Hydroptila cornuta

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 20:14, 14 lis 2013 autorstwa S.Czachorowski (dyskusja) (uzupęłnienia opisu)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Hydroptila cornuta - (Mosely, 1922) Należy do grupy najmniejszych chruścików (Trichoptera) rodziny Hydroptilidae (wodolotkowate), które mają od 2 do 5 milimetrów. W rodzinie tej w Polsce odnotowano 23 gatunki z 8 rodzajów. Bardzo trudny do obserwacji, jeszcze trudniejszy w identyfikacji. Osobniki dorosłe można spotkać wieczorami, fruwające na woda lub przylatujące do świtała. Ze względu na małe rozmiary nie zwracamy na nie uwag.

Larwy budują fasolkowate, przenośne bocznie spłaszczone domki z ziarenek piasku zespolonych za pomocą jedwabnej przędzy. Zdarzają się także domki z glonów nitkowatych. Przeważnie domki budowane są w ostatnim lub przedostatnim stadium larwalnym. Jest zaliczany do glonopijców (należy do funkcjonalnej troficznej grupy wysysaczy) – pożywia się wysysając cytoplazmę z komórek glonów. Zaliczany do limeksenów a więc gatunków unikających jezior (zamieszkuje je raczej rzadko, preferując inne typu zbiorników wodnych).

Na Pojezierzu Mazurskim, znajdowany głownie w jeziorze Śniardwy oraz Mikołajskim.

Chruścik

Hydroptila cornuta`
Mosely, 1922
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp tchawkowce
Gromada owady
Rząd chruściki
Rodzina Hydroptilidae
Rodzaj Hydroptila
Gatunek Hydroptila cornuta


Źródło:

  • Czachorowski S. 1998, Chruściki (Trichoptera) jezior Polski – charakterystyka rozmieszczenia larw, Wyższa Szkoła Pedagogiczna , Olsztyn, 156 str.
  • WikiMedia

JustJask