Indykpol S.A.

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Indykpol S.A.
Indykpol.jpeg
Opis logo
Przedmiot działalności: produkcja mięsa drobiowego
Adres: ul. Jesienna 3, 10-370 Olsztyn
E-mail: info@indykpol.com.pl
Telefon: 89 526 22 72
Strona internetowa: indykpol.pl

Indykpol S.A. – przedsiębiorstwo z siedzibą w Olsztynie, prowadzące działalność gospodarczą w zakresie produkcji mięsa drobiowego. Firma (jako grupa kapitałowa Indykpol) zajęła czwarte miejsce w rankingu największych firm Warmii i Mazur w 2012 r., przygotowanym przez "Gazetę Olsztyńską" i Dziennik Elbląski. Od 1998 r. Indykpol zajmuje miejsca w pierwszej dziesiątce tego rankingu.

Informacje ogólne

Historia firmy Indykpol rozpoczęła się w 1951 r. wraz z powstaniem Ekspozytury Centrali Jajczarsko-Drobiarskiej w Olsztynie. Trzynaście lat później zakład został oddzielony od centrali i tak powstały samodzielne Olsztyńskie Zakłady Drobiarskie. Rozwój przedsiębiorstwa wymuszał gruntowne zmiany, m.in. zaszła potrzeba integracji sfery surowcowej i produkcyjno-przetwórczej z koncentracją i specjalizacją produkcji.

Pomysłem na sukces okazała się specjalizacja w produkcji indyczej i rozpoczęta na dużą skalę produkcja wyrobów z indyka. W 1990 r., w dobie wielu przemian politycznych, społecznych i gospodarczych, w firmie również nastąpiły zmiany. Ze struktur przedsiębiorstwa wyodrębnione zostały dwa zakłady: Zakład Drobiarski w Iławie oraz Zakład Produkcji Hodowlanej we Frednowach, który już jako Ośrodek Hodowli Indyków w 2004 r. znów stał się częścią Grupy Kapitałowej Indykpol. Powrót po latach okazał się doskonałym posunięciem, ponieważ dzięki wspomnianemu zakładowi Indykpol może zaoferować sprawdzone, najlepszej jakości mięso.

W 1991 r. przyszedł czas na wielkie zmiany. Olsztyńskie Zakłady Drobiarskie zostały sprywatyzowane i rozpoczęły działalność pod nazwą Indykpol. Oprócz majątku ze zlikwidowanego przedsiębiorstwa państwowego kapitał wniosły również firmy Rolmex S.A., Anrol S.A. oraz Lattinane Investment Ltd. Prywatyzacja była zdecydowanym krokiem naprzód - na miejscu słabo prosperującego zakładu państwowego powstała silna firma, która szybko została liderem na rynku drobiarskim.

Z biegiem lat Indykpol szukał coraz to nowych możliwości pozyskania kapitału na inwestycje i zdobywanie nowych rynków. Szansą był rozwój rynku papierów wartościowych. 1 grudnia 1993 r. firma zmieniła formę organizacyjną i do dziś funkcjonuje jako Indykpol Spółka Akcyjna. Po sukcesach w 1991 i 1993 r. przyszedł czas na kolejne. 21 kwietnia 1994 r. Indykpol, jako pierwsze przedsiębiorstwo w województwie warmińsko-mazurskim, uzyskał status spółki publicznej. W październiku 1994 r. rozpoczęły się notowania akcji Indykpol S.A. na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Dzięki publicznej subskrypcji, kapitał spółki podwyższył się i firma mogła wprowadzić nowe rozwiązania produkcyjne, rozbudować bazę surowcową i zwiększyć zasięg sprzedaży.
Po czterech latach funkcjonowania na giełdzie Indykpol S.A. postanowił włączyć się w proces konsolidacji rynku drobiarskiego. Po zakupie pakietów akcji w spółkach Eldrob S.A. i Lubdrob S.A. stał się liderem grupy kapitałowej przedsiębiorstw drobiarskich.

Indykpol S.A. tworzy najbardziej rozwiniętą krajową organizację specjalizującą się w hodowli i przemysłowym tuczu indyków, sprzedaży hurtowej i detalicznej tuszek, elementów z drobiu, mięsa indyczego i jego przetworów.

Strategia rozwoju spółki zakłada stały wzrost potencjału produkcyjnego oraz tworzenie pionowo zintegrowanej organizacji. Firma posiada najlepiej rozwiniętą w branży drobiarskiej i mięsnej własną bazę surowcową - własne fermy dostarczają około 15% surowca przetworzonego przez spółkę.

Strategia działania Indykpolu oparta jest na zasadach marketingowych. Uwzględnia przede wszystkim potrzeby i oczekiwania klientów. Dzięki ogólnopolskiej sieci dystrybucji Indykpol oferuje swoje produkty na terenie całego kraju. Od 1993 r. posiada uprawnienia eksportowe na rynek Unii Europejskiej. Obecnie na rynku Europy Zachodniej lokuje około 20% produkcji.

Struktura organizacji

W skład Grupy Kapitałowej Indykpol wchodzą:

 • Indykpol S.A.,
 • Filia w Lublinie,
 • Eldrob S.A.
 • Filia OHI Frednowy
 • Eurolab GmbH
 • Ozkom Sp. z o.o.
 • Futbolnet.pl Sp. z o.o.
 • Wołżańskie Delikatesy Sp. z o.o.
 • Indykpol Brand Managment Sp. z o.o. Spółka komandytowa,
 • Indykpol Brand Managment Sp. z o.o.
 • Nutripol Sp. z o.o.

Kadrę zarządzającą firmy tworzą:

Dane kontaktowe

Indykpol S.A.
ul. Jesienna 3,
10-370 Olsztyn
Tel. 89 526 22 72
Fax 89 526 22 23
E-mail: info@indykpol.com.pl

Bibliografia

m.wm.pl [29.06.2014]
indykpol.pl [29.06.2014]