Jakubowo: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
Linia 55: Linia 55:
  
  
 +
<br/>
 +
=== Turystyka ===
 +
W miejscowości ma swój koniec [[pieszy szlak niebieski - spacerowy, Olsztyn - Jakubowo]]
 
<br/>
 
<br/>
  

Wersja z 14:54, 7 lut 2014


Jakubowo

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko - mazurskie
Powiat mrągowski
Gmina Piecki
Sołectwo Jakubowo
Liczba ludności (Pole-obowiązkowe) Pole-obowiązkowe
Strefa numeracyjna (+48) 89
Tablice rejestracyjne NMR
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Jakubowo
Jakubowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Jakubowo
Jakubowo
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Jakubowo (Jakubczykowo, niem. Jakobsdorf) – wieś sołecka w Polsce w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, w gminie Piecki. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie przynależała do województwa olsztyńskiego.


Charakterystyka fizjograficzna

Miejscowość położona jest na terenie fizjograficznym charakterystycznym dla powiatu mrągowskiego, który znajduje się w obrębie dwóch regionów: cześć zachodnia do linii Lipowo - Kosewo - Baranowo - Cudnochy to obszar wyniesień Pojezierza Mrągowskiego; część wschodnia to Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, stanowiąca rozległe obniżenie w pasie pojezierzy Polski Północno-Wschodniej. Ukształtowanie terenu jest typowe dla obszarów polodowcowych. Występuje tutaj także skupienie dużych, naturalnych zbiorników wodnych (14% powierzchni) oraz rozległe, zwarte kompleksy leśne (31% powierzchni). Ponadto miejscowość położona jest na terenie gminy Piecki, której obszar leży w zasięgu prekambryjskiej platformy wschodnioeuropejskiej na wyniesieniu mazursko – suwalskim. W podłożu ukształtowały się skały osadowe w dwóch erach geologicznych: mezozoicznej i kenozoicznej.


Dzieje miejscowości

Jakubowo powstało w 1828 r. z wybudowań należących do wsi Probark. Nazwa wsi pochodzi od Jakubczyka – właściciela wybudowania. W 1838 r. była to już wieś chełmińska z 17 dymami i 129 mieszkańcami. W 1857 r. założono tutaj jednoklasową szkołę. W 1904 r. Jakubowo ogłoszono samoistną gminą wiejską. W jej skład weszły: wybudowanie Probark Mały, wybudowanie Probark, wieś Probark Wielki, osada Ostrów i osada Żabieniec. Wieś należała do parafii w Mrągowie. W 1939 r. liczyła 409 mieszkańców. Nie zachowała się informacja o kształcie zabudowań wiejskich.

Kultura

We wsi znajduje się świetlica. Organizowane są tutaj festyny i pikniki.


Ludzie związani z miejscowością:

Na kartach historii wsi zapisała się postać Jakubczyka - właściciela wybudowań. W kadencji 2011 - 2015 sołtysem wsi jest Andrzej Brodzik.



Turystyka

W miejscowości ma swój koniec pieszy szlak niebieski - spacerowy, Olsztyn - Jakubowo

Bibliografia:

Mrągowo. Z dziejów miasta i okolic, pod red. Olsztyn 1975, 487 ss.

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. Bronisława Chlebowskiego, Filipa Sulimierskiego, Władysława Walewskiego, t. III, Warszawa 1882, 960 ss.



Zobacz też

www.piecki.wm.pl


Kinlis (dyskusja) 10:38, 20 wrz 2013 (CEST)