Kaplica pw. św. Krzyża w Czerwonce

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja Marcin Kapłon (dyskusja | edycje) z dnia 07:52, 25 mar 2015

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Kaplica pw. św. Krzyża w Czerwonce – wiejska kaplica datowana na lata 20. XX w., położona we wsi Czerwonka, powiat olsztyński, gmina Biskupiec.

Kaplica św. Krzyża w Czerwonce. Fot. Stanisław Kuprjaniuk
Kaplica św. Krzyża w Czerwonce. Fot. Stanisław Kuprjaniuk

Położenie

Kaplica św. Krzyża w Czerwonce usytuowana jest w głębi wsi, przy jednej z bocznych dróg.

Opis

Powstanie kaplicy przypisuje się inicjatywie samorządu wiejskiemu, który postanowił, aby uczcić pamięć poległych w czasie I wojny światowej mieszkańców wsi. W tym celu zarządził zbiórkę pieniężną wśród miejscowego społeczeństwa. Ze składek wzniesiono przy cmentarzu katolickim neogotycką kaplicę pw. św. Krzyża, którą poświęcono po zakończeniu wojny na początku lat 20. XX w. Była to kaplica filialna parafii w Biesowie. Kaplica powstała na fundamentach z kamienia narzutowego i wzniesiona z cegły ceramicznej, na zaprawie wapiennej, na rzucie prostokąta. Jej trójosiową elewację frontową kształtują dwie skarpy, które ustawiono w narożach pod kątem. W elewacji frontowej kaplicy, po obu stronach drzwi, umieszczono dwie wnęki, w których znajdują się bazaltowe tablice z nazwiskami poległych podczas I wojny światowej. W elewacjach bocznych znajdują się, po dwa z każdej strony, ostrołukowe okna. Na stromym dwuspadowym dachu osadzono ażurową sygnaturkę pokrytą blachą. Wnętrze kaplicy jest salowe. Na ścianie południowej znajduje się wnęka, w której umieszczono figurę Chrystusa na krzyżu.

Ciekawostki

We wsi i przy drodze prowadzącej do Biesowa znajdują się dwie kapliczki z 1863 r. i z końca XIX lub początku XX w.

Bibliografia

Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.

Linki zewnętrzne

Kapliczki Warmii [20.12.2013]