Joanna Szymankiewicz-Czużdaniuk

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Joanna Krystyna Czużdaniuk

Data i miejsce urodzenia 6 czerwca 1948 r.
Białystok

Joanna Krystyna Czużdaniuk z d. Szymankiewicz (ur. 6 czerwca 1948 r. w Białymstoku) – lekarz pediatra.

Życiorys

Córka Stanisława i Krystyny z d. Podniesińskiej. W czasie studiów śpiewała w Chórze Akademickim AM i działała w Teatrze Studenckim "Kontrasty".

Szkoła i wykształcenie

Uczęszczała do LO nr 3 w Białymstoku. Studiowała na Wydziale Lekarskim AM w Białymstoku w latach 1965–1971, gdzie uzyskała dyplom lekarza 14 września 1971 r.

Praca

Rozpoczęła pracę w Szpitalu Rejonowym w Dąbrowie Białostockiej w 1971 r. i pracowała w nim jako asystent oddziału dziecięcego i poradni D do 1979 r. W latach 1979–1984 była kierownikiem Poradni D w Olsztynie-Nagórkach. Od 1984 r. była inspektorem pediatrii, a od 1988 r. zastępcą ordynatora oddziału noworodkowego w Szpitalu Miejskim w Olsztynie. Jest specjalistą I i II st. w zakresie pediatrii.

Od 2003 r. do 2020 r. była dyrektorem Szpitala Miejskiego w Olsztynie. Za jej kadencji Miejski Szpital Zespolony zdobywał wiele nagród oraz certyfikatów, które świadczą o wysokiej pozycji wśród placówek medycznych w kraju. To dzięki jej staraniom oddziały szpitalne przeszły gruntowną modernizację i pozyskano pieniądze m.in. na rozbudowę budynku szpitala na potrzeby nowego bloku operacyjnego oraz oddziału urologicznego.

Od 2011 r. członkini Zarządu Związku Szpitali Specjalistycznych Warmii i Mazur.

W 2020 r. przeszła na emeryturę.[1]

Działalność społeczna

Za pracę zawodową i społeczną otrzymała nagrodę lekarza wojewódzkiego w Białymstoku oraz odznakę "Za wzorową pracę w służbie zdrowia". Była członkiem komisji stypendialnej i socjalnej OW-MIL w Olsztynie.

Nagrody i odznaczenia

  • 2014 - Statuetka św. Jakuba - za szczególne zasługi dla Olsztyna
  • 2017 - Odznaka Honorowa za "Zasługi dla Ochrony Zdrowia" - wręczona przez wojewodę Artura Chojeckiego podczas jubileuszu 150-lecia Szpitala Miejskiego w Olsztynie

Bibliografia

Bednarski Z., "Rocznik Medyczny", tom V, vol. I, s. 37, Olsztyn 1997.

Przypisy