Johann Lindenblatt: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja zweryfikowana][wersja zweryfikowana]
m (Zastępowanie tekstu - "[[Kategoria: Osoba" na "[[Kategoria:Osoby")
 
(Nie pokazano 1 wersji utworzonej przez jednego użytkownika)
Linia 4: Linia 4:
 
  |pseudonim            =
 
  |pseudonim            =
 
  |grafika              = Lindenblatt .jpg
 
  |grafika              = Lindenblatt .jpg
  |opis grafiki        = ks. Johann Lindenblatt<br>Reprodukcja ze zbiorów Krzysztofa Kozłowskiego. Źródło: [http://kkozlowski.pl/ www.kkozlowski.pl]
+
  |opis grafiki        = ks. Johann Lindenblatt<br>Reprodukcja zdjęcia z wystawy o warmińskich męczennikach – Krzysztof Kozłowski
 
  |podpis              =  
 
  |podpis              =  
 
  |data urodzenia      = 23 czerwca 1882 r.
 
  |data urodzenia      = 23 czerwca 1882 r.
Linia 44: Linia 44:
  
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
[http://olsztyn.gosc.pl/ olsztyn.gosc.pl] [15.11.2014]<br/>
+
B. Schwark, ''Ihr Name lebt. Ermländische Priester in Leben, Leid und Tod'', Osnabrück 1958.<br/>
 +
''Zeugen für Christus. Das deutsche Martyrologium des 20. Jahrhunderts'', t. 1–2, (red.) H. Moll, Paderborn 1999.<br/>
 +
A. Kopiczko, ''Duchowieństwo katolickie diecezji warmińskiej w latach 1821–1945'', cz. 1, Studium prozopograficzne, Olsztyn 2004.<br/>
 +
''Męczennicy Kościoła warmińskiego XX wieku'', (red.) J. Guzowski, Olsztyn 2004.<br/>
 +
''Do zobaczenia w niebie'', "Gość Niedzielny. Posłaniec Warmiński", nr 19/2012, 13 maja 2012.<br/>
  
 
[[Kategoria:Osoby|Lindenblatt, Johann]]  
 
[[Kategoria:Osoby|Lindenblatt, Johann]]  

Aktualna wersja na dzień 17:25, 29 cze 2015

Johann Lindenblatt

ks. Johann LindenblattReprodukcja zdjęcia z wystawy o warmińskich męczennikach – Krzysztof Kozłowski
ks. Johann Lindenblatt
Reprodukcja zdjęcia z wystawy o warmińskich męczennikach – Krzysztof Kozłowski
Data i miejsce urodzenia 23 czerwca 1882 r.
Tolniki
Data i miejsce śmierci 27-28 stycznia 1945 r.
Kętrzyn
Przyczyna śmierci śmierć męczeńska

Johann Lindenblatt (ur. 23 czerwca 1882 r. w Tolnikach koło Reszla, zm. 27-28 stycznia 1945 r.) – ksiądz włączony w poczet warmińskich męczenników, którzy zginęli śmiercią męczeńską podczas II wojny światowej.

Życiorys

Szkoła i wykształcenie

Jego rodzice – Johann i Maria – byli właścicielami ziemskimi. Dzięki dobrej sytuacji materialnej mogli zapewnić swoim dzieciom (sześć córek i dwóch synów) edukację, zatrudniając nauczyciela domowego. Johann wraz z bratem podjęli również edukację w pobliskim Reszlu. O wartościach, którymi żyła rodzina Lindenblattów, może świadczyć fakt, iż dwóch synów zdecydowało się na pójście do seminarium i zostanie kapłanem.

Po maturze, w 1901 r. Johann Lindenblatt rozpoczął studia teologiczne we Fryburgu Bryzgowijskim, które kontynuował w Braniewie. 9 lipca 1905 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Andrzeja Thiela.

Praca

Pierwszą parafią, w której pracował, było Kłębowo. Następnie przeniósł się do Królewca. W czasie I wojny światowej był kapelanem wojskowym, służył także jako sanitariusz. 1 września 1920 r. objął urząd proboszcza w Kętrzynie. Wówczas mieszkali tam przede wszystkim ewangelicy, dlatego opieką duszpasterską ks. Lindenlatt objął również wiernych ze Srokowa i Barcian. Pełnił także obowiązki kapelana wojskowego w miejscowym garnizonie.

Po dojściu nazistów do władzy niepokoił się ich działaniami i szerzeniem się narodowego socjalizmu. Za swoje poglądy był wielokrotnie przesłuchiwany i śledzony przez gestapo. W trakcie II wojny światowej, po wybudowaniu kwatery wojskowej w Gierłoży, ks. Johann pełnił posługę duszpasterską wśród stacjonujących tam żołnierzy. Cieszył się wśród nich nieskazitelną opinią, dla wielu stał się autorytetem. Jednak ze względu na szerzenie Ewangelii miłości, praca ta sprawiała mu wiele kłopotów – naziści często przesłuchiwali go i szpiegowali. W czasie wojny ks. Lindenblatt sprawował również opiekę nad lazaretem w Karolewie prowadzonym przez siostry boromeuszki.

Śmierć męczeńska

Gdy do Kętrzyna zbliżał się font, ludność cywilna 26 stycznia 1946 r. dostała nakaz ewakuacji. Już następnego dnia armia radziecka zajęła miasto. Ks. Lindenblatt mimo możliwości wyjazdu pozostał w parafii. Po mszy św. schował Najświętszy Sakrament w kościele. Nawiedził jeszcze chorych w szpitalu. Po powrocie na plebanię zajął się uciekinierami, którzy szukali u niego pomocy. Wśród nich obecna była również siostra kapłana Theresia.

Gdy na plebanię przyszli żołnierze, podszedł do oficerów i przedstawił się jako ksiądz. Nie został wówczas zatrzymany. Na plebanii przebywał wówczas również siostrzeniec księdza, Hans Engling, który przyszedł, by pożegnać się z wujem.

27 stycznia do Kętrzyna wkroczyły nowe jednostki wojsk radzieckich. Sowieci przyszli na plebanię, zaaresztowali kapłana i wyprowadzili go w nieznane miejsce. Dwa dni później niejaka Martha Kalb natknęła się w mieście na leżące na ulicy Gartenstraße (obecnie ul. Mielczarskiego) zwłoki trzech osób. Wśród nich rozpoznała ciało ks. Lindenblatta.

Nazajutrz siostra ks. Johanna znalazła ciało brata. Leżał na plecach, miał szeroko rozłożone ramiona, w lewej ręce trzymał krzyż, obok leżała stuła. Na lewej skroni miał ranę po strzale. W kieszeni brata znalazła dowód osobisty, książeczkę wojskową, klucze i pusty portfel. Kiedy następnego dnia wraz z kilkoma kobietami przyszła, by zabrać ciało brata i je pochować, nie znalazła go. Pomimo starań nie udało się jej ustalić, kto i gdzie je pochował.

Bibliografia

B. Schwark, Ihr Name lebt. Ermländische Priester in Leben, Leid und Tod, Osnabrück 1958.
Zeugen für Christus. Das deutsche Martyrologium des 20. Jahrhunderts, t. 1–2, (red.) H. Moll, Paderborn 1999.
A. Kopiczko, Duchowieństwo katolickie diecezji warmińskiej w latach 1821–1945, cz. 1, Studium prozopograficzne, Olsztyn 2004.
Męczennicy Kościoła warmińskiego XX wieku, (red.) J. Guzowski, Olsztyn 2004.
Do zobaczenia w niebie, "Gość Niedzielny. Posłaniec Warmiński", nr 19/2012, 13 maja 2012.