Kapliczka w Trękusie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Mała architektura sakralna

typ obiektu: kapliczka
datacja: 1792
powiat: olsztyński
gmina: Purda
miejscowość: Trękus


Kapliczka w Trękusie

Położenie

Kapliczka w Trękusie. © Stanisław Kuprjaniuk

Kapliczka usytuowana na skrzyżowaniu dróg, w centrum wsi.

Opis

Kapliczka przydrożna w Trękusie. © Stanisław Kuprjaniuk

Kapliczka w Trękusie z 1792 roku, usytuowana w środku wsi na rozwidleniu dróg do Kaborna i Bruchwałdu. Nietypowe otoczenie kapliczki poprzez cztery wiekowe i rozłożyste lipy dobrze oddaje charakter miejsc świętych. Kapliczka murowana z cegły i otynkowana, posadowiona wtórnie na cementowym, szerokim postumencie. Budowla w formie zwężającego się ku górze słupa, założonego na planie koła. W górnej partii nisze otwarte z trzech stron wydłużonymi zamkniętymi półkoliście przepruciami, w jednej z nich znajdowała się niegdyś stara ludowa Pieta (wg doniesień przeniesiona do kościoła w Klewkach). Kapliczkę nakrywa stożkowy daszek, pokryty dachówką holenderką, zwieńczony ażurowym krzyżem, osadzonym na kuli, i chorągiewką wiatrową z datą roczną 1792. Kapliczka jest jedną z najstarszych i najciekawszych kapliczek na Warmii.

Bibliografia

Chłosta Jan, Maryjne kapliczki na Warmii, [w:] Matka Boża w wierze, kulcie, teologii i sztuce. Perspektywa regionalna i uniwersalna, red. J. Jezierski i K. Parzych-Blakiewicz, Olsztyn 2011.

Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.

Kuprjaniuk Stanisław, Liżewska Iwona, Warmińskie kapliczki, Olsztyn 2012.

Ogrodziński Władysław, Bez kropki nad i, [w:] Ta chwila olśnienia, Olsztyn 2006.

Linki zewnętrzne

http://www.kapliczkiwarmii.republika.pl/