Kapliczki w Sząbruku: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Linki zewnętrzne)
Linia 27: Linia 27:
 
http://www.kapliczkiwarmii.republika.pl/
 
http://www.kapliczkiwarmii.republika.pl/
 
<br/>
 
<br/>
[[Kategoria:Turystyka]][[Kategoria: Architektura]][[Kategoria: Budownictwo ludowe]][[Kategoria: Zabytki]]
+
[[Kategoria:Turystyka]][[Kategoria: Obiekty architektury]][[Kategoria: Budownictwo ludowe]][[Kategoria: Zabytki]][[Kategoria: gmina Gietrzwałd]][[Kategoria: powiat olsztyński]]
 
<br/>
 
<br/>

Wersja z 17:59, 4 lut 2014

Mała architektura sakralna

typ obiektu: kapliczki
datacja: XIX/XX
powiat: olsztyński
gmina: Gietrzwałd
miejscowość: Sząbruk

Kapliczki w Sząbruku

Położenie

Kapliczka w Sząbruku. © Stanisław Kuprjaniuk
Kapliczka w Sząbruku. © Stanisław Kuprjaniuk

Sząbruk - wieś w gminie Gietrzwałd, w powiecie olsztyńskim.

Opis

We wsi i jej okolicy sześć kapliczek z końca XIX i początku XX wieku. Wszystkie murowane z czerwonej cegły licowej, o zbliżonym typie budowli założonej na rzucie kwadratu, o smukłej sylwecie i z pojedynczą wnęką. Zadaszenie sprowadzone do dachów dwu- lub wielospadowych. Najbardziej rozbudowana i reprezentacyjna kapliczka jest położona w centrum wsi, na niewielkim wzniesieniu w pobliżu kościoła parafialnego. Jej konstrukcja sprowadza się do wysokiego cokołu, opiętego na narożach ukośnymi skarpami uskokowymi. W korpusie znajduje się ostrołukowa wnęka. Kapliczkę przykrywa wysoki, dwuspadowy dach. We wsi są jeszcze 3 kapliczki, które są zróżnicowane pod względem architektury i estetki. Jedna jest otynkowaną budowlą o dwóch kondygnacjach. W jej drugiej kondygnacji znajduje się dwukierunkowy prześwit z metalowym krucyfiksem. Druga jest otynkowana i obłożona płytkami klinkierowymi. Przy wyjeździe w kierunku do Unieszewa jest kapliczka o skromnym potraktowaniu jej dekoracji. Dwie kapliczki znajdujące się przy drodze do Naterek, poza walorem architektury, posiadają otoczenie floralne w postaci lilaka pospolitego lub drzew w asyście.

Bibliografia

Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.

Kuprjaniuk Stanisław, Liżewska Iwona, Warmińskie kapliczki, Olsztyn 2012.

Linki zewnętrzne

http://www.kapliczkiwarmii.republika.pl/