Jeżewo: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
(Ludzie związani z miejscowością)
(Dzieje miejscowości)
Linia 41: Linia 41:
  
 
== Dzieje miejscowości ==
 
== Dzieje miejscowości ==
Data powstania wsi nie jest znana. W XVI wieku miejscowość należała do rodziny von der Groebenów. Ród pochodził ze Starej Marchii w Brandenburgii, skąd przybył na teren [Warmia|Warmii]] na początku XV stulecia. W XVIII wieku okolice Jeżewa zasłynęły za sprawą znacznej liczby niedźwiedzi, siejących postrach w pobliskich lasach. W 1785 roku miejscowość składała się z 17 budynków mieszkalnych. W 1817 roku liczba domostw zmniejszyła się do 10. Mieszkały w nich łącznie 122 osoby.
+
Data powstania wsi nie jest znana. W XVI wieku miejscowość należała do rodziny von der Groebenów. Ród pochodził ze Starej Marchii w Brandenburgii, skąd przybył na teren [[Warmia|Warmii]] na początku XV stulecia. W XVIII wieku okolice Jeżewa zasłynęły za sprawą znacznej liczby niedźwiedzi, siejących postrach w pobliskich lasach. W 1785 roku miejscowość składała się z 17 budynków mieszkalnych. W 1817 roku liczba domostw zmniejszyła się do 10. Mieszkały w nich łącznie 122 osoby. W 1871 roku majątek w Jeżewie stanowił własność rodu [[von Groeben]]. Kolejnymi właścicielami była rodzina Knoop. Pod koniec XIX stulecia Otto Knoop zbudował w Jeżewie nowy dwór, utrzymany w stylu neogotyckim. W 1907 roku Jeżewo wykupił Joachim Wendorff, który poświęcił się hodowli owiec, koni oraz bydła rasy holenderskiej.
  
 
W czasie [[II wojna światowa| II wojny światowej]], w związku z budową kwatery Hitlera w [[Gierłoż|Gierłoży]], w miejscowości wybudowano lotnisko. Przy budowie wykorzystywano bezlitośnie polskich, rosyjskich i włoskich jeńców, przebywających w miejscowym obozie. W 1973 roku wieś wchodziła w skład sołectwa [[Gromki (gm. Kętrzyn)|Gromki]]. W 1973 roku w Jeżewie działał czteroklasowa szkoła podstawowa i punkt biblioteczny. Miejscowość liczyła wówczas 138 mieszkańców.
 
W czasie [[II wojna światowa| II wojny światowej]], w związku z budową kwatery Hitlera w [[Gierłoż|Gierłoży]], w miejscowości wybudowano lotnisko. Przy budowie wykorzystywano bezlitośnie polskich, rosyjskich i włoskich jeńców, przebywających w miejscowym obozie. W 1973 roku wieś wchodziła w skład sołectwa [[Gromki (gm. Kętrzyn)|Gromki]]. W 1973 roku w Jeżewie działał czteroklasowa szkoła podstawowa i punkt biblioteczny. Miejscowość liczyła wówczas 138 mieszkańców.
  
W 1820 r. w tutejszej wsi folwarcznej było 10 chałup i 122 mieszkańców. Jeszcze w 1871 r. Jeżewo znajdowało się w rękach Groebenów, później właścicielem majątku była rodzina Knoop, do której należał także folwark Śpiglówka koło Świętej Lipki. U schyłku XIX w. Otto Knoop pobudował tu nowy, obszerny dwór, w stylu modnego neogotyku, a także wystawił nowe budynki folwarczne oraz domy mieszkalne dla robotników folwarcznych. Jego cały majątek, łącznie ze Śpiglówką, liczył 529 ha. Na początku XX w. Śpiglówkę sprzedał, toteż samo Jeżewo liczyło 415 ha. Gdy zmarł po 1907 r., majątek nabył Joachim Wendorff. Posiadał on w 1922 r. 120 sztuk bydła rodowodowego rasy holenderskiej, 300 sztuk owiec, 50 świń i 60 koni. Popadł jednak w długi i w 1977 r. majątek został poddany parcelacji. Powstał tu szereg gospodarstw chłopskich, w tym też nowych, których zagrody zbudowano po parcelacji. W 1941 r., przy pomocy jeńców wojennych – polskich, rosyjskich i włoskich – zbudowano lotnisko obsługujące kwaterę Hitlera w Gierłoży. Wieś powojenna liczyła w 1970 r. 138 mieszkańców, istniała w niej czteroklasowa szkoła oraz punkt biblioteczny.
 
 
<br/>
 
<br/>
  

Wersja z 20:51, 11 kwi 2014


Jeżewo

Pole-obowiązkowe
Pole-obowiązkowe
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat kętrzyński
Gmina Kętrzyn
Liczba ludności (2010) 78
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Jeżewo
Jeżewo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Jeżewo
Jeżewo
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }


Jeżewo (niem. Jessau) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Kętrzyn. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.

Miejscowość w 2010 roku liczyła 78 mieszkańców. Funkcję sołtysa obecnie sprawuje Renata Mrozowska[1].

Położenie

Miejscowość leży w odległości 8 km na północny zachód od Kętrzyna.

Dzieje miejscowości

Data powstania wsi nie jest znana. W XVI wieku miejscowość należała do rodziny von der Groebenów. Ród pochodził ze Starej Marchii w Brandenburgii, skąd przybył na teren Warmii na początku XV stulecia. W XVIII wieku okolice Jeżewa zasłynęły za sprawą znacznej liczby niedźwiedzi, siejących postrach w pobliskich lasach. W 1785 roku miejscowość składała się z 17 budynków mieszkalnych. W 1817 roku liczba domostw zmniejszyła się do 10. Mieszkały w nich łącznie 122 osoby. W 1871 roku majątek w Jeżewie stanowił własność rodu von Groeben. Kolejnymi właścicielami była rodzina Knoop. Pod koniec XIX stulecia Otto Knoop zbudował w Jeżewie nowy dwór, utrzymany w stylu neogotyckim. W 1907 roku Jeżewo wykupił Joachim Wendorff, który poświęcił się hodowli owiec, koni oraz bydła rasy holenderskiej.

W czasie II wojny światowej, w związku z budową kwatery Hitlera w Gierłoży, w miejscowości wybudowano lotnisko. Przy budowie wykorzystywano bezlitośnie polskich, rosyjskich i włoskich jeńców, przebywających w miejscowym obozie. W 1973 roku wieś wchodziła w skład sołectwa Gromki. W 1973 roku w Jeżewie działał czteroklasowa szkoła podstawowa i punkt biblioteczny. Miejscowość liczyła wówczas 138 mieszkańców.


Ludzie związani z miejscowością


Zabytki

  • Zdewastowany cmentarz ewangelicki


Bibliografia

  1. Kętrzyn. Z dziejów miasta i okolic, przewodniczący komitetu redakcyjnego Andrzej Wakar, Olsztyn 1978.
  2. Licharewa Zofia, Kętrzyn. Z dziejów miasta i powiatu, Olsztyn 1962.
  3. Warmia i Mazury. Przewodnik ilustrowany, red. Marcin Kuleszo, Barbara Wojczulanis, Olsztyn 2001.
  4. Bank Danych Lokalnych GUS [data dostępu: 15.03.2014]
  5. Historia wsi Jeżewo [data dostępu: 15.03.2014]


Przypisy


Zobacz też

...