Jadwiga Brzeszczyńska-Gransicka: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
(Praca)
(Ciekawostki)
Linia 37: Linia 37:
  
 
===Ciekawostki===
 
===Ciekawostki===
*Jadwiga Brzeszczyńska wyszła w Pluskach za [[Robert Gransicki|Roberta Gransickiego]] - nauczyciela miejscowej [[Katolicka Szkoła Polska w Pluskach|Katolickiej Szkoły Polskiej]]. Razem mieli czworo dzieci.   
+
Podczas pobytu w Pluskach Jadwiga Brzeszczyńska wyszła za maż za [[Robert Gransicki|Roberta Gransickiego]] - nauczyciela miejscowej [[Katolicka Szkoła Polska w Pluskach|Katolickiej Szkoły Polskiej]]. Razem mieli czworo dzieci.   
 
<br/>
 
<br/>
  

Wersja z 13:38, 1 paź 2014

Jadwiga Brzeszczyńska-Gransicka

Data i miejsce urodzenia 1 listopada 1905 r.
Przykop
Data i miejsce śmierci nieznane
nieznane

Jadwiga Brzeszczyńska-Gransicka (ur. 1 listopada 1905 r. w Przykopie, zm. dane nieznane) – nauczycielka.

Życiorys

Szkoła i wykształcenie

Absolwentka niemieckich szkół ludowych (Naglady i Gronity), gimnazjum w Olsztynie, Zakładu Kształcenia Piastunek i Opiekunek Dzieci w Królewcu. Praktykę pedagogiczną odbyła w Poznaniu.

Praca

Zorganizowała polskie przedszkole na Warmii (zob. Polskie przedszkola na Warmii w Prusach Wschodnich (1927–1939)) - w Unieszewie (1926-1929), przygotowujące dzieci do podjęcia nauki w szkole polskiej. Otworzyła także przedszkole w Pluskach (1929 r.) oraz wspomagała otwarcie we tej wsi szkoły. Po II wojnie światowej zorganizowała i prowadziła przedszkole w Kartuzach. Z powodów zdrowotnych podjęła pracę w sekretariacie w Liceum Ogólnokształcącym w Kartuzach i pozostawała na tym stanowisku aż do emerytury.

Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

Za pracę zawodową i działalność w ruchu polskim otrzymała m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznakę "Zasłużony dla Warmii i Mazur".

Ciekawostki

Podczas pobytu w Pluskach Jadwiga Brzeszczyńska wyszła za maż za Roberta Gransickiego - nauczyciela miejscowej Katolickiej Szkoły Polskiej. Razem mieli czworo dzieci.

Bibliografia

Filipkowski Tadeusz, W obronie polskiego trwania. Nauczyciele polscy na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach międzywojennych, Olsztyn 1989, s. 15-16.
Oracki Tadeusz, Słownik biograficzny Warmii, Mazur i Powiśla (od połowy XV w. do 1945 roku), Warszawa 1963, s. 35.

Zobacz też

forum.gazeta.pl [22.12.2013]