Kapliczki różańcowe przy drodze z Reszla do Świętej Lipki: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 1: Linia 1:
{{Mała architektura2 sakralna infobox
+
'''Kapliczki różańcowe przy drodze z Reszla do Świętej Lipki''' – grupa kapliczek barokowych o maryjnym programie ikonograficznym, datowana na lata 1733-1735, [[Powiat olsztyński | powiat olsztyński]], [[Gmina Reszel | gmina Reszel]].
<!-- w trakcie opracowania -->
 
|nazwa        = Kapliczki różańcowe przy drodze z Reszla do Świętej Lipki
 
|typ obiektu  = kapliczka <!-- Parametr obowiązkowy  -->
 
|datacja      = 1733-1735  
 
|powiat       = olsztyński
 
|gmina       = Reszel
 
|miejscowość  = Reszel - Święta Lipka
 
}}
 
'''Kapliczki różańcowe przy drodze z Reszla do Świętej Lipki'''
 
 
<br /><br />
 
<br /><br />
 
== Położenie ==
 
== Położenie ==
Linia 16: Linia 7:
 
== Opis ==
 
== Opis ==
 
[[Plik:Św4.jpg|left|thumb|220px|Kapliczka różańcowa. © Stanisław Kuprjaniuk]]
 
[[Plik:Św4.jpg|left|thumb|220px|Kapliczka różańcowa. © Stanisław Kuprjaniuk]]
W grupie kapliczek barokowych wyraźnie zarysowały się, powstałe w latach 1733-1735, kapliczki, o maryjnym programie ikonograficznym. Usytuowane na przemian po obu stronach traktu pielgrzymkowego,  łączyły dwa ośrodki jezuickie, kościoła kolegialnego w Reszlu i kościoła sanktuaryjnego w Świętej Lipce. Pod względem architektonicznym kapliczki wykazywały
+
W grupie kapliczek barokowych [[Warmia | Warmii]] wyróżniają się, powstałe w latach 1733-1735, kapliczki o maryjnym programie ikonograficznym, usytuowane na przemian po obu stronach traktu pielgrzymkowego łączącego dwa ośrodki jezuickie, [[Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Reszlu | kościół kolegialny]] w Reszlu i [[Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce | sanktuarium maryjne]] w Świętej Lipce.
bezpośrednią zbieżność stylistyczną z barokowym sanktuarium w Świętej Lipce. Kapliczki murowane z cegły miały formę jednorodnego graniastosłupa. Były otynkowane i w całości pobielone, pełniąc przy tym funkcję punktów orientacyjnych w terenie. Frontony wszystkich kapliczek ujęte były narożnymi pilastrami, które flankowały w korpusie średnio głębokie nisze, zamknięte łukiem pełnym. W niszach umieszczono płaskorzeźby obrazujące kolejne stacje różańcowe. Te dzieła stanowiły wyjątkową wartość z uwagi na wykute z piaskowca płaskorzeźby, które w 1734 roku wykonali warmińscy rzeźbiarze [[Jan Frey z Braniewa]] i [[Jan Chrystian Schmidt z Reszla]]. Płaskorzeźby były tak dalece rekonstruowane, że obiektywne porównania stylistyczne nie są już dziś możliwe. Każda kapliczka zamknięta była trójstopniowym gzymsem, a całość przykryta dachówką ceramiczną tzw. esówką. Jako zwieńczenie kapliczki przydrożne posiadały kute z żelaza krzyże z chorągiewkami wiatrowymi z datami, wykonanymi przez kowala [[Jan Schwartz z Reszla|Jana Schwartza z Reszla]]. Większość dawnych chorągiewek nie dotrwała do obecnych czasów, zastąpiono je więc nowymi. Do rejestru zabytków wpisany został cały zespół 15 kapliczek.  
+
 
 +
Pod względem architektonicznym kapliczki nawiązują do stylistyki barokowej sanktuarium w Świętej Lipce. Kapliczki murowane z cegły mają formę jednorodnego graniastosłupa. Były otynkowane i w całości pobielone, pełniąc przy tym funkcję punktów orientacyjnych w terenie. Frontony wszystkich kapliczek ujęte były narożnymi pilastrami, które flankowały w korpusie średnio głębokie nisze, zamknięte łukiem pełnym. W niszach umieszczono płaskorzeźby obrazujące kolejne stacje różańcowe. Te dzieła stanowiły wyjątkową wartość z uwagi na wykute z piaskowca płaskorzeźby, które w 1734 r. wykonali warmińscy rzeźbiarze, [[Jan Frey z Braniewa]] i [[Jan Chrystian Schmidt z Reszla]]. Płaskorzeźby były tak dalece rekonstruowane, że obiektywne porównania stylistyczne nie są już dziś możliwe.
 +
 
 +
Każda kapliczka zamknięta była trójstopniowym gzymsem, a całość przykryta dachówką ceramiczną, tzw. esówką. Jako zwieńczenie kapliczki przydrożne posiadały kute z żelaza krzyże z chorągiewkami wiatrowymi z datami, wykonanymi przez kowala [[Jan Schwartz z Reszla|Jana Schwartza z Reszla]]. Większość dawnych chorągiewek nie dotrwała do obecnych czasów, zastąpiono je więc nowymi. Do rejestru zabytków wpisany został cały zespół 15 kapliczek.  
 
[[Plik:Św7.jpg|left|thumb|500px|Kapliczka różańcowa. © Stanisław Kuprjaniuk]]
 
[[Plik:Św7.jpg|left|thumb|500px|Kapliczka różańcowa. © Stanisław Kuprjaniuk]]
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
 
+
Hochleitner Janusz, ''Kapliczki łączące Reszel ze Świętą Lipką'', „Przydrożne Pomniki Przeszłości”, z. 12, 1991.<br>
Hochleitner Janusz, ''Kapliczki łączące Reszel ze Świętą Lipką'', „Przydrożne Pomniki Przeszłości”, z. 12, 1991.
+
Hochleitner Janusz, ''Przydrożne pomniki kultu religijnego Świętej Lipki i okolic'', „Studia Angeburgica”, t. 11, 2009.<br>
 
+
Kuprjaniuk Stanisław, ''Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek'', w druku.<br>
Hochleitner Janusz, ''Przydrożne pomniki kultu religijnego Świętej Lipki i okolic'', „Studia Angeburgica”, t. 11, 2009.
+
Kuprjaniuk Stanisław, Liżewska Iwona, ''Warmińskie kapliczki'', Olsztyn 2012.<br>
+
Paszenda Jerzy, ''Święta Lipka'', Olsztyn 1996.<br>
Kuprjaniuk Stanisław, ''Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek'', w druku.
+
Poklewski Jan, ''Święta Lipka'', Warszawa-Poznań-Toruń 1986.<br>
 
+
Rzempołuch Andrzej, ''Przewodnik po zabytkach sztuki dawnych Prus Wschodnich'', Olsztyn 1992.<br>
Kuprjaniuk Stanisław, Liżewska Iwona, ''Warmińskie kapliczki'', Olsztyn 2012.
 
 
 
Paszenda Jerzy, ''Święta Lipka'', Olsztyn 1996.
 
 
 
Poklewski Jan, ''Święta Lipka'', Warszawa-Poznań-Toruń 1986.
 
 
 
Rzempołuch Andrzej, ''Przewodnik po zabytkach sztuki dawnych Prus Wschodnich'', Olsztyn 1992.
 
 
 
 
Orłowicz Mieczysław, ''Ilustrowany przewodnik po Mazurach pruskich i Warmji z 85 ilustracjami w tekście'', Lwów-Warszawa 1923.
 
Orłowicz Mieczysław, ''Ilustrowany przewodnik po Mazurach pruskich i Warmji z 85 ilustracjami w tekście'', Lwów-Warszawa 1923.
 
<br/>
 
<br/>
 
== Linki zewnętrzne ==
 
== Linki zewnętrzne ==
http://www.kapliczkiwarmii.republika.pl/
+
[http://kapliczkiwarmii.republika.pl/ Kapliczki Warmii] [22.12.2014]
 
<br/>
 
<br/>
 
[[Kategoria:Turystyka]][[Kategoria: Obiekty architektury]][[Kategoria: Budownictwo ludowe]][[Kategoria: Zabytki]][[Kategoria: gmina Reszel ]][[Kategoria: powiat kętrzyński ]]
 
[[Kategoria:Turystyka]][[Kategoria: Obiekty architektury]][[Kategoria: Budownictwo ludowe]][[Kategoria: Zabytki]][[Kategoria: gmina Reszel ]][[Kategoria: powiat kętrzyński ]]
 
<br/>
 
<br/>

Wersja z 18:54, 22 cze 2014

Kapliczki różańcowe przy drodze z Reszla do Świętej Lipki – grupa kapliczek barokowych o maryjnym programie ikonograficznym, datowana na lata 1733-1735, powiat olsztyński, gmina Reszel.

Położenie

Kapliczka różańcowa. © Stanisław Kuprjaniuk

Kapliczki znajdują się na odcinku 5 km, usytuowane po obu stronach drogi z Reszla do Świętej Lipki.

Opis

Kapliczka różańcowa. © Stanisław Kuprjaniuk

W grupie kapliczek barokowych Warmii wyróżniają się, powstałe w latach 1733-1735, kapliczki o maryjnym programie ikonograficznym, usytuowane na przemian po obu stronach traktu pielgrzymkowego łączącego dwa ośrodki jezuickie, kościół kolegialny w Reszlu i sanktuarium maryjne w Świętej Lipce.

Pod względem architektonicznym kapliczki nawiązują do stylistyki barokowej sanktuarium w Świętej Lipce. Kapliczki murowane z cegły mają formę jednorodnego graniastosłupa. Były otynkowane i w całości pobielone, pełniąc przy tym funkcję punktów orientacyjnych w terenie. Frontony wszystkich kapliczek ujęte były narożnymi pilastrami, które flankowały w korpusie średnio głębokie nisze, zamknięte łukiem pełnym. W niszach umieszczono płaskorzeźby obrazujące kolejne stacje różańcowe. Te dzieła stanowiły wyjątkową wartość z uwagi na wykute z piaskowca płaskorzeźby, które w 1734 r. wykonali warmińscy rzeźbiarze, Jan Frey z Braniewa i Jan Chrystian Schmidt z Reszla. Płaskorzeźby były tak dalece rekonstruowane, że obiektywne porównania stylistyczne nie są już dziś możliwe.

Każda kapliczka zamknięta była trójstopniowym gzymsem, a całość przykryta dachówką ceramiczną, tzw. esówką. Jako zwieńczenie kapliczki przydrożne posiadały kute z żelaza krzyże z chorągiewkami wiatrowymi z datami, wykonanymi przez kowala Jana Schwartza z Reszla. Większość dawnych chorągiewek nie dotrwała do obecnych czasów, zastąpiono je więc nowymi. Do rejestru zabytków wpisany został cały zespół 15 kapliczek.

Kapliczka różańcowa. © Stanisław Kuprjaniuk

Bibliografia

Hochleitner Janusz, Kapliczki łączące Reszel ze Świętą Lipką, „Przydrożne Pomniki Przeszłości”, z. 12, 1991.
Hochleitner Janusz, Przydrożne pomniki kultu religijnego Świętej Lipki i okolic, „Studia Angeburgica”, t. 11, 2009.
Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.
Kuprjaniuk Stanisław, Liżewska Iwona, Warmińskie kapliczki, Olsztyn 2012.
Paszenda Jerzy, Święta Lipka, Olsztyn 1996.
Poklewski Jan, Święta Lipka, Warszawa-Poznań-Toruń 1986.
Rzempołuch Andrzej, Przewodnik po zabytkach sztuki dawnych Prus Wschodnich, Olsztyn 1992.
Orłowicz Mieczysław, Ilustrowany przewodnik po Mazurach pruskich i Warmji z 85 ilustracjami w tekście, Lwów-Warszawa 1923.

Linki zewnętrzne

Kapliczki Warmii [22.12.2014]