Instytut Hortiterapii „Zielony Promień” w Mrągowie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Instytut Hortiterapii „Zielony Promień” w Mrągowie

Instyt.jpg
Przedmiot działalności: edukacja zawodowa i prozdrowotna oraz rehabilitacja w oparciu o hortiterapię
Adres: Krzywa 70, 11-700 Mrągowo
E-mail: horti.biuro@gmail.com
Telefon: 518 921 104
Strona internetowa: http://www.zielonypromien.btx.pl
blog http://www.hortiterapia.blogspot.com
Facebook https://www.facebook.com/zielonypromien/?ref=ts

Instytut Hortiterapii „Zielony Promień” w Mrągowie to powstała w 2013 r. pierwsza w Polsce organizacja na rzecz popularyzacji ogrodoterapii oraz innowacji ekologicznych w ochronie środowiska. Instytut prowadzi seminaria, warsztaty, zajęcia oraz ćwiczenia w zakresie socjogrodnictwa i ekoflorystyki, a także organizuje przedsięwzięcia społeczne związane z turystyką rehabilitacyjną w oparciu o zasoby dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Warmii i Mazur oraz etnobotanikę.

Władze

  • Prezes Instytutu - Zofia Wojciechowska
  • Menadżer biura - Dominik Wojciechowski (licencjonowany specjalista turystyki i rekreacji UWM)
  • Zespół Instytutu Hortiterapii: pracownicy naukowi, dydaktycy polskich i zagranicznych uczelni, praktycy i znawcy przedmiotu.

Terapia

Hortiterapia jest formą terapii uzupełniającej, wspomagającej leczenie, wykorzystuje zajęcia w ogrodzie i przebywanie wśród roślin w celu poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka, a także stosunków międzyludzkich. Pomaga ludziom w powrocie do zdrowia ale z dużym powodzeniem może być stosowana również u ludzi uważających się za w pełni zdrowych celem poprawienia ich kondycji i jakości życia.

Ogrodnicze zajęcia terapeutyczne koncentrują się na aktywnej pracy z roślinami. Hortiterapia czynna​ to bezpośredni kontakt z roślinami, siew, sadzenie, prace pielęgnacyjne, zbieranie owoców, obserwowanie zmian wegetacyjnych, poznawanie przez dotyk, aktywność fizyczna, kompozycje roślinne w pracy artystycznej oraz ​hortiterapia bierna: polegająca ​na ​kontemplacyjnym​ korzystaniu z ogrodu​ ​spacer, przebywani​u​ w ogrodzie, doznania​ch​ sensoryczn​ych​. Kojący ​widok ogrodu, upajanie się wspaniałym aromatem ziół i kwiatów oraz wsłuchiwanie się w odprężające dźwięki ogrodu​​ ​działa leczniczo na wiele zmysłów​.

Zajęciom manualnym towarzyszy integracja społeczna poprzez dialog, wspólne spędzanie wolnego czasu, aktywny udział w grach i zabawach towarzyszących hortiterapii.

Programy hortiterapeutyczne Instytutu - "Ogrody Zdrowia Hortiterapii", "Zielona Akademia", program animacji artystycznej pt. "Gadające dachówki" oraz program rehabilitacyjny "Mazury dla Diabetyków" otrzymały certyfikat "Produkt Warmia Mazury" w 2016 r.

Instytut pracuje nad utworzeniem systemu certyfikatów, które mają być przyznawane przedsiębiorstwom branży turystycznej wyspecjalizowanej w propagowaniu dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego z zachowaniem ochrony środowiska. Zofia Wojciechowska powołała wydawnictwo Zielony Promień wspierające działalność instytutu, zajmuje się publikowaniem materiałów związanymi z hortiterapią.


Wydarzenia

  • 2014 - pierwszy w Polsce Horti Festiwal zorganizowany przez Instytut w Mrągowie
  • 2015 - przy współpracy z Joanną Bogdanowicz z Ogrodu Botanicznego UW dokonano innowacyjnego przedsięwzięcia ekologicznej instalacji pionowych ogrodów tworzących cykl ośmiu żywych obrazów z ponad 1500 roślin w pierwszym w Polsce pasywnym wielorodzinnym obiekcie mieszkalnym Łyna Park w Olsztynie.
  • 2015 - Instytut Hortiterapii w ramach współpracy ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Nowym Żmigrodzie zrealizował warsztaty i seminarium które miały na celu nauczyć dziesięciu podopiecznych ŚDS umiejętności ogrodoleczniczych poprzez wykonywanie kompozycji florystycznych oraz posadzenie rabaty ziołowej w Mrągowie. W efekcie 4-dniowych prac, nad jeziorem Czarnym powstała pierwsza na Mazurach horti rabata im. Jerzego Helwinga.
  • 2015 - Instytut wraz z Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie w ramach programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zrealizował projekt: "Listy z Mazur. Zielona Biblioterapia - reintegracja kulturowa i przyrodnicza społeczności lokalnych". Projekt promował czytelnictwo i literaturę regionalną oraz poszerzał kontakty pomiędzy współcześnie żyjącymi mieszkańcami a potomkami dawnych Mazurów obecnie mieszkających na Syberii. Przeprowadzona została akcja "Książki dla Rodaków na Syberii, tj. wysyłki książek i literatury regionalnej do Polaków i Mazurów mieszkających na Syberii (Centrum Polskiej Książki Abakan),
  • 2015 - Inter Art Prolog prowadzenie Interaktywnego Biura Prasowego dla 21 Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie
  • 2015 - 2016/2017 Kampania społeczna (crowdfunding) Ogród Zdrowia w Mrągowie https://polakpotrafi.pl/projekt/ogrod-zdrowia
  • ​2016 - przy współpracy z mieszkańcami Mrągowa i Fundacją "ALE" - utworzenie pierwszego społecznego ogrodu w Mrągowie,
  • 2016 - utworzenie i koordynacja działań Społecznego Komitetu Ratowania Cmentarza Ewangelickiego w Mrągowie,
  • 2016 - współtworzenie Związku Mazurskiego oraz współpraca nad zachowaniem tradycji Mazur i odtworzeniem mowy mazurskiej, patrz: http://zwiazekmazurski.pl/
  • 2016 - Mazury po mazursku - Zielony Panel VI Festiwalu Kultury Mazurskiej i prowadzenie Interaktywnego Biura Prasowego dla VI Festiwalu Kultury Mazurskiej w Sorkwitach
  • 2016 - III Horti Festiwal w Mrągowie "Hortiterapeuta zawód przyszłości" Mrągowo miasto zdrowia - Mazury dla Diabetyków"
  • 2016 - Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Giżycku - Wydział Nauk Społecznych. Nauczanie akademickie z zakresie: Bezpieczeństwo zdrowia - Warsztaty Terapii zajęciowej - hortiterapeuta zawód przyszłości. Uruchomienie studiów licencjackich i podyplomowych Hortiterapia na WSB.

Nagrody

  • 2016 - wyróżnienie w Konkursie "Żagle Warmii i Mazur", WamaBoss 2016

Multimedia

Bibliografia

  1. http://www.zielonypromien.btx.pl/
  2. http://hortiterapia.blogspot.com/