Kapliczki we Frączkach: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Linki zewnętrzne)
Linia 31: Linia 31:
 
http://www.kapliczkiwarmii.republika.pl/
 
http://www.kapliczkiwarmii.republika.pl/
 
<br/>
 
<br/>
[[Kategoria:Turystyka]][[Kategoria: Architektura]][[Kategoria: Budownictwo ludowe]][[Kategoria: Zabytki]]
+
[[Kategoria:Turystyka]][[Kategoria: obiekty architektury]][[Kategoria: Budownictwo ludowe]][[Kategoria: Zabytki]][[Kategoria: gmina Dywity]][[Kategoria: powiat olsztyński]]
 
<br/>
 
<br/>

Wersja z 17:54, 4 lut 2014

Mała architektura sakralna

typ obiektu: kapliczki
datacja: pocz. XIX - pocz. XX w.
powiat: olsztyński
gmina: Dywity
miejscowość: Frączki

Kapliczki we Frączkach

Położenie

Kapliczka we Frączkach. © Stanisław Kuprjaniuk
Kapliczka we Frączkach. © Stanisław Kuprjaniuk
Kapliczka we Frączkach. © Stanisław Kuprjaniuk

Frączki (niem. Fleming) - wieś w gmina Dywity, w powiecie olsztyńskim.

Opis

We wsi parafialnej cztery kapliczki usytuowane wzdłuż przebiegającej przez miejscowość drogi. Najstarsza kapliczka pochodzi z 1819 roku, o czym świadczy zachowana chorągiewka wiatrowa na dwuspadowym daszku. Budowla tynkowana o zwartej bryle, z niewielkimi wnękami w elewacji frontowej i trójkątnym szczytem z wydatnym gzymsem podokapowym. Kapliczka ogrodzona niskim, drewnianym płotem. Z tyłu w asyście rosnąca lipa. W pobliżu rozwidlenia drogi wiejskiej i drogi prowadzącej do Radost druga kapliczka pochodząca z przełomu XIX i XX wieku, wzniesiona w stylistyce neogotyckiej. Bryła kapliczki z ostrołukową wnęką i narożnymi sterczynami została w całości otynkowana i pomalowana farbą olejną. Trzecia kapliczka znajduje się w pobliżu schodów prowadzących do zbudowanego na wzniesieniu kościoła parafialnego. Została zrealizowana w oparciu o przyjęty w okolicy wzór kapliczki neogotyckiej o wielkiej, ostrołukowej wnęce z metalową okiennicą. Analogiczne budowle znajdują się przy drodze z Derca do Lamkowa oraz w Sętalu. Kapliczka we Frączkach wyposażona jest w gipsową figurę Matki Bożej i inskrypcję maryjną. Czwarta kapliczka znajduje się na końcu wsi, przy ostatnim domostwie. Wzniesiona w formie słupowej bryły zapewne w 1. połowie XIX wieku. Elewacja pierwotnie tynkowana, a obecnie ceglana, pomalowana farbą olejną. W fasadzie dwie wnęki z faliście wygiętym gzymsem pomiędzy nimi. W dolnej, oszklonej wnęce Pieta o cechach wytworów ludowych.

Ciekawostki

W centrum wsi znajduje się zrujnowany, dawny pomnik poświęcony poległym I wojny światowej. Obecnie znajduje się na części fundamentu kamień upamiętniający lokację wsi Frączki.

Bibliografia

Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.

Kuprjaniuk Stanisław, Liżewska Iwona, Warmińskie kapliczki, Olsztyn 2012.

Linki zewnętrzne

http://www.kapliczkiwarmii.republika.pl/