Jan Masztaler

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 09:21, 6 wrz 2014 autorstwa MartaF (dyskusja | edycje) (Działalność)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jan Masztaler

Imię i nazwisko Jan Masztaler
Data i miejsce urodzenia 30 lipca 1920 r., Wilno
Data śmierci 23 czerwca 2011 r., Olsztyn

Jan Masztaler (ur. 30 lipca 1920 r. w Wilnie, zm. 23 czerwca 2011 r. w Olsztynie) – zasłużony działacz kultury fizycznej, współtwórca potęgi piłkarskiej Warmii Olsztyn w latach 60., ojciec znakomitych piłkarzy, reprezentantów kraju: Bohdana i Sławomira.

Działalność

Po wojnie przyjechał do Ostródy, gdzie został pracownikiem Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego. Następnie pracował jako nauczyciel w Zespole Szkół Zawodowych i był współzałożycielem dzisiejszego Sokoła Ostróda.

Po przyjeździe do Olsztyna w latach 50. piastował funkcję sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR, odpowiadającego m.in. za rozwój sportu. Następnie został dyrektorem Technikum Kolejowego, szkoły, w której uczyły się setki sportowców, najliczniej reprezentujących Warmię Olsztyn. Był wiceprezesem tego klubu, kierował również (jako wiceprezes, a następnie prezes) Międzyszkolnym Klubem Sportowym Zryw w Olsztynie.

Dzięki pasji i społecznikowskiemu zaangażowaniu wielu młodych ludzi zaraził sportem, pomagając im wyjść z marginesu społecznego. Zdobyli oni przygotowanie zawodowe, a spora grupa z nich podjęła później edukację na wyższych uczelniach. Byli wśród nich reprezentanci Polski, olimpijczycy, medaliści mistrzostw świata i Europy, szefowie przedsiębiorstw. Nie było wówczas szkół mistrzostwa sportowego, ale dobra wola dyrekcji i grona nauczycieli pozwalała na połączenie nauki ze sportem na wysokim poziomie.

Po wyjeździe do Warszawy Masztaler związał się ze stołeczną Gwardią, zawodowo pracując w tamtejszym Technikum Kolejowym. W domu Masztalerów zawsze panował sportowy klimat. Trzej synowie: Jerzy, Bohdan i Sławomir wybrali piłkę nożną. Pierwszy został cenionym trenerem, dwaj następni – wybitnymi zawodnikami. Bogdan Masztaler wielokrotnie grał w reprezentacji Polski, uczestniczył w mistrzostwach świata w 1978 r. w Argentynie.

Bibliografia

sport.wm.pl [20.04.2014]
wama-sport.pl [20.04.2014]
wama-sport.pl [20.04.2014]
Porycki Janusz, Stadion Leśny 1920-2005, Olsztyn 2005 [20.04.2014]