Goleń: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja zweryfikowana][wersja zweryfikowana]
(Charakterystyka fizjograficzna)
Linia 31: Linia 31:
 
  |www                  =
 
  |www                  =
 
}}
 
}}
<big>'''Goleń'''</big> (niem. Gollingen) – wieś sołecka w Polsce w [[województwo warmińsko - mazurskie | województwie warmińsko-mazurskim]], w [[powiat mrągowski | powiecie mrągowskim]], w [[gmina Piecki|gminie Piecki]]. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie przynależała do [[województwo olsztyńskie  |województwa olsztyńskiego]].
+
<big>'''Goleń'''</big> (niem. Gollingen) – [[Wieś sołecka|wieś sołecka]] w Polsce w [[Województwo warmińsko - mazurskie | województwie warmińsko-mazurskim]], w [[Powiat mrągowski |powiecie mrągowskim]], w [[Piecki (gmina wiejska)|gminie Piecki]]. W latach 1975-1998 miejscowość [[Podział administracyjny |administracyjnie]] przynależała do [[Województwo olsztyńskie  |województwa olsztyńskiego]].
  
 
<br/>
 
<br/>
  
 
=== Charakterystyka fizjograficzna ===
 
=== Charakterystyka fizjograficzna ===
Miejscowość położona jest na terenie fizjograficznym charakterystycznym dla [[powiat mrągowski| powiatu mrągowskiego]], który znajduje się w obrębie dwóch regionów: cześć zachodnia do linii [[Lipowo]] - [[Kosewo]] - [[Baranowo]] - [[Cudnochy]] to obszar wyniesień [[Pojezierze Mrągowskie |Pojezierza Mrągowskiego]]; część wschodnia to [[Kraina Wielkich Jezior Mazurskich]], stanowiąca rozległe obniżenie w pasie pojezierzy Polski Północno-Wschodniej. Ukształtowanie terenu jest typowe dla obszarów polodowcowych. Występuje tutaj także skupienie dużych, naturalnych zbiorników wodnych (14% powierzchni) oraz rozległe, zwarte kompleksy leśne (31% powierzchni). Ponadto miejscowość położona jest na terenie [[gmina Piecki| gminy Piecki]], której obszar leży w zasięgu prekambryjskiej platformy wschodnioeuropejskiej na [[wyniesienie mazursko - suwalskie| wyniesieniu mazursko–suwalskim]]. W podłożu ukształtowały się skały osadowe w dwóch erach geologicznych: mezozoicznej i kenozoicznej.  
+
Miejscowość położona jest na terenie fizjograficznym charakterystycznym dla [[Powiat mrągowski| powiatu mrągowskiego]], który znajduje się w obrębie dwóch regionów: część zachodnia do linii [[Lipowo]] - [[Kosewo]] - [[Baranowo (gmina Mikołajki)]] - [[Cudnochy]] to obszar wyniesień [[Pojezierze Mrągowskie |Pojezierza Mrągowskiego]]; część wschodnia to [[Kraina Wielkich Jezior Mazurskich]], stanowiąca rozległe obniżenie w pasie pojezierzy Polski Północno-Wschodniej. Ukształtowanie terenu jest typowe dla obszarów polodowcowych. Występuje tutaj także skupienie dużych, naturalnych zbiorników wodnych (14% powierzchni) oraz rozległe, zwarte kompleksy leśne (31% powierzchni). Ponadto miejscowość położona jest na terenie [[Piecki (gmina wiejska)| gminy Piecki]], której obszar leży w zasięgu prekambryjskiej platformy wschodnioeuropejskiej na [[Wyniesienie mazursko - suwalskie| wyniesieniu mazursko–suwalskim]]. W podłożu ukształtowały się skały osadowe w dwóch erach geologicznych: mezozoicznej i kenozoicznej.  
  
 
<br/>
 
<br/>
  
 
=== Dzieje miejscowości ===
 
=== Dzieje miejscowości ===
Goleń lokowany był przed 1552 r. na 30 włókach chełmińskich. W XVI w. wieś została podporządkowania staroście sześcieńskiemu. Nazwa wsi pochodzi od goleni – pusty, bezleśny obszar, na którym została założona. W 1565 r. majątek goleńśki trafił w ręce Langheimów i Lega. Wieś wykupiła się za 2000 marek. W 1651 r. w miejscowości było 12 gospodarzy. W 1740 r. powstała we wsi szkoła. W 1818 r. wykładał w niej [[Fryderyk Skupś]]. W 1785 r. było tu 30 dymów, w 1815 r. – 25, w 1838 r. – 31 . W 1815 r. mieszkało tu 168 osób, w 1838 – 230, 1939 – 203 . Zabudowa wsi przybrała kształt nieregularnego skupiska. Na początku XIX w. w wyniku separacji wiele zabudowań wybudowano na tzw. [[wymiary |wymiarach]]. W 1900 r. do wsi należała majątek – 12 włók. Właścicielem był Śląski. Goleń należał do [[parafia w Nawiadach |parafii w Nawiadach]].  
+
Goleń lokowany był przed 1552 r. na 30 włókach chełmińskich. W XVI w. wieś została podporządkowania staroście sześcieńskiemu. Nazwa wsi pochodzi od goleni – pusty, bezleśny obszar, na którym została założona. W 1565 r. majątek goleńśki trafił w ręce Langheimów i Lega. Wieś wykupiła się za 2000 marek. W 1651 r. w miejscowości było 12 gospodarzy. W 1740 r. powstała we wsi szkoła. W 1818 r. wykładał w niej [[Fryderyk Skupś]]. W 1785 r. było tu 30 dymów, w 1815 r. – 25, w 1838 r. – 31 . W 1815 r. mieszkało tu 168 osób, w 1838 – 230, 1939 – 203 . Zabudowa wsi przybrała kształt nieregularnego skupiska. Na początku XIX w. w wyniku separacji wiele zabudowań wybudowano na tzw. wymiarach. W 1900 r. do wsi należała majątek – 12 włók. Właścicielem był Śląski. Goleń należał do [[Parafia w Nawiadach |parafii w Nawiadach]].  
  
 
<br/>
 
<br/>
Linia 47: Linia 47:
 
=== Ludzie związani z miejscowością: ===
 
=== Ludzie związani z miejscowością: ===
  
Na kartach historii wsi zapisał się [[ród Śląskich]] oraz [[Fryderyk Skupś]] - nauczyciel.  
+
Na kartach historii wsi zapisał się [[Ród Śląskich |ród Śląskich]] oraz [[Fryderyk Skupś]] - nauczyciel.  
  
 
<br/>
 
<br/>
 
  
 
=== Bibliografia: ===
 
=== Bibliografia: ===
Linia 57: Linia 56:
  
 
''Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich'', pod red. Bronisława Chlebowskiego, Filipa Sulimierskiego, Władysława Walewskiego, t. II, Warszawa 1881, 927 ss.  
 
''Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich'', pod red. Bronisława Chlebowskiego, Filipa Sulimierskiego, Władysława Walewskiego, t. II, Warszawa 1881, 927 ss.  
 
  
 
<br/>
 
<br/>
Linia 67: Linia 65:
 
<br/>
 
<br/>
  
[[Kategoria: Miejscowość]][[Kategoria:Powiat mrągowski]][[Kategoria:Gmina Piecki]][[Kategoria:Wieś sołecka]]
+
[[Kategoria: Powiat mrągowski]]
[[Użytkownik:Kinlis|Kinlis]] ([[Dyskusja użytkownika:Kinlis|dyskusja]]) 10:30, 20 wrz 2013 (CEST)
+
[[Kategoria: Piecki (gmina wiejska)]]
 +
[[Kategoria: Wsie sołeckie]]
 +
[[Kategoria: 1501-1600]]

Wersja z 07:07, 8 lip 2014


Goleń

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko - mazurskie
Powiat mrągowski
Gmina Piecki
Sołectwo Goleń
Liczba ludności (Pole-obowiązkowe) Pole-obowiązkowe
Strefa numeracyjna (+48) 89
Tablice rejestracyjne NMR
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Goleń
Goleń
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Goleń
Goleń
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Goleń (niem. Gollingen) – wieś sołecka w Polsce w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, w gminie Piecki. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie przynależała do województwa olsztyńskiego.


Charakterystyka fizjograficzna

Miejscowość położona jest na terenie fizjograficznym charakterystycznym dla powiatu mrągowskiego, który znajduje się w obrębie dwóch regionów: część zachodnia do linii Lipowo - Kosewo - Baranowo (gmina Mikołajki) - Cudnochy to obszar wyniesień Pojezierza Mrągowskiego; część wschodnia to Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, stanowiąca rozległe obniżenie w pasie pojezierzy Polski Północno-Wschodniej. Ukształtowanie terenu jest typowe dla obszarów polodowcowych. Występuje tutaj także skupienie dużych, naturalnych zbiorników wodnych (14% powierzchni) oraz rozległe, zwarte kompleksy leśne (31% powierzchni). Ponadto miejscowość położona jest na terenie gminy Piecki, której obszar leży w zasięgu prekambryjskiej platformy wschodnioeuropejskiej na wyniesieniu mazursko–suwalskim. W podłożu ukształtowały się skały osadowe w dwóch erach geologicznych: mezozoicznej i kenozoicznej.


Dzieje miejscowości

Goleń lokowany był przed 1552 r. na 30 włókach chełmińskich. W XVI w. wieś została podporządkowania staroście sześcieńskiemu. Nazwa wsi pochodzi od goleni – pusty, bezleśny obszar, na którym została założona. W 1565 r. majątek goleńśki trafił w ręce Langheimów i Lega. Wieś wykupiła się za 2000 marek. W 1651 r. w miejscowości było 12 gospodarzy. W 1740 r. powstała we wsi szkoła. W 1818 r. wykładał w niej Fryderyk Skupś. W 1785 r. było tu 30 dymów, w 1815 r. – 25, w 1838 r. – 31 . W 1815 r. mieszkało tu 168 osób, w 1838 – 230, 1939 – 203 . Zabudowa wsi przybrała kształt nieregularnego skupiska. Na początku XIX w. w wyniku separacji wiele zabudowań wybudowano na tzw. wymiarach. W 1900 r. do wsi należała majątek – 12 włók. Właścicielem był Śląski. Goleń należał do parafii w Nawiadach.


Ludzie związani z miejscowością:

Na kartach historii wsi zapisał się ród Śląskich oraz Fryderyk Skupś - nauczyciel.


Bibliografia:

Mrągowo. Z dziejów miasta i okolic, pod red. Andrzeja Wakara, Olsztyn 1975, 487 ss.

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. Bronisława Chlebowskiego, Filipa Sulimierskiego, Władysława Walewskiego, t. II, Warszawa 1881, 927 ss.


Zobacz też

www.piecki.wm.pl