Kapliczka w Orzechowie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja zweryfikowana][wersja zweryfikowana]
m (Zastępowanie tekstu - "Kategoria: Obiekty architektury" na " ")
Linia 18: Linia 18:
 
<br/>
 
<br/>
 
[[Kategoria:Kapliczki]]
 
[[Kategoria:Kapliczki]]
[[Kategoria:Turystyka]][[Kategoria: Obiekty architektury]][[Kategoria: Budownictwo ludowe]][[Kategoria: Zabytki]][[Kategoria: Dobre Miasto (gmina miejsko-wiejska)]][[Kategoria: powiat olsztyński ]]
+
[[Kategoria:Turystyka]] [[Kategoria: Budownictwo ludowe]][[Kategoria: Zabytki]][[Kategoria: Dobre Miasto (gmina miejsko-wiejska)]][[Kategoria: powiat olsztyński ]]
 
<br/>
 
<br/>

Wersja z 12:08, 18 mar 2015

Kapliczka w Orzechowie – kapliczka przydrożna w Orzechowie, datowana na koniec XIX w., powiat olsztyński, gmina Dobre Miasto.

Kapliczka w Orzechowie. © Stanisław Kuprjaniuk
Kapliczka w Orzechowie. © Stanisław Kuprjaniuk

Położenie

Kapliczka usytuowana w centrum wsi, przy drodze przebiegającej przez miejscowość.

Opis

Kapliczka w Orzechowie o charakterze przydrożnym, neogotycka, otynkowana, zlokalizowana przy głównej drodze we wsi. Jedyna kapliczka na Warmii o oryginalnym rozwiązaniu architektury. W kompozycji elewacji frontowej nawiązuje do rozbudowanego tryptyku; bogato zdobiona finezyjnym detalem, odwołującym się do tradycji kamieniarki gotyckiej, do której należą smukłe kolumienki, pinakle, kwiatony oraz motywy wimpergi. Kapliczka wzniesiona na rzucie wydłużonego prostokąta, zwróconego szerszą stroną w kierunku drogi wiejskiej. Wnęki w dolnej kondygnacji prostokątne, zaś wnęka górna ostrołukowa. Dla kontrastu pomalowane na kolor niebieski. Niegdyś znajdowały się w nich rzeźbione ludowe figury. Roślinną oprawę kapliczki stanowi lilak pospolity, który jest krzewem często towarzyszącym obiektom kultu religijnego.

Bibliografia

Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.
Kuprjaniuk Stanisław, Liżewska Iwona, Warmińskie kapliczki, Olsztyn 2012.

Linki zewnętrzne

Kapliczki Warmii [22.12.2013]