Jan Masztaler: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 1: Linia 1:
'''Jan Masztaler''' (ur. 30 lipca 1920 w Wilnie, zm. 23 czerwca 2011 roku w Olsztynie) - zasłużony działacz kultury fizycznej współtwórca potęgi piłkarskiej Warmii Olsztyn w latach 60-tych,ojciec znakomitych piłkarzy, reprezentantów kraju: Bohdana i Sławomira.
 
 
 
{{Ludzie sportu infobox
 
{{Ludzie sportu infobox
 
  |nazwa                  = Jan Masztaler
 
  |nazwa                  = Jan Masztaler
Linia 11: Linia 9:
 
  |Największy sukces        =  
 
  |Największy sukces        =  
 
}}
 
}}
=Działacze=
+
'''Jan Masztaler''' (ur. 30 lipca 1920 w Wilnie, zm. 23 czerwca 2011 roku w [[Olsztyn|Olsztynie]]) - zasłużony działacz kultury fizycznej współtwórca potęgi piłkarskiej [[Warmia Olsztyn|Warmii Olsztyn]] w latach 60-tych,ojciec znakomitych piłkarzy, reprezentantów kraju: Bohdana i Sławomira.
Po wojnie los go rzucił do Ostródy, gdzie został pracownikiem Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego. Potem pracował jako nauczyciel w Zespole Szkół Zawodowych i był współzałożycielem dzisiejszego Sokoła Ostróda. Po przyjeździe do Olsztyna w latach 50-tych piastował funkcję sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR, odpowiadającego m. in. za rozwój sportu. Następnie został dyrektorem Technikum Kolejowego, szkoły, w której uczyły się setki sportowców, najliczniej reprezentujących Kolejowy Klub Sportowy Warmia. Był wiceprezesem tego klubu, również kierował (jako wiceprezes, a potem prezes) Międzyszkolnym Klubem Sportowym Zryw w Olsztynie. Dzięki pasji i społecznikowskiemu zaangażowaniu wielu młodych ludzi zaraził sportem, odciągając ich od marginesu życia publicznego. Wielu zdobyło przygotowanie zawodowe, a spora grupa podjęła później edukację na wyższych uczelniach. Niektórzy osiągnęli szczyty sportowej, zawodowej, a nawet naukowej piramidy. Byli wśród nich reprezentanci Polski, olimpijczycy, medaliści mistrzostw świata i Europy, szefowie przedsiębiorstw. Nie było wówczas szkół mistrzostwa sportowego, ale dobra wola dyrekcji i grona nauczycieli pozwalała na połączenie nauki ze sportem na wysokim poziomie.  
+
<br/><br/>
 +
==Działacze==
 +
Po wojnie los go rzucił do [[Ostróda|Ostródy]], gdzie został pracownikiem Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego. Potem pracował jako nauczyciel w Zespole Szkół Zawodowych i był współzałożycielem dzisiejszego [[Sokół Ostróda|Sokoła Ostróda]]. Po przyjeździe do Olsztyna w latach 50-tych piastował funkcję sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR, odpowiadającego m. in. za rozwój sportu. Następnie został dyrektorem Technikum Kolejowego, szkoły, w której uczyły się setki sportowców, najliczniej reprezentujących [[Kolejowy Klub Sportowy Warmia]]. Był wiceprezesem tego klubu, również kierował (jako wiceprezes, a potem prezes) Międzyszkolnym Klubem Sportowym Zryw w Olsztynie. Dzięki pasji i społecznikowskiemu zaangażowaniu wielu młodych ludzi zaraził sportem, odciągając ich od marginesu życia publicznego. Wielu zdobyło przygotowanie zawodowe, a spora grupa podjęła później edukację na wyższych uczelniach. Niektórzy osiągnęli szczyty sportowej, zawodowej, a nawet naukowej piramidy. Byli wśród nich reprezentanci Polski, olimpijczycy, medaliści mistrzostw świata i Europy, szefowie przedsiębiorstw. Nie było wówczas szkół mistrzostwa sportowego, ale dobra wola dyrekcji i grona nauczycieli pozwalała na połączenie nauki ze sportem na wysokim poziomie.  
 
Po wyjeździe do Warszawy związał się ze stołeczną Gwardią, zawodowo pracując w tamtejszym Technikum Kolejowym. W domu Masztalerów zawsze panował sportowy klimat. Trzej synowie: Jerzy, Bohdan i Sławomir wybrali piłkę nożną. Pierwszy (już nie żyje) został cenionym trenerem, dwaj - wybitnymi zawodnikami. Bogdan wielokrotnie grał w reprezentacji Polski, uczestniczył w mistrzostwach świata w 1978 roku w Argentynie.
 
Po wyjeździe do Warszawy związał się ze stołeczną Gwardią, zawodowo pracując w tamtejszym Technikum Kolejowym. W domu Masztalerów zawsze panował sportowy klimat. Trzej synowie: Jerzy, Bohdan i Sławomir wybrali piłkę nożną. Pierwszy (już nie żyje) został cenionym trenerem, dwaj - wybitnymi zawodnikami. Bogdan wielokrotnie grał w reprezentacji Polski, uczestniczył w mistrzostwach świata w 1978 roku w Argentynie.
=Bibliografia=
+
==Bibliografia==
*[http://sport.wm.pl/180170,Masztaler-W-Olsztynie-przezylem-najlepsze-lata.html Gazeta Olsztyńska]
+
[http://sport.wm.pl/180170,Masztaler-W-Olsztynie-przezylem-najlepsze-lata.html sport.wm.pl] [20.04.2014]<br/>
*[http://www.wama-sport.pl/index.php/component/k2/item/2991-masztaler-jan Wama-Sport.pl]
+
[http://www.wama-sport.pl/index.php/component/k2/item/2991-masztaler-jan wama-sport.pl] [20.04.2014]<br/>
*[http://www.wama-sport.pl/index.php/alfabet-poryckiego/item/2991-masztaler-jan Wama-Sport.pl]
+
[http://www.wama-sport.pl/index.php/alfabet-poryckiego/item/2991-masztaler-jan wama-sport.pl] [20.04.2014]<br/>
*[http://books.google.pl/books?id=rLaGVjN2gqYC&pg=PA28&lpg=PA28&dq=jan+masztaler+olsztyn&source=bl&ots=3Gs_8mZnF9&sig=6dcRhzaa5Fkzw4HzgpEbkdBKGbE&hl=pl&sa=X&ei=TK9KU9iiJ_Dg7QbK5oHwDw&redir_esc=y#v=onepage&q=jan%20masztaler%20olsztyn&f=false Stadion Leśny 1920-2005, Janusz Porycki]
+
[http://books.google.pl/books?id=rLaGVjN2gqYC&pg=PA28&lpg=PA28&dq=jan+masztaler+olsztyn&source=bl&ots=3Gs_8mZnF9&sig=6dcRhzaa5Fkzw4HzgpEbkdBKGbE&hl=pl&sa=X&ei=TK9KU9iiJ_Dg7QbK5oHwDw&redir_esc=y#v=onepage&q=jan%20masztaler%20olsztyn&f=false Stadion Leśny 1920-2005, Janusz Porycki] [20.04.2014]<br/>
 
[[Kategoria: Sport|Masztaler, Jan]] [[Kategoria:Działacze|Masztaler, Jan]] [[Kategoria:Warmia Olsztyn|Masztaler, Jan]] [[Kategoria: Olsztyn|Masztaler, Jan]]
 
[[Kategoria: Sport|Masztaler, Jan]] [[Kategoria:Działacze|Masztaler, Jan]] [[Kategoria:Warmia Olsztyn|Masztaler, Jan]] [[Kategoria: Olsztyn|Masztaler, Jan]]

Wersja z 18:16, 23 maj 2014

Jan Masztaler

Imię i nazwisko Jan Masztaler
Data i miejsce urodzenia 30 lipca 1920, Wilno
Data śmierci 23 czerwca 2011, Olsztyn

Jan Masztaler (ur. 30 lipca 1920 w Wilnie, zm. 23 czerwca 2011 roku w Olsztynie) - zasłużony działacz kultury fizycznej współtwórca potęgi piłkarskiej Warmii Olsztyn w latach 60-tych,ojciec znakomitych piłkarzy, reprezentantów kraju: Bohdana i Sławomira.

Działacze

Po wojnie los go rzucił do Ostródy, gdzie został pracownikiem Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego. Potem pracował jako nauczyciel w Zespole Szkół Zawodowych i był współzałożycielem dzisiejszego Sokoła Ostróda. Po przyjeździe do Olsztyna w latach 50-tych piastował funkcję sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR, odpowiadającego m. in. za rozwój sportu. Następnie został dyrektorem Technikum Kolejowego, szkoły, w której uczyły się setki sportowców, najliczniej reprezentujących Kolejowy Klub Sportowy Warmia. Był wiceprezesem tego klubu, również kierował (jako wiceprezes, a potem prezes) Międzyszkolnym Klubem Sportowym Zryw w Olsztynie. Dzięki pasji i społecznikowskiemu zaangażowaniu wielu młodych ludzi zaraził sportem, odciągając ich od marginesu życia publicznego. Wielu zdobyło przygotowanie zawodowe, a spora grupa podjęła później edukację na wyższych uczelniach. Niektórzy osiągnęli szczyty sportowej, zawodowej, a nawet naukowej piramidy. Byli wśród nich reprezentanci Polski, olimpijczycy, medaliści mistrzostw świata i Europy, szefowie przedsiębiorstw. Nie było wówczas szkół mistrzostwa sportowego, ale dobra wola dyrekcji i grona nauczycieli pozwalała na połączenie nauki ze sportem na wysokim poziomie. Po wyjeździe do Warszawy związał się ze stołeczną Gwardią, zawodowo pracując w tamtejszym Technikum Kolejowym. W domu Masztalerów zawsze panował sportowy klimat. Trzej synowie: Jerzy, Bohdan i Sławomir wybrali piłkę nożną. Pierwszy (już nie żyje) został cenionym trenerem, dwaj - wybitnymi zawodnikami. Bogdan wielokrotnie grał w reprezentacji Polski, uczestniczył w mistrzostwach świata w 1978 roku w Argentynie.

Bibliografia

sport.wm.pl [20.04.2014]
wama-sport.pl [20.04.2014]
wama-sport.pl [20.04.2014]
Stadion Leśny 1920-2005, Janusz Porycki [20.04.2014]