Kapliczka we Fromborku: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Opis)
m (Zastępowanie tekstu - "© Stanisław Kuprjaniuk" na "Fot. Stanisław Kuprjaniuk")
 
(Nie pokazano 18 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
<br />
+
''' Kapliczka we Fromborku''' – kapliczka przy nowym pałacu biskupim we Fromborku, datowana na 1894 r., [[Powiat braniewski | powiat braniewski]], [[Frombork (gmina miejsko-wiejska)| gmina Frombork]].
''' Kapliczka we Fromborku ''' –  
+
<br/><br/>
<br/>
+
[[Plik:Fr4.jpg|thumb|right|290px|Kapliczka we Fromborku. Fot. Stanisław Kuprjaniuk]]
 
+
[[Plik:Fr7.jpg|thumb|right|290px|Kapliczka we Fromborku. Fot. Stanisław Kuprjaniuk
 +
]]
 
== Położenie ==
 
== Położenie ==
 
+
[[Kapliczki|Kapliczka]] znajduje się przy ul. Katedralnej, w pobliżu [[Nowy pałac biskupi we Fromborku | nowego pałacu biskupiego we Fromborku]].  
Kapliczka znajduje się przy ul. Katedralnej, w pobliżu Nowego Pałacu Biskupiego we Fromborku.  
 
 
 
 
<br/>
 
<br/>
 
 
== Opis ==
 
== Opis ==
 +
Kapliczka ku czci św. Józefa została wzniesiona w 1894 r. przed ogrodzeniem nowego pałacu biskupiego we Fromborku. Była wyrazem hołdu biskupowi [[Józef Ambroży Geritz|Józefowi Ambrożemu Geritzowi]], budowniczemu nowej siedziby biskupiej, złożonego przez biskupa [[Andrzej Thiel|Andrzeja Thiela]]. Kapliczka wystawiona na koszt ordynariusza charakteryzuje się niespotykanym bogactwem dekoracyjnym, takim jak materiał, opracowanie figury św. Józefa z Dzieciątkiem, inskrypcje ryte z resztkami złoceń na elewacjach bocznych i tylnej, płyta żeliwna w cokole z inskrypcją, kwiatony i czołganki szczytu, narożne pinakle skarp, metaloplastyczne ogrodzenie z furtką.
  
Kapliczka ku czci św. Józefa została wzniesiona w 1894 roku przed ogrodzeniem Nowego Pałacu Biskupiego we Fromborku. Była ona wyrazem hołdu biskupowi Józefowi Ambrożemu Geritzowi, budowniczego nowej siedziby biskupiej, przez jednego z następców, biskupa Andrzeja Thiela. Kapliczka wystawiona na koszt ordynariusza charakteryzuje się przy tym niespotykanym bogactwem dekoracyjnym takim jak: materiał, opracowanie figury św. Józefa z Dzieciątkiem, inskrypcje ryte z resztkami złoceń na elewacjach bocznych i tylnej, płyta żeliwna w cokole z inskrypcją, kwiatony i czołganki szczytu, narożne pinakle skarp,
+
W każdym elemencie kapliczki widać dokładnie, że pomysł obiektu został zrealizowany przez grupę profesjonalnych fachowców i nawiązywał bezpośrednio wprost do francuskiego gotyku kamiennego i jego kreacji w XIX w. W przedwojennej gazecie katolickiej "[[Ermländisches Kirchenblatt]]" z 1935 r. znajduje się artykuł, który dotyczył uroczystego poświęcenia tejże kapliczki we Fromborku. Nastąpiło to po uprzednio odprawionej Mszy św. w katedrze przez fundatora obiektu. Kapliczka w asyście dwóch głogów, posadzonych po obu jej stronach.  
metaloplastyczne ogrodzenie z furtką. W każdym elemencie tej budowli widać dokładnie, że pomysł obiektu został zrealizowany przez grupę profesjonalnych fachowców i nawiązywał bezpośrednio wprost do francuskiego gotyku kamiennego i jego kreacji w XIX wieku. W przedwojennej gazecie katolickiej „Ermländisches Kirchenblatt” z 1935 roku można odnotować ważny artykuł, który dotyczył uroczystego poświęcenia tejże kapliczki we Fromborku. Nastąpiło to po uprzednio odprawionej Mszy św. w katedrze przez fundatora obiektu. Kapliczka w asyście dwóch głogów, posadzonych po obu jej stronach.
 
 
<br/>
 
 
 
== Zdjęcia ==
 
...
 
 
<br/>
 
<br/>
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
 
+
''Die St. Joseph-Gedenkkapelle in Frauenburg'', „Ermländisches Kirchenblatt”, 1935, nr 19 z 12 V.<br>
''Die St. Joseph-Gedenkkapelle in Frauenburg'', „Ermländisches Kirchenblatt”, 1935, nr 19 z 12 V.
+
Kuprjaniuk Stanisław, ''Frombork'', Olsztyn 2011.<br>
 
+
Kuprjaniuk Stanisław, ''Patroni warmińskich kapliczek – św. Józef'', [w:] ''Św. Józef w wierze, kulcie, teologii i sztuce. Perspektywa regionalna i uniwersalna'', red. J. Jezierski, K. Parzych-Blakiewicz i P. Rabczyński, Olsztyn 2012.<br>
Kuprjaniuk Stanisław, ''Frombork'', Olsztyn 2011.
+
Kuprjaniuk Stanisław, ''Kapliczki warmińskie gmin Braniewo, Frombork i Młynary'', „Tygiel”, nr 2-3, 2013.<br>
 
+
Kuprjaniuk Stanisław, ''Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek'', w druku.<br>
Kuprjaniuk Stanisław, ''Patroni warmińskich kapliczek – św. Józef'', [w:] ''Św. Józef w wierze, kulcie, teologii i sztuce. Perspektywa regionalna i uniwersalna'', red. J. Jezierski, K. Parzych-Blakiewicz i P. Rabczyński, Olsztyn 2012.
 
 
 
Kuprjaniuk Stanisław, ''Kapliczki warmińskie gmin Braniewo, Frombork i Młynary'', „Tygiel”, nr 2-3, 2013.
 
 
 
Kuprjaniuk Stanisław, ''Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek'', w druku.
 
 
Kuprjaniuk Stanisław, Liżewska Iwona, Warmińskie kapliczki, Olsztyn 2012.
 
Kuprjaniuk Stanisław, Liżewska Iwona, Warmińskie kapliczki, Olsztyn 2012.
 
 
<br/>
 
<br/>
[[Kategoria:Turystyka]][[Kategoria: Architektura]][[Kategoria: Budownictwo ludowe]][[Kategoria: Zabytki]]
+
== Linki zewnętrzne ==
 +
[http://kapliczkiwarmii.republika.pl/ Kapliczki Warmii] [22.12.2013]
 +
<br/>
 +
[[Kategoria:Kapliczki]]
 +
[[Kategoria:Turystyka]] [[Kategoria: Budownictwo ludowe]][[Kategoria: Zabytki]][[Kategoria: Frombork (gmina miejsko-wiejska)]][[Kategoria: powiat braniewski ]]
 
<br/>
 
<br/>

Aktualna wersja na dzień 07:58, 25 mar 2015

Kapliczka we Fromborku – kapliczka przy nowym pałacu biskupim we Fromborku, datowana na 1894 r., powiat braniewski, gmina Frombork.

Kapliczka we Fromborku. Fot. Stanisław Kuprjaniuk
Kapliczka we Fromborku. Fot. Stanisław Kuprjaniuk

Położenie

Kapliczka znajduje się przy ul. Katedralnej, w pobliżu nowego pałacu biskupiego we Fromborku.

Opis

Kapliczka ku czci św. Józefa została wzniesiona w 1894 r. przed ogrodzeniem nowego pałacu biskupiego we Fromborku. Była wyrazem hołdu biskupowi Józefowi Ambrożemu Geritzowi, budowniczemu nowej siedziby biskupiej, złożonego przez biskupa Andrzeja Thiela. Kapliczka wystawiona na koszt ordynariusza charakteryzuje się niespotykanym bogactwem dekoracyjnym, takim jak materiał, opracowanie figury św. Józefa z Dzieciątkiem, inskrypcje ryte z resztkami złoceń na elewacjach bocznych i tylnej, płyta żeliwna w cokole z inskrypcją, kwiatony i czołganki szczytu, narożne pinakle skarp, metaloplastyczne ogrodzenie z furtką.

W każdym elemencie kapliczki widać dokładnie, że pomysł obiektu został zrealizowany przez grupę profesjonalnych fachowców i nawiązywał bezpośrednio wprost do francuskiego gotyku kamiennego i jego kreacji w XIX w. W przedwojennej gazecie katolickiej "Ermländisches Kirchenblatt" z 1935 r. znajduje się artykuł, który dotyczył uroczystego poświęcenia tejże kapliczki we Fromborku. Nastąpiło to po uprzednio odprawionej Mszy św. w katedrze przez fundatora obiektu. Kapliczka w asyście dwóch głogów, posadzonych po obu jej stronach.

Bibliografia

Die St. Joseph-Gedenkkapelle in Frauenburg, „Ermländisches Kirchenblatt”, 1935, nr 19 z 12 V.
Kuprjaniuk Stanisław, Frombork, Olsztyn 2011.
Kuprjaniuk Stanisław, Patroni warmińskich kapliczek – św. Józef, [w:] Św. Józef w wierze, kulcie, teologii i sztuce. Perspektywa regionalna i uniwersalna, red. J. Jezierski, K. Parzych-Blakiewicz i P. Rabczyński, Olsztyn 2012.
Kuprjaniuk Stanisław, Kapliczki warmińskie gmin Braniewo, Frombork i Młynary, „Tygiel”, nr 2-3, 2013.
Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.
Kuprjaniuk Stanisław, Liżewska Iwona, Warmińskie kapliczki, Olsztyn 2012.

Linki zewnętrzne

Kapliczki Warmii [22.12.2013]