Kapliczki w Nowych Włókach: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Linki zewnętrzne)
Linia 30: Linia 30:
 
http://www.kapliczkiwarmii.republika.pl/
 
http://www.kapliczkiwarmii.republika.pl/
 
<br/>
 
<br/>
[[Kategoria:Turystyka]][[Kategoria: Architektura]][[Kategoria: Budownictwo ludowe]][[Kategoria: Zabytki]]
+
[[Kategoria:Turystyka]][[Kategoria: obiekty architektury]][[Kategoria: Budownictwo ludowe]][[Kategoria: Zabytki]][[Kategoria: gmina Dywity]][[Kategoria: powiat olsztyński]]
 
<br/>
 
<br/>

Wersja z 18:20, 4 lut 2014

Mała architektura sakralna

typ obiektu: kapliczki
datacja: XIX/XX
powiat: olsztyński
gmina: Dywity
miejscowość: Nowe Włóki

Kapliczki w Nowych Włókach

Położenie

Kapliczka w Nowych Włókach. © Stanisław Kuprjaniuk
Kapliczka w Nowych Włókach. © Stanisław Kuprjaniuk

Nowe Włóki - wieś w gminie Dywity, w powiecie olsztyńskim.

Opis

We wsi i w okolicach dziesięć kapliczek. Cztery z nich znajdują się przy przebiegającej przez wieś drodze, kolejne cztery znajdują się przy drogach, prowadzących do Tuławek, Gradek i Plutek, a pozostałe dwie zostały wzniesione w charakterze przydomowym na koloniach. Znaczna część kapliczek, występujących we wsi i przy drodze do Gradek, realizuje powszechny od XVIII wieku wzorzec budowli o zwartej bryle z gładkimi ścianami, podzielonych jedynie wnękami i gzymsami, nakrytej dwuspadowym dachem, z wyraźnie wydzielonym, trójkątnym szczytem. Czas ich powstania można określić na przedział od przełomu XVIII i XIX wieku do końca XIX wieku. Kapliczki te są w całości pobielone, z incydentalnymi innymi kolorami w obrębie gzymsów lub wnęk. Najmłodszymi kapliczkami jest pięć kapliczek z końca XIX lub początku XX wieku, które posiadają cechy stylowe, neogotyckie. Są murowane z czerwonej cegły licowej, o elewacjach podzielonych przez wnęki ostrołukowe lub zamknięte łukiem dwuspadowym. Ich zwieńczenia są zróżnicowane od dachu dwuspadowego ze sterczynami po daszki wielospadowe. Najciekawsze kapliczki to kapliczki będące w asyście drzew. Przy drodze z Nowych Włók do Tuławek jedna kapliczka jest w asyście dwóch kasztanowców, a nieco dalej druga kapliczka jest w asyście trzech lip (niegdyś czterech).

Ciekawostki

Przy kaplicy wiejskiej wznosi się pomnik ku czci poległych podczas I wojny światowej. Do niedawna zwieńczony był szklana kapliczką, w której umieszczono figurę świętego. Obecnie przywrócono dawne zwieńczenie w postaci krzyża żelaznego.

Bibliografia

Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.

Kuprjaniuk Stanisław, Liżewska Iwona, Warmińskie kapliczki, Olsztyn 2012.

Linki zewnętrzne

http://www.kapliczkiwarmii.republika.pl/