Kapliczka w Braniewie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Opis)
Linia 17: Linia 17:
 
== Opis ==
 
== Opis ==
 
[[Plik:Bra5.jpg|left|thumb|400px|Kapliczka w Braniewie. © Stanisław Kuprjaniuk]]
 
[[Plik:Bra5.jpg|left|thumb|400px|Kapliczka w Braniewie. © Stanisław Kuprjaniuk]]
Kapliczkę przydrożną, przy drodze biegnącej do [[Sanktuarium Krzyża Świętego w Braniewie|kościoła Krzyża Świętego]] (obecnie ulicy Świętokrzyskiej), zbudowano na końcu XVIII lub początku XIX wieku. Kapliczka wzniesiona  z cegły na planie prostokąta, w formie wysokiego słupa, otynkowana. Ścianka frontowa ujęta po bokach pilastrami. Na osi środkowej otwór wnęki zamknięty pełnym łukiem. Wewnątrz niej umieszczono figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem, o nieustalonym czasie powstania. Kapliczka zwieńczona trójkątnym tympanonem, oddzielonym od korpusu listwawym gzymsem, po którym znajduje się  fryz arkadowy. Daszek dwuspadowy przekryty dachówką holenderką, zwieńczony prostym krzyżem.  Kolorystyka kapliczki utrzymana w tonacji koloru niebieskiego i białego. Cechy architektoniczne i stylowe klasycyzmu wiążą tą kapliczkę z inną, skromniejszą, jaka powstała przy drodze prowadzącej do dawnego majątku i [[lkwim:Pałac w Rudłowie|pałacu w Rudłowie]].
+
Kapliczkę przydrożną, przy drodze biegnącej do [[lkwim:Kościół pw. Krzyża Świętego w Braniewie|kościoła Krzyża Świętego]] (obecnie ulicy Świętokrzyskiej), zbudowano na końcu XVIII lub początku XIX wieku. Kapliczka wzniesiona  z cegły na planie prostokąta, w formie wysokiego słupa, otynkowana. Ścianka frontowa ujęta po bokach pilastrami. Na osi środkowej otwór wnęki zamknięty pełnym łukiem. Wewnątrz niej umieszczono figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem, o nieustalonym czasie powstania. Kapliczka zwieńczona trójkątnym tympanonem, oddzielonym od korpusu listwawym gzymsem, po którym znajduje się  fryz arkadowy. Daszek dwuspadowy przekryty dachówką holenderką, zwieńczony prostym krzyżem.  Kolorystyka kapliczki utrzymana w tonacji koloru niebieskiego i białego. Cechy architektoniczne i stylowe klasycyzmu wiążą tą kapliczkę z inną, skromniejszą, jaka powstała przy drodze prowadzącej do dawnego majątku i [[lkwim:Pałac w Rudłowie|pałacu w Rudłowie]].
  
 
<br/>
 
<br/>
 +
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
  

Wersja z 17:26, 3 lut 2014

Mała architektura sakralna

typ obiektu: kapliczka
lokalizacja: przydrożna
datacja: pocz. XIX w.
powiat: braniewski
gmina: Braniewo
miejscowość: Braniewo


Kapliczka w Braniewie

Położenie

Kapliczka w Braniewie. © Stanisław Kuprjaniuk

Kapliczka usytuowana przy dawnej drodze prowadzącej z Braniewa do Nowej Pasłęki, obecnie ul. Świętokrzyskiej.

Opis

Kapliczka w Braniewie. © Stanisław Kuprjaniuk

Kapliczkę przydrożną, przy drodze biegnącej do kościoła Krzyża Świętego (obecnie ulicy Świętokrzyskiej), zbudowano na końcu XVIII lub początku XIX wieku. Kapliczka wzniesiona z cegły na planie prostokąta, w formie wysokiego słupa, otynkowana. Ścianka frontowa ujęta po bokach pilastrami. Na osi środkowej otwór wnęki zamknięty pełnym łukiem. Wewnątrz niej umieszczono figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem, o nieustalonym czasie powstania. Kapliczka zwieńczona trójkątnym tympanonem, oddzielonym od korpusu listwawym gzymsem, po którym znajduje się fryz arkadowy. Daszek dwuspadowy przekryty dachówką holenderką, zwieńczony prostym krzyżem. Kolorystyka kapliczki utrzymana w tonacji koloru niebieskiego i białego. Cechy architektoniczne i stylowe klasycyzmu wiążą tą kapliczkę z inną, skromniejszą, jaka powstała przy drodze prowadzącej do dawnego majątku i pałacu w Rudłowie.


Bibliografia

Kuprjaniuk Stanisław, Kapliczki warmińskie gmin Braniewo, Frombork i Młynary, „Tygiel”, nr 2-3, 2013.

Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.

Kuprjaniuk Stanisław, Liżewska Iwona, Warmińskie kapliczki, Olsztyn 2012.

Linki zewnętrzne

http://www.kapliczkiwarmii.republika.pl/