Kamienie milowe

Z Encyklopedia Warmii i Mazur

Kamienie milowe to interesujące zabytki techniki, zapisały się także w historii poczty regionu Warmii i Mazur. Tradycja ich umieszczania w pobliżu dróg sięga starożytnego Rzymu.

Lutry

Kamień milowy we wsi Lutry gm. Kolno
Kamień milowy we wsi Lutry gm. Kolno
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olsztyński
Gmina Jeziorany
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Lutry
Lutry
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Lutry
Lutry
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }

Historia

W pobliżu warmińsko-mazurskich dróg możemy natrafić na kilka rodzajów kamieni tworzących historyczną infrastrukturę komunikacyjną, wśród nich znajdują się także kamienie milowe. W państwie pruskim rozpoczęto ich ustawianie w 1722 r. W Prusach Wschodnich przy podziale milowym punktem wyjścia była główny węzeł komunikacyjny i stolica prowincji - Królewiec. W większości ówczesne kamienie milowe były wykonywane z piaskowca w formie obelisku lub sześcianu; później ich formy zostały określone urzędowo. Powszechnym materiałem, z którego wyrabiano kamienie, stał się granit. W rozporządzeniu z 1835 r. określono parametry kamieni milowych, które ustawiano w miejscach, w których dotąd nie było żadnych oznaczeń odległościowych. W momencie wprowadzenia w Niemczech systemu metrycznego w latach 1872-1873 oznaczenia kamieni milowych przestały automatycznie spełniać swoją rolę i tym samym kamienie utraciły na znaczeniu. Nieliczne z kamieni zostały oznaczone w nowy sposób lub przestawione. Zachowane do dziś na terenie województwa warmińsko-mazurskiego cylindryczne kamienie milowe pochodzą głównie z tego okresu. Znajdują się one obecnie m.in. w następujących miejscowościach: Lutry, gm. Kolno, Kętrzyn, ul. Sikorskiego, Święta Lipka, gm. Reszel (dwa kamienie znajdujące się pierwotnie przy drodze Święta Lipka – Reszel; po odzyskaniu po kradzieży obecnie przechowywane są na terenie Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie), Sędławki, gm. Bartoszyce (po demontażu kamień aktualnie znajduje się w Kętrzynie na terenie przedsiębiorstwa Rejonu Dróg Wojewódzkich), Łabędnik, gm. Bartoszyce (jw.), Biesowo, gm. Biskupiec, droga Kętrzyn – Bartoszyce (obecnie kamień znajduje się na terenie prywatnego Muzeum Mazurskiego w Owczarni, gm. Kętrzyn).

Bibliografia

  1. A. Płoski, Zapomniane zabytki przy drodze, [w:] Aleje przydrożne. Historia, znaczenie, zagrożenie, ochrona, Kadzidłowo-Olsztyn 2009, s. 140-153.