Józef Sowa: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 1: Linia 1:
'''Józef Sowa''' (ur. 16 lipca 1937 r. w Kretowcach koło Zbaraża,cały czas związany ze sportem w Olsztynie jako: sędzia piłkarski, działacz Klubu Sportowego Łączność i Wojewódzkiej Federacji Sportu.)
+
'''Józef Sowa''' (ur. 16 lipca 1937 r. w Kretowcach koło Zbaraża) - sędzia piłkarski, działacz Klubu Sportowego Łączność i Wojewódzkiej Federacji Sportu.)
 
{{Ludzie sportu infobox
 
{{Ludzie sportu infobox
 
|nazwa = Józef Sowa
 
|nazwa = Józef Sowa
Linia 17: Linia 17:
 
=Bibliografia=
 
=Bibliografia=
 
* Panorama Sportu Warmii, Mazur i Powiśla 2013 tom V, autor Janusz Porycki
 
* Panorama Sportu Warmii, Mazur i Powiśla 2013 tom V, autor Janusz Porycki
 +
[[Kategoria:Sport|Sowa, Józef]][[Kategoria:Działacze|Sowa, Józef]][[Kategoria:KS Łączność|Sowa, Józef]][[Kategoria:Warmińsko Mazurska Federacja sportu|Sowa, Józef]][[Kategoria:Olsztyn|Sowa, Józef]]

Wersja z 20:00, 9 kwi 2014

Józef Sowa (ur. 16 lipca 1937 r. w Kretowcach koło Zbaraża) - sędzia piłkarski, działacz Klubu Sportowego Łączność i Wojewódzkiej Federacji Sportu.)

Józef Sowa

Józef Sowa
Imię i nazwisko Józef Sowa
Data i miejsce urodzenia 16 lipca 1937, Kretowce koło Zbaraża
Dyscyplina Działacz sportowy
Największy sukces Sukcesy w KS Łączność Olsztyn

Działacze

Pracując w wyuczonym zawodzie łącznościowca, cały czas związany ze sportem w Olsztynie jako: sędzia piłkarski, działacz Klubu Sportowego Łączność i Wojewódzkiej Federacji Sportu. Wszystkie role pochłaniały go bez reszty, a każda wymagała szczególnego poświęcenia, gdyż była to walka o przetrwanie klubów. Do dziś udziela się społecznie, będąc przewodniczącym Rady Osiedla Pojezierze w Olsztynie i wiceprezesem Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Jako arbiter poprowadził ponad 1200 spotkań różnego szczebla, z każdego sporządził stosowną notatkę i nawet dziś może odtworzyć wydarzenia na boisku. W Łączności rozwinął rekreację, ale pochłonęła go koszykówka, bowiem kobiecy zespół występując w ekstraklasie przez dwa sezonu walczył o medale Mistrzostw Polski. Brydżyści regularnie je zdobywali. Sport zahartował go i teraz z powodzeniem walczy jako pełnomocnik o coraz lepsze warunki mieszkańców na osiedlu. Działalność na rzecz Kresowiaków to tęsknota dzieciństwem i obowiązek wobec tych, którzy do tej pory nie wrócili do Polski.

z archiwum Janusza Poryckiego
z archiwum Janusza Poryckiego

Bibliografia

  • Panorama Sportu Warmii, Mazur i Powiśla 2013 tom V, autor Janusz Porycki