Jankowice (gmina Srokowo)

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Jankowice

Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat kętrzyński
Gmina Srokowo
Liczba ludności (2010) 73[1]
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Jankowice
Jankowice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Jankowice
Jankowice
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }

Jankowice (niem. Jankenwalde) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Srokowo. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.

Miejscowość w 2010 roku liczyła 73 mieszkańców (łącznie z Niedziałami). W skład sołectwa wchodzą wsie Jankowice i Niedziały. Funkcję sołtysa obecnie sprawuje Stanisław Żyrka[2].

Położenie

Miejscowość jest położona przy drodze z Kętrzyna do Srokowa, w odległości 5 km od Srokowa.

Dzieje miejscowości

Dokładna data powstania wsi nie jest znana. Najstarsza wzmianka dotycząca miejscowości pochodzi z 1409 roku. W tym właśnie roku sołtys Jankowic otrzymał w Barcianach jałmużnę z rąk Ulricha von Jungingena. Może to wskazywać, że lokacja wsi nie powiodła się, a sołtys został zmuszony do szukania wsparcia. Okres wojen polsko-krzyżackich prawdopodobnie wpłynął równie niekorzystnie na proces obsadzania wolnej ziemi przez osadników.

W XVIII wieku na terenie wsi istniał folwark oraz młyn wodny będący własnością królewską. Do Jankowic z pewnością dotarła epidemia dżumy pustosząca Prusy na początku XVIII stulecia. Liczba ofiar nie jest jednak znana. Wieś prawdopodobnie nie została opuszczona, jednak skutki epidemii bez wątpienia zatrzymały proces rozwoju miejscowości.

W 1785 roku Jankowice składały się z 10 budynków mieszkalnych. W 1817 roku w miejscowości żyło 181 osób zajmujących 10 domów. W tym okresie właścicielem majątku był von Elditt. Kolejnym właścicielem Jankowic był baron von Mirbach, który wkrótce oddał majątek w dzierżawę. Obejmował on wówczas powierzchnię 559 ha. W tym czasie działał we wsi zarówno młyn jak i wiatrak typu holenderskiego. W 1925 roku dobra zostały wykupione przez spółkę, która podzieliła obszar majątku na 17 gospodarstw. Ostatecznie powstały 23 gospodarstwa chłopskie, działała również cegielnia. W 1935 roku ukończono budowę jednoklasowej szkoły, w której nauczał Gerhard Pawłowski.

Po zakończeniu II wojny światowej Jankowice uzyskały status wsi sołeckiej. W 1973 roku sołectwo Jankowice wchodziło w skład gminy Srokowo. W 1970 roku wieś była zamieszkana przez 147 osób. W tym czasie funkcjonowała czteroklasowa szkoła podstawowa. Miejscowość ma charakter typowej wsi rolniczej. W Jankowicach działa świetlica wiejska.

Przypisy

  1. Łącznie: Jankowice i Niedziały.
  2. bip.warmia.mazury.pl [05.03.2014]

Bibliografia

Kętrzyn. Z dziejów miasta i okolic, przewodniczący komitetu redakcyjnego Andrzej Wakar, Olsztyn 1978.
Bank Danych Lokalnych GUS [10.03.2014]
jerzysikorski.pl [10.03.2014]
Gmina Srokowo [10.03.2014]