przejęła rodzina Goebel. Nie jest jednakże pewne, która z rezydujących w dobrach rodzin wzniosła w I połowie XIX wieku klasycystyczny dwór.
 
 
Pod koniec wieku majątek stanowił własność nieznanego z imienia członka rodziny Roher. Po śmierci Rohera majątek przeszedł na własność jego mieszkającej w Królewcu córki Hanny Haebler, która zarząd majątkiem rodzinnym powierzyła zarządcy.
 
 
W 1905 roku Glitajny kupił Bruno Vonberg, który w przeciągu dwóch lat (1905- 1907) zmniejszył powierzchnię dóbr z 583 ha do 382 ha i wyspecjalizował się w hodowli bydła rasy holenderskiej oraz koni pociągowych.
 
 
W 1919 roku na drodze dziedziczenia oraz po rodzinnym sporze spadkowym majątek zapisany został na córkę Bruna Vonberga- Gertrudę, która wyszła za mąż za Georga Borrmanna, który to pozostaje właścicielem dóbr do 1945 roku. W 1940, już podczas trwającej wojny, dwór został zmodernizowany.
 
 
<br/>
 
<br/>
  

Wersja z 16:43, 11 kwi 2014

Glitajny

Dwór w Glitajnach
Dwór w Glitajnach
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat bartoszycki
Gmina Bartoszyce
Sołectwo Kinkajmy
Liczba ludności (2009) 12
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Glitajny
Glitajny
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Glitajny
Glitajny
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}


Glitajny (niem. Glittehnen) – wieś niesołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie bartoszyckim, w gminie Bartoszyce. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego.

Miejscowość w 2009 roku liczyła 12 mieszkańców. Wieś wchodzi w skład sołectwa Kinkajmy, w którym funkcję sołtysa sprawuje obecnie Sergiusz Sobótka[1].


Położenie

Wieś położona jest w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego, na Równinie Sępopolskiej, na południe od Jeziora Kinkajmskiego, 8 km na południowy wschód od Bartoszyc, na zachód od drogi wojewódzkiej nr 592.

Dzieje miejscowości

Dwór w Glitajnach w XIX wieku
Brak jest informacji na temat okoliczności i daty powstania wsi. Prawdopodobnie przez większość swoich dziejów był to niewielki majątek szlachecki. Do roku 1816 Glitajny miały stanowić własność rodu von Eulenburg. Między 1816 a 1834 rokiem należały do rodziny von Negerlein. Od 1834 roku przez kolejnych 21 lat Glitajny były w posiadaniu rodziny Goebel. W 1857 roku Glitajny liczyły 77 mieszkańców. Pod koniec XIX wieku wraz z folwarkami Węgoryty i Witoszyn majątek obejmował obszar 583 ha, zaliczał się więc do dóbr średniej wielkości. W 1905 roku majątek kupił Bruno Vonberg, który zajął się w Glitajnach hodowlą bydła rasy holenderskiej. W latach 20. XX wieku znajdował się w rękach Georga Bormanna - męża Gertrudy Vonberg, córki Bruna. Małżeństwo mieszkało w majątku do 1945 roku. Glitajny do 1945 roku należały do parafii ewangelickiej w Bartoszycach.

Po II wojnie światowej wieś weszław skład sołectwa Węgoryty. Na bazie dawnego majątku uruchomiono tu państwowe gospodarstwo rolne; jego organizatorem i kierownikiem był Stefan Błociszewski. Według spisu powszechnego z 1983 roku pegeer tworzyły 23 budynki mieszkalne stojące w zwartej zabudowie. We wsi działały klub i świetlica. Glitajny liczyły wówczas 58 mieszkańców. Szkołę we wsi założono po II wojnie światowej, a zlikwidowano w latach 70.


Zabytki

  • Dwór klasycystyczny z pierwszej połowy XIX wieku; w 1940 roku przeprowadzono ostatni remont dworu. Obecnie budynek znajduje się w bardzo złym stanie technicznym, coraz szybciej popadając w ruinę
  • Założenie dworsko-parkowe, obecnie zachowane w stanie szczątkowym


Bibliografia

  1. Bartoszyce. Z dziejów miasta i okolic, red. Andrzej Wakar, Olsztyn 1987.
  2. Jackiewicz-Garniec Małgorzata, Garniec Mirosław, Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich, Olsztyn 1999.
  3. Statistisch-Topographisches Adreß-Handbuch von Ostpreussen, Commission bei Wilhelm Koch, Königsberg 1857.
  4. Bank Danych Lokalnych GUS [data dostępu: 5.03.2014]
  5. Mazury.pl [data dostępu: 5.03.2014]
  6. Polska Niezwykła [data dostępu: 5.03.2014]
  7. Studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego gminy Bartoszyce [data dostępu: 5.03.2014]
  8. Wojewódzka ewidencja zabytków [data dostępu: 5.03.2014]



Przypisy

  1. http://gmina-bartoszyce.pl/wykaz-soltysow/ [data dostępu: 5.03.2014]


Zobacz też

Glitajny w gminie Korsze