Kapliczka z dzwonniczką w Dobrągu

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Mała architektura sakralna

typ obiektu: kapliczka
datacja: 1779
powiat: olsztyński
gmina: Barczewo
miejscowość: Dobrąg


Kapliczka z dzwonniczką w Dobrągu

Położenie

Kapliczka z dzwonniczką w Dobrągu. © Stanisław Kuprjaniuk

Kapliczka z dzwonniczką w Dobrągu znajduje się na małym wzniesieniu, widoczna z drogi wiejskiej, jak też z przebiegającej obok drogi krajowej nr 16.

Opis

Kapliczka z dzwonniczką w Dobrągu. © Stanisław Kuprjaniuk

Kapliczka z dzwonniczką, niegdyś o charakterze przydomowym, znajdowała się na terenie nieistniejącego już gospodarstwa. Wzniesiona na rzucie prostokąta, murowana z cegły i otynkowana. Kapliczka, posadowiona na podmurówce z kamienia, prezentuje nietypową formę budowli zestawionej z dwóch brył: niższej i wyższej. Cześć przednia, niższa przekryta własnym daszkiem dwuspadowym, tylna czterospadowym. W części przedniej wnęka zamknięta półkoliście, w której znajdowała się dawniej ludowa figura Matki Bożej z Dzieciątkiem. Powyżej w polu trójkątnego szczytu niewielka płycina zamknięta półkoliście. Cześć tylna podwyższona o poziom dzwonniczki, zwieńczona gzymsem uskokowym. Przeprucia dzwonniczki niewielkie, zamknięte półkoliście.Na daszku dzwonniczki umieszczono kutą z żelaza chorągiewkę wiatrową z monogramem „N. K.” i datą roczną 1779. Do początku XXI wieku przy kapliczce rósł w asyście klon jawor.

Bibliografia

Hochleitner Janusz, Kapliczki Warmii południowej. Przydrożne obiekty kultu jako element ludowego systemu komunikacji, Olsztyn 2004.

Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.

Kuprjaniuk Stanisław, Liżewska Iwona, Warmińskie kapliczki, Olsztyn 2012.

Linki zewnętrzne

http://www.kapliczkiwarmii.republika.pl/