Jan Obłąk

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Jan Obłąk

Jan ObłąkŹródło: Poczet biskupów warmińskich, red. Stanisław Achremczyk, Olsztyn 2008, 510 ss.
Jan Obłąk
Źródło: Poczet biskupów warmińskich, red. Stanisław Achremczyk, Olsztyn 2008, 510 ss.
Data i miejsce urodzenia 26 maja 1913 r.
Borzęcin
Data i miejsce śmierci 16 grudnia 1988 r.
Olsztyn
Miejsce spoczynku konkatedra św. Jakuba w Olsztynie
Odznaczenia
Zasłużony dla Okręgu Olsztyńskiego

Jan Obłąk (ur. 26 maja 1913 r. w Borzęcinie, zm. 16 grudnia 1988 r. w Olsztynie) – duchowny katolicki, biskup warmiński w latach 1982-1988.

Życiorys

Szkoła i wykształcenie

Szkołę podstawową ukończył w Borzęcinie. Do gimnazjum uczęszczał w Tarnowie. W 1931 r. zdał egzamin dojrzałości i wstąpił do tarnowskiego seminarium duchownego. 26 czerwca 1936 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował historię Kościoła na Uniwersytecie Jagiellońskim. 17 sierpnia 1948 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim uzyskał doktorat teologii z zakresu historii Kościoła.

Działalność

Jan Obłąk pracował początkowo jako wikariusz w parafii Ciężkowice. Następnie otrzymał probostwo w Nowym Sączu, a w 1943 r. został administratorem parafii Lisia Góra. W 1947 r. pełnił posługę duszpasterską w Dąbrowie Tarnowskiej.

12 sierpnia 1949 r. przybył do Olsztyna, gdzie rozpoczął pracę w Wyższym Seminarium Duchownym Hosianum. Następnie został wicerektorem i wykładowcą historii, patrologii i sztuki kościelnej. 26 października 1959 r. biskup Tomasz Wilczyński mianował go kanonikiem kapituły katedralnej.

21 września 1961 r. papież Jan XXIII wyniósł go do godności biskupa tytularnego Abbir Maius, a 1 kwietnia 1962 r. otrzymał sakrę biskupią z rąk prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego. 2 października 1962 r. mianowano go na wikariusza generalnego diecezji warmińskiej. 30 listopada tego samego roku został prepozytem kapituły warmińskiej. W latach 1962–1968 był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie.

13 kwietnia 1982 r. papieża Jana Pawła II mianował go biskupem diecezjalnym diecezji warmińskiej.

Jan Obłąk był inicjatorem klubu dyskusyjnego zrzeszającego lokalną inteligencję. Organizował seminaria naukowe. Powołał do życia diecezjalny dwutygodnik "Posłaniec Warmiński". W 1982 r. otrzymał pozwolenie na budowę nowego gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Olsztynie. Wykupił część budynków poewangelickich.

Obłąk pozostawił po sobie bogatą spuściznę naukowo-badawczą. Interesował się historią i filatelistyką. Opublikował pięć książek, około stu artykułów i 40 listów pasterskich. Jego publikacje dotyczyły historii diecezji warmińskiej oraz działalności biskupów warmińskich. Biskup Obłąk przyczynił się do ustalenia norm i wskazań konserwatorskich zabytków. Współpracował z Polskim Towarzystwem Historycznym i Związkiem Filatelistów. Wystawiał swoje bogate zbiory filatelistyczne.

Kierując Wyższym Seminarium Duchownym angażował się w powołanie Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.

Erygował Diecezjalne Sanktuarium Opatrzności Bożej w Bartągu, a także nowe parafie w Giżycku, Kutach, Rożyńsku Wielkim, Szczecinkach, Woźnicach, Bajtkowie, Grabniku, Gołdapi, Gronowie Elbląskim.

Konsekrował także kościół pw. św. Maksymiliama Kolbe w Trelkowie.

Ciekawostki

Biskup został nominowany do nagrody Olsztynianin XX wieku.

Bibliografia

Obłąk Jan, Kopiczko Andrzej, Historia Diecezji i Archidiecezji Warmińskiej, Olsztyn 2010, 261 ss.
Poczet biskupów warmińskich, pod red. Stanisława Achremczyka, Olsztyn 2008, 510 ss.