Jezioro Kisajno

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jezioro Kisajno

Źródło: Wikimedia CommonsŹródło: Wikimedia Commons
Powierzchnia 18,96 km2
Średnia głębokość 8,4m
Maksymalna głębokość 25m
Objętość 159 800 m3

Jezioro Kisajno - najbardziej na południe wysunięty zbiornik z kompleksu Mamr, i jednocześnie ostatnim jeziorem należącym do niego. Sąsiaduje ono z zachodnimi brzegami Giżycka. Średnia głębokość akwenu wynosi 8,4 m. Od północy łączy się z jeziorem Dargin. Z południowego brzegu jeziora wychodzą dwa kanały, które prowadzą na jezioro Niegocin. Kanał wschodni to tzw. Kanał Giżycki (Łuczański) i prowadzi przez centrum Giżycka. Zachodni kanał nosi nazwę Kanał Piękna Góra i prowadzi do jeziora Tajty i dalej Kanałem Niegocińskim do jeziora Niegocin. W południowej części znajduje się połączenie z jeziorem Popówka Wielka.

Charakterystyka

Jezioro stanowi południowy basen kompleksu jeziora Mamry. Woda w jeziorze zakwalifikowana jest do II klasy czystości. Jezioro jest typu leszczowego, występujące w nim ryby to: leszcz, płoć, szczupak, okoń. Kisajno jest najintensywniej użytkowanym jeziorem pod względem turystyczno-rekreacyjnym w północnej części Wielkich Jezior.

Na południu poprzez kanał Piękna Góra Kisajno Łączy się z jeziorem Tajty. Na południowym wschodzie, w niewielkiej zatoce Tracz znajduje się wejście do Kanału Łuczyńskiego, który prowadzi bezpośrednio na jezioro Niegocin.

Południowa części jeziora stanowi archipelag różnej wielkości wysp, które sprawiają, że Kisajno wydaje się o wiele mniejsze niż w rzeczywistości. Płynąc z jeziora Tracz torem wodnym mijamy w kolejności: Duży Ostrów, Sosnowy Ostrów Wronie Kępy, Światowy Ostrów, w głębi Górny Ostrów i Czaplę, dalej Wielką Kiermuzę i Dębową Górkę. Wszystkie wyspy są objęte ochroną rezerwatową, ponieważ na wyspach żerują liczne gatunki ptaków wodnych.

Część jeziora leżąca pomiędzy wyspami, a zachodnim brzegiem nosi nazwę Łabędziego Szlaku. Znalezienie go wcale nie jest Łatwe. Wąski przesmyk prowadzi pomiędzy rozgałęzioną wyspą Duży Ostrów a półwyspem Ostrów Mały. Przesmyk znajduje się w odległości ok. kilometra na północny zachód od główek kanału Piękna Góra

Północna część jeziora od wysokości półwyspu Sarni i Olchowy Róg ma zupełnie inny charakter. Woda rozlewa się tu szeroko. Brzeg wschodni tworzy potężny półwysep Fulda, wchodzący klinem pomiędzy jezioro Kisajno a jezioro Dobskie.

Brzeg zachodni to w większości teren bezleśny. Na północy od Olchowego Rogu tworzy półokrągłą zatokę, w głębi której widać domy i fabryczny komin wsi Perkunowo. Zatoka jest jednak bardzo płytka, co utrudnia dostęp do wsi. Granica z jeziorem Dargin przebiega na wysokości Królewskiego i Wysokiego Rogu, ale jest trudna do uchwycenia, bo na północnym krańcu Kisajno ma 2,5 km szerokości.

Walory turystyczne

Północna część jeziora i i położony na wschód od wysp obszar części południowej służą głównie jako szlak żeglugowy pomiędzy Giżyckiem a Sztynortem lub Węgorzewem. Ruch w tej części jeziora jest zwykle duży. Południowe brzegi jeziora są zabudowane i wykorzystane gospodarczo, więc nie ma tu gdzie przybić, do większej części brzegu w ogóle nie wolno przybijać. Inaczej wygląda sprawa z obszarem ukrytym za wyspami (na zachód od nich). Obszar ten nadaje się do żeglugi, lecz jest tu dużo mniejszy ruch. Obszar ten zwany czasem Łabędzim Szlakiem charakteryzuje się dużo mniejszym ruchem, spokojnymi zatoczkami, kilkoma atrakcyjnymi miejscami do przybicia (np. Gucki Róg lub przystań w zatoce Zimny Kąt na północnym końcu szlaku) oraz bardziej urozmaiconą linią brzegową.

Ciekawostki

  • Film Nóż w wodzie kręcono na jeziorach Kisajno, Jagodne i Śniardwy.
  • Na wodach tego jeziora kręcono scenę na łodzi z filmu „Faraon” Jerzego Kawalerowicza.

Multimedia

Źródła

  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Kisajno
  2. http://www.mazury.eu/23_405_1-jezioro-kisajno.html
  3. http://www.batymetria.pl/charakterystyka-jezior-i-analiza-opracowan-mapowych/charakterystyka-kisajnp.html