Kapliczki w Wilczkowie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Linki zewnętrzne)
Linia 29: Linia 29:
 
http://www.kapliczkiwarmii.republika.pl/
 
http://www.kapliczkiwarmii.republika.pl/
 
<br/>
 
<br/>
[[Kategoria:Turystyka]][[Kategoria: Architektura]][[Kategoria: Budownictwo ludowe]][[Kategoria: Zabytki]]
+
[[Kategoria:Turystyka]][[Kategoria: Obiekty architektury]][[Kategoria: Budownictwo ludowe]][[Kategoria: Zabytki]][[Kategoria: gmina Lubomino]][[Kategoria: powiat lidzbarski]]
 
<br/>
 
<br/>

Wersja z 17:58, 4 lut 2014

Mała architektura sakralna

typ obiektu: kapliczki
lokalizacja: przydomowe i przydrożne
datacja: od XVIII do pocz. XIX w.
powiat: lidzbarski
gmina: Lubomino
miejscowość: Wilczkowo

Kapliczki w Wilczkowie

Położenie

Kapliczka w Wilczkowie. © Stanisław Kuprjaniuk

We wsi i w okolicach dziesięć kapliczek, sześć we wsi, trzy na koloniach północno-zachodnich i jedna przy drodze do Rogiedli. Kapliczki we wsi są usytuowane przy biegnącej przez miejscowość ulicy, a pozostałe przy bocznej drodze, dawnej owalnicy.

Opis

Kapliczka na kol. zach. Wilczkowa. © Stanisław Kuprjaniuk

Przy wjeździe od strony Ełdyt Wielkich znajduje się dwukondygnacyjna kapliczka, która, po pracach remontowych w 2000 roku, została pozbawiona cech stylowych i waloru autentyzmu. Nieco dalej znajduje się neogotycka kapliczka, która na podstawie chorągiewki wiatrowej datowana jest na 1906 rok. Ta budowla jest jedną z trzech analogicznie powstałych kapliczek we wsi. Pozostałe z tej grupy kapliczki znajdują się przy bocznej drodze i posiadają te same cechy stylowe jak: fryzy ceglane, płyciny w kształcie krzyża, profilowane obramienia otworów, podział skarpami lub sterczynami. W pobliżu kapliczki z 1906 roku, wzniesiona została kapliczka, która charakteryzuje się szeroką, płaską fasadą i półkolistą apsydą z tyłu. W jej elewacji frontowej znajdują się dwie wnęki zamknięte łukiem odcinkowym. Kapliczka zapewne powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Wysokim postumentem z ostrołukową wnęką, sięgającą niemal kalenicy dachu, charakteryzuje się kapliczka z 1921 roku, która znajduje się już za granicami Wilczkowa w kierunku Łęgna. Pozostałe cztery kapliczki znajdują się poza obrębem wsi Wilczkowo. Są one usytuowane w charakterze obiektów przydomowych, co dotyczy kapliczek z kolonii zachodniej i północno-zachodnich. Natomiast kapliczka przy drodze Rogiedli odznacza się charakterem przydrożnym. Szczególną wartość architektoniczną posiada kapliczka z 1940 roku, z kolonii północno-zachodniej, która została wyposażona w ostrołukowe otwory w pierwszej kondygnacji, prześwit przeznaczony na dzwonek w drugiej kondygnacji i dach wielospadowy. Ciekawą kapliczką jest ta z kolonii zachodniej, gdyż w jej otoczeniu zachowała się część asystujących ją drzew.

Bibliografia

Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.

Kuprjaniuk Stanisław, Liżewska Iwona, Warmińskie kapliczki, Olsztyn 2012.

Linki zewnętrzne

http://www.kapliczkiwarmii.republika.pl/