Herbert Monkowski: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja zweryfikowana][wersja zweryfikowana]
(Bibliografia biograficzna)
Linia 43: Linia 43:
 
<br/>
 
<br/>
  
[[Kategoria: Osoba]] [[Kategoria: 1945-1989| Monkowski Herbert]] [[Kategoria: 1990-|Monkowski Henryk]] [[Kategoria: Mniejszości narodowe i etniczne]] [[Kategoria: Mniejszość niemiecka]] [[kategoria:Działacze społeczni|Monkowski Henryk]]<br/>
+
[[Kategoria: Osoba]] [[Kategoria: 1945-1989| Monkowski Herbert]] [[Kategoria: 1990-|Monkowski Henryk]] [[Kategoria: Mniejszości narodowe i etniczne]] [[kategoria:Działacze społeczni|Monkowski Henryk]]<br/>

Wersja z 15:55, 6 mar 2015

Herbert Monkowski

Herbert Monkowski
Herbert Monkowski
Data i miejsce urodzenia 8 czerwca 1934 r.
Olsztyn

Herbert Monkowski (ur. 8 czerwca 1934 r. w Olsztynie) – działacz społeczny, prezes Stowarzyszenia Byłych Mieszkańców Powiatu Olsztyńskiego w Niemczech.

Życiorys

Rodzinne miasto opuścił w momencie wkroczenia Rosjan. Kierując się w stronę Królewca, pieszo przemierzył Zalew Wiślany. Ostatecznie udał się na zachód. Przez jakiś czas Monkowscy mieszkali w Meklemburgii. W czerwcu 1945 roku powrócili do Olsztyna. Zamieszkali u krewnych we wsi Jaroty. W 1957 roku Herbert poślubił miejscową dziewczynę - Helgę Bania. Małżeństwo doczekało się dwóch córek. W 1966 roku Monkowski wraz z rodziną opuścił - tym razem na stałe - Olsztyn. Osiadł w Meklemburgii.

Szkoła i wykształcenie

Herbert Monkowski uczęszczał do polskiej szkoły. Przyuczał się do zawodu stolarza, awansując kolejno na mistrza i kierownika zmiany w zakładzie pracy.

Praca

Po wyjeździe do Niemiec pracował w niemieckim przemyśle meblarskim.

Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

W Niemczech udzielał się jako działacz kulturalny w zarządzie miasta. Zaczął organizować wszelkiego rodzaju pomoc dla potrzebujących w rodzinnym Olsztynie. W tym celu nawiązał kontakty ze świeckimi i katolickimi stowarzyszeniami w Niemczech. Urządzał także wspólne spotkania dawnych mieszkańców Jarot. Podjął się również wydawania pisma "Jommen-Post". Znalazły się w nim wspomnienia mieszkańców parafii Bartąg, przedruki z "Gazety Olsztyńskiej", materiały historyczne i etnograficzne. W 1980 roku Herbert Monkowski powołał Towarzystwo Wspomagania Polaków. Zebrane dary osobiście przewoził do Olsztyna w okresie stanu wojennego. Przez dwanaście lat przygotował trzydzieści transportów z darami. Doprowadził również do uruchomienia w Niemczech akcji Rodziny pomagają rodzinom. Ponadto wspomagał rozbudowę kaplicy w Jarotach.

Bibliografia biograficzna

Chłosta Jan, Znani i nieznani olsztyniacy XIX i XX wieku, Olsztyn 1996.
Herbert Monkowski [14.06.2014]