Kapliczki w Radziejewie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Linki zewnętrzne)
(Opis)
Linia 17: Linia 17:
 
<br/>
 
<br/>
 
== Opis ==
 
== Opis ==
W obrębie granic wsi parafialnej znajduje się 13 [[kapliczki|kapliczek]]. Dziewięć kapliczek usytuowanych jest przy dwóch drogach tworzących wiejską owalnicę. Trzy kapliczki znajdują się na koloniach północnej, wschodniej i południowej, a pozostała jedna usytuowana jest przy drodze do [[Borowiec|Borowca]]. Większość kapliczek, bo aż dziewięć, realizuje podobny typ architektoniczny budowli o zwartej bryle, nakrytej dwuspadowym dachem, o pozbawionych detalu ścianach, podzielonych tylko przez niewielkie wnęki i gzymsy. Niektóre obiekty są w całości  tynkowane i pobielone, przez co wyróżniają się w otoczeniu. Inne zostały przekształcone w ten sposób, że zostały pozbawione w znacznej mierze waloru autentyzmu. Interesujących kapliczek jest kilka. Do nich należy, znajdująca się w pewnym oddaleniu od kościoła parafialnego kapliczka z 2. połowy XIX wieku, o ceglanej elewacji i dwóch kondygnacjach na wysokim cokole. Założona na rzucie prostokąta, posiada półkolistą niszę i prześwit, szczyt zaś zamknięty jest wygiętym faliście gzymsem. Stylistycznie ta kapliczka odwołuje się do sztuki baroku. Ciekawym obiektem jest także, usytuowana w pobliżu cmentarza, kapliczka przydomowa, której atutem jest charakterystyczne ogzymsowanie trójkątnego szczytu. Ponadto na kolonii północnej istnieje kapliczka, której jedynym walorem jest zachowane szczątkowo arma Christi na desce.
+
W obrębie granic wsi parafialnej znajduje się 13 [[kapliczki|kapliczek]]. Dziewięć kapliczek usytuowanych jest przy dwóch drogach tworzących wiejską owalnicę. Trzy kapliczki znajdują się na koloniach północnej, wschodniej i południowej, a pozostała jedna usytuowana jest przy drodze do [[Borowiec|Borowca]]. Większość kapliczek, bo aż dziewięć, realizuje podobny typ architektoniczny budowli o zwartej bryle, nakrytej dwuspadowym dachem, o pozbawionych detalu ścianach, podzielonych tylko przez niewielkie wnęki i gzymsy. Niektóre obiekty są w całości  tynkowane i pobielone, przez co wyróżniają się w otoczeniu. Inne zostały przekształcone w ten sposób, że zostały pozbawione w znacznej mierze waloru autentyzmu. Interesujących kapliczek jest kilka. Do nich należy, znajdująca się w pewnym oddaleniu od kościoła parafialnego kapliczka z 2. połowy XIX wieku, o ceglanej elewacji i dwóch kondygnacjach na wysokim cokole. Założona na rzucie prostokąta, posiada półkolistą niszę i prześwit, szczyt zaś zamknięty jest wygiętym faliście gzymsem. Stylistycznie ta kapliczka odwołuje się do sztuki baroku. Ciekawym obiektem jest także, usytuowana w pobliżu cmentarza, kapliczka przydomowa, której atutem jest charakterystyczne ogzymsowanie trójkątnego szczytu. Ponadto na kolonii północnej istnieje kapliczka, której jedynym walorem jest zachowane szczątkowo Arma Christi na desce.
 
<br/>
 
<br/>
 +
 
== Ciekawostki ==
 
== Ciekawostki ==
 
W Radziejewie odnotowuje się jędną z największej liczby kapliczek na [[Warmia|Warmii]].  
 
W Radziejewie odnotowuje się jędną z największej liczby kapliczek na [[Warmia|Warmii]].  

Wersja z 18:16, 4 lut 2014

Mała architektura sakralna

typ obiektu: kapliczki
datacja: XIX/XX
powiat: braniewski
gmina: Pieniężno
miejscowość: Radziejewo

Kapliczki w Radziejewie

Położenie

Kapliczka w Radziejewie. © Stanisław Kuprjaniuk
Kapliczka w Radziejewie. © Stanisław Kuprjaniuk

Radziejewo - wieś w gminie Pieniężno, w powiecie braniewskim.

Opis

W obrębie granic wsi parafialnej znajduje się 13 kapliczek. Dziewięć kapliczek usytuowanych jest przy dwóch drogach tworzących wiejską owalnicę. Trzy kapliczki znajdują się na koloniach północnej, wschodniej i południowej, a pozostała jedna usytuowana jest przy drodze do Borowca. Większość kapliczek, bo aż dziewięć, realizuje podobny typ architektoniczny budowli o zwartej bryle, nakrytej dwuspadowym dachem, o pozbawionych detalu ścianach, podzielonych tylko przez niewielkie wnęki i gzymsy. Niektóre obiekty są w całości tynkowane i pobielone, przez co wyróżniają się w otoczeniu. Inne zostały przekształcone w ten sposób, że zostały pozbawione w znacznej mierze waloru autentyzmu. Interesujących kapliczek jest kilka. Do nich należy, znajdująca się w pewnym oddaleniu od kościoła parafialnego kapliczka z 2. połowy XIX wieku, o ceglanej elewacji i dwóch kondygnacjach na wysokim cokole. Założona na rzucie prostokąta, posiada półkolistą niszę i prześwit, szczyt zaś zamknięty jest wygiętym faliście gzymsem. Stylistycznie ta kapliczka odwołuje się do sztuki baroku. Ciekawym obiektem jest także, usytuowana w pobliżu cmentarza, kapliczka przydomowa, której atutem jest charakterystyczne ogzymsowanie trójkątnego szczytu. Ponadto na kolonii północnej istnieje kapliczka, której jedynym walorem jest zachowane szczątkowo Arma Christi na desce.

Ciekawostki

W Radziejewie odnotowuje się jędną z największej liczby kapliczek na Warmii.

Bibliografia

Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.

Kuprjaniuk Stanisław, Liżewska Iwona, Warmińskie kapliczki, Olsztyn 2012.

Linki zewnętrzne

http://www.kapliczkiwarmii.republika.pl/