Kapitał społeczny: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja zweryfikowana][wersja zweryfikowana]
(Bibliografia)
 
Linia 10: Linia 10:
 
<br/>
 
<br/>
 
[[Kategoria:Gospodarka]]
 
[[Kategoria:Gospodarka]]
[[Kategoria:Pozostałe kategorie ekonomiczne]]
+
[[Kategoria:Pozostałe kategorie ekonomiczne]] [[Kategoria: 1990-]]

Aktualna wersja na dzień 17:07, 21 mar 2015

Kapitał społeczny – na podstawie przeprowadzonej w 2013 r. ogólnopolskiej analizy poziomu rozwoju kapitału społecznego województwo warmińsko-mazurskie plasuje się na 14 miejscu w kraju.

Występowanie w regonie

Według wyników przeprowadzonej analizy region Warmii i Mazur posiada relatywnie słabo rozwinięty kapitał pomostowy i łączący, utożsamiane z rozwojem zaangażowania w działania na rzecz innych, np. społeczności lokalne, wolontariat. Rozkład kapitału pomostowego i łączącego na mapie wyraźnie nawiązuje do granic zaborowych. Województwo warmińsko-mazurskie należy także do grupy 7 województw, w których obserwuje się najniższy rozwój kapitału społecznego wiążącego, rozumianego jako różnego rodzaju więzi grup rodzinnych, sąsiedzkich czy religijnych zorientowanych na realizację własnych celów tych grup.

Z drugiej strony województwo warmińsko-mazurskie plasuje się wysoko w rankingu regionów pod względem liczby organizacji pozarządowych na 10 tys. mieszkańców. Niekorzystnym zjawiskiem jest jednak nierównomierne rozproszenie tych organizacji, a także niskie ich występowanie w północnej części województwa. Do głównych problemów organizacji pozarządowych Warmii i Mazur zalicza się: niestabilność finansowania, braki kadrowe oraz niedostatek zasobów materialnych. Negatywy wpływ na funkcjonowanie organizacji pozarządowych mają także: niski poziom zaufania społecznego oraz słabo rozwinięta kultura współpracy.

Bibliografia

Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego do roku 2025,