I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Elblągu

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Elblągu

I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Elblągu. Źródło: zsoelblag.nazwa.pl
I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Elblągu. Źródło: zsoelblag.nazwa.pl
Data założenia: 1947 r.
Poziom szkoły: szkoła ponadgimnazjalna
Podtyp szkoły: liceum ogólnokształcące
Adres: ul. Pocztowa 2, 82-300 Elbląg
Patron: Juliusz Słowacki

I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Elblągu – liceum ogólnokształcące w Elblągu, powiat elbląski, województwo warmińsko-mazurskie. Obecnie funkcję dyrektora szkoły pełni Zofia Ostrówka.

Historia

Historia I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Elblągu rozpoczyna się w 1947 r., kiedy w gmachu przy ul. Pocztowej 2 powstała szkoła. Uroczystość nadania szkole imienia Juliusza Słowackiego odbyła się 14 lutego 1959 r. Pomnik – popiersie Juliusza Słowackiego – odsłonięto w 1981 r. W 1989 r. obok popiersia posadzono płaczącą wierzbę.

Cele i zadania

Szkoła kształtuje w uczniach właściwe postawy patriotyczne, świadomość narodową i regionalną oraz umożliwia uczniom zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do uzyskania świadectwa ukończenia szkoły. Liceum pozwala na dokonanie świadomego wyboru dalszego kierunku kształcenia lub wybrania zawodu poprzez prowadzenie orientacji zawodowej oraz rozwijanie zainteresowań.

Kadra pedagogiczna

Dyrektorem szkoły, od pierwszego września 2009 r., jest mgr Zofia Ostrówka.

Osiągnięcia

Liceum może się poszczycić następującymi osiągnięciami:

  • w zakresie olimpiad i konkursów przedmiotowych, uczniowie szkoły zostali laureatami m.in.: olimpiady biologicznej, chemicznej, matematycznej, ekologicznej, wiedzy o prawach człowieka
  • w zakresie sportu m.in.: I miejsce w Mistrzostwach Regionu II w piłce koszykowej chłopców, I miejsce (dziewczęta) oraz III miejsce (chłopcy) w Drużynowych Mistrzostwach Rejonu V w tenisie stołowym, I miejsce w III Turnieju Piłki Siatkowej Drużyn Szkolnych

Absolwenci

Znanymi absolwentami I Liceum Juliusza Słowackiego w Elblągu są m.in.:

Ciekawostki

Co roku, 14 lutego, w szkole organizowane są "Juliuszki". Jest to uroczystość z okazji rocznicy nadania szkole imienia Juliusza Słowackiego. Zbieg okoliczności sprawił, że ta historyczna data łączy się z powszechnie obchodzonym świętem, walentynkami.

Bibliografia

ZSO w Elblągu [22.12.2013]