Kaplica pw. św. Krzyża w Czerwonce: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 3: Linia 3:
 
  |nazwa        = Mała architektura sakralna
 
  |nazwa        = Mała architektura sakralna
 
  |typ obiektu  = kaplica <!-- Parametr obowiązkowy  -->
 
  |typ obiektu  = kaplica <!-- Parametr obowiązkowy  -->
|lokalizacja  = przydrożna
 
 
  |datacja      = l. 20. XX w.  
 
  |datacja      = l. 20. XX w.  
 
  |powiat      = olsztyński
 
  |powiat      = olsztyński
Linia 9: Linia 8:
 
  |miejscowość  = Czerwonka
 
  |miejscowość  = Czerwonka
 
}} <br />
 
}} <br />
''' Kaplica p.w. św. Krzyża w Czerwonce'''  
+
''' Kaplica pw. św. Krzyża w Czerwonce'''  
 
<br/>
 
<br/>
 
== Położenie ==
 
== Położenie ==
Linia 18: Linia 17:
 
<br/>
 
<br/>
 
== Opis ==
 
== Opis ==
Powstanie kaplicy należy zawdzięczać samorządowi wiejskiemu, który postanowił, aby uczcić pamięć poległych mieszkańców w czasie działań I wojny światowej. W tym celu zarządził zbiórkę pieniężną wśród miejscowego społeczeństwa. Ze składek mieszkańców wzniesiono przy cmentarzu katolickim neogotycką kaplicę p.w. św. Krzyża, którą poświęcono po zakończeniu wojny na początku lat 20. XX wieku. Była to kaplica filialna parafii biesowskiej, która miała charakter polski, nie tylko przez pamięć poległych, ale także jako symbol polskiego trwania w miejscowości. Kaplica powstała na fundamentach z kamienia narzutowego i wzniesiona z cegły ceramicznej na zaprawie wapiennej na rzucie prostokąta. Jej trójosiową elewację frontową kształtują dwie skarpy, które ustawiono w narożach pod kątem. W elewacji  frontowej kaplicy, po obu stronach drzwi umieszczono dwie wnęki, w których znajdują się bazaltowe tablice z nazwiskami poległych w I wojnie. W elewacjach bocznych znajdują się, po dwa z każdej strony, ostrołukowe okna. Na stromym dwuspadowym dachu osadzono ażurową sygnaturkę pokrytą blachą. Wnętrze kaplicy jest salowe. Na ścianie południowej znajduje się wnęka, w której umieszczono figurę Chrystusa na krzyżu.  
+
Powstanie kaplicy należy zawdzięczać samorządowi wiejskiemu, który postanowił, aby uczcić pamięć poległych mieszkańców w czasie działań I wojny światowej. W tym celu zarządził zbiórkę pieniężną wśród miejscowego społeczeństwa. Ze składek mieszkańców wzniesiono przy cmentarzu katolickim neogotycką kaplicę pw. św. Krzyża, którą poświęcono po zakończeniu wojny na początku lat 20. XX wieku. Była to kaplica filialna parafii biesowskiej, która miała charakter polski, nie tylko przez pamięć poległych, ale także jako symbol polskiego trwania w miejscowości. Kaplica powstała na fundamentach z kamienia narzutowego i wzniesiona z cegły ceramicznej na zaprawie wapiennej na rzucie prostokąta. Jej trójosiową elewację frontową kształtują dwie skarpy, które ustawiono w narożach pod kątem. W elewacji  frontowej kaplicy, po obu stronach drzwi umieszczono dwie wnęki, w których znajdują się bazaltowe tablice z nazwiskami poległych w I wojnie. W elewacjach bocznych znajdują się, po dwa z każdej strony, ostrołukowe okna. Na stromym dwuspadowym dachu osadzono ażurową sygnaturkę pokrytą blachą. Wnętrze kaplicy jest salowe. Na ścianie południowej znajduje się wnęka, w której umieszczono figurę Chrystusa na krzyżu.  
 
<br/>
 
<br/>
 
== Ciekawostki ==
 
== Ciekawostki ==
Linia 30: Linia 29:
 
http://www.kapliczkiwarmii.republika.pl/
 
http://www.kapliczkiwarmii.republika.pl/
 
<br/>
 
<br/>
[[Kategoria: Turystyka]][[Kategoria: Architektura]][[Kategoria: Budownictwo ludowe]][[Kategoria: Zabytki]]
+
[[Kategoria: Turystyka]][[Kategoria: Obiekty architektury]][[Kategoria: Budownictwo ludowe]][[Kategoria: Zabytki]][[Kategoria: gmina Biskupiec]][[Kategoria: powiat olsztyński ]]
 
<br/>
 
<br/>

Wersja z 23:08, 4 lut 2014

Mała architektura sakralna

typ obiektu: kaplica
datacja: l. 20. XX w.
powiat: olsztyński
gmina: Biskupiec
miejscowość: Czerwonka

Kaplica pw. św. Krzyża w Czerwonce

Położenie

Kaplica św. Krzyża w Czerwonce. © Stanisław Kuprjaniuk
Kaplica św. Krzyża w Czerwonce. © Stanisław Kuprjaniuk

Kaplica św. Krzyża w Czerwonce usytuowana jest wgłębi wsi przy jednej z bocznych dróg.

Opis

Powstanie kaplicy należy zawdzięczać samorządowi wiejskiemu, który postanowił, aby uczcić pamięć poległych mieszkańców w czasie działań I wojny światowej. W tym celu zarządził zbiórkę pieniężną wśród miejscowego społeczeństwa. Ze składek mieszkańców wzniesiono przy cmentarzu katolickim neogotycką kaplicę pw. św. Krzyża, którą poświęcono po zakończeniu wojny na początku lat 20. XX wieku. Była to kaplica filialna parafii biesowskiej, która miała charakter polski, nie tylko przez pamięć poległych, ale także jako symbol polskiego trwania w miejscowości. Kaplica powstała na fundamentach z kamienia narzutowego i wzniesiona z cegły ceramicznej na zaprawie wapiennej na rzucie prostokąta. Jej trójosiową elewację frontową kształtują dwie skarpy, które ustawiono w narożach pod kątem. W elewacji frontowej kaplicy, po obu stronach drzwi umieszczono dwie wnęki, w których znajdują się bazaltowe tablice z nazwiskami poległych w I wojnie. W elewacjach bocznych znajdują się, po dwa z każdej strony, ostrołukowe okna. Na stromym dwuspadowym dachu osadzono ażurową sygnaturkę pokrytą blachą. Wnętrze kaplicy jest salowe. Na ścianie południowej znajduje się wnęka, w której umieszczono figurę Chrystusa na krzyżu.

Ciekawostki

We wsi i przy drodze prowadzącej do Biesowa znajdują się dwie kapliczki z 1863 roku i końca XIX lub początku XX wieku.

Bibliografia

Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.

Linki zewnętrzne

http://www.kapliczkiwarmii.republika.pl/