Kapliczka w Brąswałdzie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Mała architektura sakralna

typ obiektu: kapliczka
datacja: 1886
powiat: olsztyński
gmina: Dywity
miejscowość: Brąswałd


Kapliczka w Brąswałdzie

Położenie

Kapliczka w Brąswałdzie. © Stanisław Kuprjaniuk

Kapliczka usytuowana we wsi, przy głównej drodze.

Opis

Kapliczka w Brąswałdzie. © Stanisław Kuprjaniuk

Kapliczka przydrożna, murowana z cegły licowej. Wybudowana w 1886 roku przez Rudolfa Stracha, nauczyciela z Brąswałdu. Jednolity korpus założony na rzucie prostokąta, zwróconego szerszą stroną w kierunku drogi. W korpusie duża, przeszklona wnęka o łuku pełnym i podkreślającym wnękę obramieniem. We wnęce umieszczono gipsową figurkę św. Józefa, jako zastępnik większej, niegdyś istniejącej. Poniżej wnęki, prostokątna otynkowana i pobielona blenda, w której umieszczono napis „św. Józef”. Na podstawie fotografii archiwalnych, w blendzie znajdował się pierwotnie napis: „Hl. Joseph bitte für uns” - tłum. z niem.: „Święty Józefie proś za nami”. Kapliczka przekryta dwuspadowym daszkiem, zwieńczonym kutą z żelaza chorągiewką wiatrową z datą roczną 1886.

Bibliografia

Kuprjaniuk Stanisław, Patroni warmińskich kapliczek – św. Józef, [w:] Św. Józef w wierze, kulcie, teologii i sztuce. Perspektywa regionalna i uniwersalna, red. J. Jezierski, K. Parzych-Blakiewicz i P. Rabczyński, Olsztyn 2012.

Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.

Kuprjaniuk Stanisław, Liżewska Iwona, Warmińskie kapliczki, Olsztyn 2012.

Linki zewnętrzne

http://www.kapliczkiwarmii.republika.pl/