Kapliczki w Skolitach

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Mała architektura sakralna

typ obiektu: kapliczki
datacja: k. XVIII-XX
powiat: olsztyński
gmina: Świątki
miejscowość: Skolity

Kapliczki w Skolitach

Położenie

Kapliczka w Skolitach. © Stanisław Kuprjaniuk
Kapliczka w Skolitach. © Stanisław Kuprjaniuk

Skolity - wieś w gminie Świątki, w powiacie olsztyńskim.

Opis

W Skolitach i okolicy siedem kapliczek. Najstarsza kapliczka z XVIII wieku, położona w centrum wsi, wcześniej pod rosnącą lipą. Założona na rzucie kwadratu, w formie słupa nakrytego dwuspadowym dachem z trójkątnymi szczytami, wyraźnie podzielona na części cokołu, kondygnacji z wnęką i prześwitu. Na dachu krzyż i chorągiewka wiatrowa bez napisów. Przy kościele neogotycka kapliczka z 1. ćwierci XX wieku, murowana z czerwonej cegły licowej, z tynkowanymi płycinami, którą wyróżnia przede wszystkim wysoki dach z naczółkiem od frontu. We wsi trzy kapliczki o analogicznych formach, zapewne z około połowy XIX wieku. Założone zostały na rzucie wydłużonego prostokąta, o jednej kondygnacji, nakryte dachem dwuspadowym, z szeroką elewacją frontową, w której umieszczono niewielką wnęką o łuku pełnym. Dwie kapliczki z dwonniczkami z końca XIX lub początku XX wieku położone są na południe od wsi. Ich konstrukcje są dwukondygnacyjne, z wnęką i blendami w dolnej kondygnacji i z prześwitem w górnej.

Ciekawostki

Kapliczka przy kościele posiada daszek z naczólkiem. Takie zadaszenie kapliczek jest dosyć rzadkie. Widoczne jest w kapliczkach w Gryźlinach i Łajsach.

Bibliografia

Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.

Kuprjaniuk Stanisław, Liżewska Iwona, Warmińskie kapliczki, Olsztyn 2012.

Linki zewnętrzne

http://www.kapliczkiwarmii.republika.pl/